The 2001 Monarch
Year Book of Blooming Grove School
Navarro County Texas


HOME


The Monarch Index || Blooming Grove School Index

Click on the Page number to view the FULL PAGE scan, or
click on the person's name in "BLUE" to view more information about that person

Yearbook loaned to us by Lee Eric Grounds

This page provided by Edward L. Williams & Diane Richards
Yearbook loaned by Dylon Blackmon

Front Cover
Top Left – Mascot Angel Jonas, top center –Ehan Fulbright, Chris Wisdom, Julie Melton, Philip Armstrong, Wendy Page, Christina Bruce, Ashley Mahone, Mandy Jenkins, Erin Green,  Annah Russell, Jill Jacobs, Jennifer Davis,  top right –Chris Chilton,& Cassidy Harris,  Middle Center- Angel Jonas  , Casi Vickers, Erin Green, Shellie Melton, Jennifer Davis, Julie Melton, Annah Russell, Jill Jacobs, Mandy Jenkins,   Britney Haynie, Jordan Golden, Middle right –Matt Davis & Jimmy Peyson , Bottom left –Wendy Page, Stephanie Jensen, Mary Ann Sterling, Victoria Coleman, Chisti Bassham, ?, Ashley Watkins  Bottom center – Heather Dry, bottom right – Jordan Richards, Daniel Price,  David Price, Jordan Golden, Chris Armstrong, Brian Page, Chris Wisdom, Matt Hurford,  Alex Haden

Inside Left front Cover
Top –
James Barkley, Chris Wisdom, Ethan Fulbright, Matt Hurford, Jimmy Peyson, Chris Melton, Don’te Torres, Josh Rasco, Julie Melton, Alex Haden, Jennifer Davis, Victoria Coleman, Robert Bess, Daniel Price, Christi Bassham, Jessica Weger, Misti Rasco, David Price, Nichole Allen, Tina Redmon, Jamie McAllister, Patricia Macik

Inside Right front Cover
Top –
Jason Drain, Cassidy Harris, Philip Armstrong, Ashley Watkins, Erin Green, Mary Ann Sterling, Shad Green, Jill Jacobs, Cole Cunningham, Wendy Page, Mandy Jenkins, Ashley Mahone, Christina Bruce, Rachel LaRue, Bryan Page, Annah Russell, Todd Hinkle, Taryn Doucet, Christy Pedigo, Charlotte Morris, Amanda Mills, Stephanie Jenson

Page A
Casi Vickers, Shellie Melton, Jordan Golden, Erin Green, Julie Melton, Jennifer Davis, Britney Haynie, Annah Russell, Jill Jacobs, Angel Jonas, Mandy Jenkins

Page B
Homecoming Court – Queen –
Erin Green, Jill Jacobs, Annah Russell, Julie Melton, Cassidy Harris

Page C
Snap shots -1.
Kaley Armstrong, 2. Meredith Richards, Brittany Weaver, Brittany Thornton 3. Julie Melton, Jill Jacobs, Brittany Weaver 4.Group  5. Sha Bryan & Jonnie Smith

Page D
Snap shots – Top Left –
Jessica Weger & Patricia Macik Center top – Julie Melton,& Erin Green Top right – Annah Russell & Jill Jacobs 2nd row center - Jennifer Grelle & Whitney Brown 2nd row right – Ashley Montalvo & other 3rd row left – Karah Armstrong , Brittnie Donaldson & others 3rd row Center – Brittney Thornton & other Bottom right – Angel Jonas Bottom – Brittney Weaver, Brittnie Haynie, Jessica Prowell, ?

Page E
Snap shots - Top left –
Jordan Richards  Top center right – Alex Haden top right – Chris Wisdom  Bottom left – Brian Page & Todd Hinkle  Bottom right – James Page & others  Middle left – Rance Dylon Melton, Chris Davis,Lucas Brown, Jeff Feldman & otherMiddle row right – Reginald Hailey

Page F
Snap shots – Top left –
Jordan Richards, Chris Torres, Brandon Putman, Jordan Golden, Don’te Torres & others top right – Kim Clore (Santa is Joe Clore) 2nd row left – Shelly (Williams) Chapman, Carolyn Sue (Dugan) Tunnell, Cindi Horton, Dena (Goodnight) Smith, Donna (Furra) Richards, Debra (Jones) Armstrong, Judy Carolyn (Haden) Baumgartner  2nd row right – Chris Davis & Coach Bottom left – Jimmy Peyson, Daniel & David Price, Johnny Peyson (2 sets of twins) Bottom right – Brittany Haynie, Erin Green, Jennifer Davis, Jill Jacobs

Page G
Snap shots - Top left –
Brittany Weaver, Top right – Cole Cunningham & Todd Hinkle Middle left – Crystal LaRue, & others  Bottom left – Todd Hinkle Bottom center – Bill Tipping  Middle right – Ashley Gantt Bottom right – Kyle Muldner

Page H
In Memory of –
Krista Elaine Armstrong

Page 1
Senior Class Favorites –
Philip Armstrong & Jessica Weger; Kindergarten picture of Seniors – Matt Hurford, Brooke Fargason, Alex Haden, David Price, Wendy Page, Philip Armstrong, Shane Wilson, Brent Brashear, Jonas Hunt, Erin Green, Amber Parker, Charlotte Morris, Julie Melton, Cassidy Harris, Rachel LaRue, Brian Page, Nicole Arnett, Cory Cotton

Page 2
Seniors –
Nicole Allen, Philip Armstrong, James Barkley, Christi Bassham, Robert Bess, Christina Bruce, Crystal Chilton, Kimberly Clore, Victoria Coleman 

Page 3
Early
pictures of Seniors – 1.
Kim Clore, 2. Christina Bruce, 3. Nicole Allen, 4. Christi Bassham, 5. Robert Bess, 6. Chrystal Chilton, 7. Philip Armstrong, 8. James Barkley

Page 4
Seniors –
Cole Cunningham, Jennifer Davis, Taryn Doucet, Jason Drain, Heather Dry, Ethan Fulbright, Erin Green, Shad Green, Alex Haden

Page 5
Early
pictures of Seniors – 1.
Shad Green, 2. Jason Drain,  3. Cole Cunningham, 4. Jennifer Davis,  5. Taryn Doucet, 6.  Ethan Fulbright, 7. Erin Green, 8.  Heather Dry, 9. Alex Haden 

Page 6
Seniors –
Cassidy Harris, Todd Hinkle, Jeremy Holland, Matt Hurford, Jill Jacobs, Mandy Jenkins, Stephanie Jensen, Rachel LaRue, Patricia Macik

Page 7
Early
pictures of Seniors – 1.
Cassidy Harris, 2. Todd Hinkle, 3. Jeremy Holland, 4. Matt Hurford, 5. Jill Jacobs, 6. Mandy Jenkins, 7. Stephanie Jensen,  8. Rachel LaRue, 9. Patricia Macik

Page 8
Seniors –
Ashley Mahone, Jamie McAllister, Julie Melton, Kris Melton, Stephen Melton, Amanda Mills, Charlotte Morris, Brian Page, Wendy Page

Page 9
Early
pictures of Seniors – 1.
Ashley Mahone, 2. Jamie McAllister, 3. Julie Melton, 4. Kris Melton, 5. Stephen Melton, 6. Amanda Mills, 7. Charlotte Morris, 8. Wendy Page, 9.  Brian Page

Page 10
Seniors -
Christy Pedigo, Jimmy Peyson, Johnny Peyson, Daniel Price, David Price, Josh Rasco, Mistie Rasco, Christina Redmon, Annah Russell

Page 11
Early
pictures of Seniors – 1.
Annah Russell, 2. Johnny Peyson, 3. Christina Redmon, 4. David Price, 5. Christy Pedigo, 6. Josh Rasco, 7. Jimmy Peyson, 8. Mistie Rasco, 9. Daniel Price

Page 12
Seniors –
Mary Ann Sterling, Don’te Torres, Matt Wallen, Ashley Watkins, Jessica Weger, Chris Wisdom; (not pictured – T. J. Thedford); Senior Class officers – President –Julie Melton, Vice President – Erin Green, Secretary –Mandy Jenkins,  Treasurer – Chris Wisdom, Student Council Representative – Annah Russell

Page 13
Early
pictures of Seniors – 1.
Ashley Watkins, 2. Chris Wisdom, 3. Don’te Torres, 4. Jessica Weger, 5. Matt Wallen, 6. T. J. Thetford, 7. Mary Ann Sterling ; Lightest baby – Jill Jacobs Heaviest Baby – Brian Page  Shortest Length – Crystal Chilton & Nicole Allen  Longest Length – Todd Hinkle & Kris Melton

Page 14
Juniors –
Chris Armstrong, Kaley Armstrong, Jerod Barham, Sha Bryan, Chris Cates, Sarah Clevenger, Kari Crespo, Tony Davis, Eric Ferrer, Ryan Fielder, David Gabriel, Cody Gantt, Jordan Golden, Landon Gorbet, Reggie Hailey, Britney Haynie, Miranda Hipp, Ashlee Hocutt, Ray Johnson, Angel Jonas, Walter LaRoux, Gary Lane, Stephanie Lusk, Heather Mayfield, Sandra McGee; Junior Class Favorites-Fallon Tippett & Jordan Golden; Outstanding Students – Jarrod Null & Shellie Melton

Page 15
Juniors –
Tammie McGee, Shellie Melton, Daniel Minor, Joe Montalvo, Jose Nolasco, Jarrod Null, Rodney Petty, Rodney Perry, April Powell, Danny Price, Brandon Putman, Maranda Reynolds, Jordan Richards, Solomon Rodgers, Michael Satterfield, Jonnie Smith, Mary Smith, Kirk Sorsby, Jonathan Stewart, Fallon Tippett, Casi Vickers, Jimmy Weatherall, Ashley Westmoreland, Randy Worley, Sarah Worley; Junior Class Officers – President – Jordan Richards, Vice President – Jordan Golden, Secretary – Shellie Melton, Treasurer – Fallon Tippett, Student Council Representative – Britney Haynie

Page 16
Sophomores –
Ashley Arthur, Charles Barham, Paige Beckham, Lara Boswell, Virginia Bunch, Amanda Coleman, P.D. Cook, Joseph Doucet, Cassi Easter, Larry Farmer, Damon Faulkner, Shaina Gabriel, Ashley Gantt, Melanie Guthrie, Amanda Hatch, Jason Hoffma, Michelle Holland, Jency Holt, Shae Knott, Anthony Larremore, Jenny Linch, Laura Losoya, Jasmine Maddaford, Tamara Mayfield, Orleena McClanahan; Sophomore Class Officers – President –Brittney Weaver,  Vice President –Melanie Guthrie,  Secretary –Casie Smith,  Treasurer – Jason Hoffma, Student Council Representative –Jency Holt,  Student Council Representative Alt – Catrina Poe; Snap shots

Page 17
Sophomores –
Ashley McKinley, Evelyn Nelson, Chad Phillips, Catrina Poe, Elizabeth Reyna, Brandon Richards, Cristo Rodriquez, Nicole Seely, Casie Smith, Hope Summers, Joshua Thetford, Christopher Torres, Valerie Urrutia, Kevin Vandergriff, Matthew Weatherall, Brittany Weaver, Eric Wilson, Barry Winkle, (not pictured – Brandy Nixon ); Sophomore Class Favorites –Chad Phillips & Ashley Gantt; Sophomore Outstanding Students –Melanie Guthrie & Joe Doucet 

Page 18
Freshmen –
Ashley Adamson, Hollie Allen, William Allen, Jonathan Aragon, John Arender, Devonne Bearden, Amy Campbell, Valerie Chilton, David Ciprano, Brina Clamon, Robert Clark, Shalin cofer, Felisha Conkle, Amanda Crawford, Jenniffer Davidson, Matthew Davis, Keith Dowdle, Katie Dugan, Mandi Easter, Casey Engledow, John Ferrell, Kelly Geller, David Good, John Hardy, Audra Harper, Addison Harris, Ronald Hines, Jeffrey Hodges, Ashley Howard, Chris Hunt, Cody Jenkins, Kimberly King, Crystal Larue, Elmer Lee Ledbetter 111, Lacresa Martin, Caleigh McKeen, Justin McKinley, Kyle Muldner, Heather Newland, Amber Nichols, Amber Null, James Page; Freshman Class officers – President – Katie Dugan, Vice President – Missy Perry, Secretary – Amy Campbell, Treasurer –Derek Weaver,  Student Council Representative –Kyle Muldner,  Student Council Representative Alt – Kristen Williams

Page 19
Freshmen –
Alisa Pennington, Kevin Perry, Mellisa Perry, Michael Petty, Heather Powell, Katherine Prichett, Jessica Prowell, Kristen Rash, Meredith Richards, Randall Shane Richards, Caleb Rose, Marcus Satterfield, Jane Sheppard, Cody Sims, Rob Slaughter, Morgan Talley, Brittany Thornton, Derek Weaver, Derek Williams, Kristen Williams, Monty Wright, Robert Wynn; Freshman Class Favorites –Randall Shane Richards & Jessica Prowell; Freshman Outstanding Students – Randall Shane Richards & Meredith Richards; Snap shots – Kristen Rash & Valerie Chilton

Page 20
Coaching Staff –
James “Jim” Pitts, Ronny Clayton, Eddie Barker, Russell Woodall, Johnny Richey, Marsha Rogers, Betty Jo Cochran, Jim Owens, John Garner, Stuart Schultz, Robert Wynn, Tammy Bearden

Page 21
Sports snap shots 

Page 22
Varsity Football –
James Barkley, Philip Armstrong, Don’te Torres, Todd Hinkle, Matt Hurford, Chris Armstrong, Jordan Golden, Michael Satterfield, Jordan Richards, Rodney Petty, Jarrod Null, Brandon Putman

Page 23
Varsity Football –
Danny Price, Lee Wright, Reginald Hailey, Jerod Barham, Chris Cates, Chris Torres, Josh Thetford, Anthony Larremore, Matt Weatherall, Matt Davis; Group – Todd Hinkle, Josh Thetford, Jordan Golden, Philip Armstrong, James Barkley, Jordan Richards, Michael Satterfield, Don’te Torres, Anthony Larremore

Page 24
Varsity Football –
Matt Weatherall, Rodney Petty, Jarrod Null, Anthony Larremore, Chris Torres, Chris Cates, Michael Satterfield, Matt Hurford, James Barkley, Lee Wright, Don’te Torres, Jerod Barham, Reginald Hailey, Jordan Richards, Brandon Putman, Todd Hinkle, Josh Thetford, Jordan Golden, Matt Davis, Philip Armstrong, Danny Price, Chris Armstrong –Coaches – Ronny Clayton, Johnny Richey, Russell Woodall, Eddie Barker, James “Jim” Pitts; Junior Varsity Football –Derek Weaver, Casey Engledow, Kyle Muldner, Caleb Rose, Michael Petty, Charlie Goulet, Jeff Hodges, Mark Satterfield, Randall Shane Richards, Addison Harris, Cody Sims, Billy Allen, Bobby Wynn, Kevin Perry, Chris Clark, Kevin Vandergriff

Page 25
Football – top left –
Philip Armstrong, Middle top – Coach Johnny Richey & Jordan Richards,  2nd row left – # 45 Lee Wright, # 65 Todd Hinkle, #99 Philip Armstrong, Coaches & others 2nd row right – Todd Hinkle & Don’te Torres 3rd row left – #74 Brandon Putman, #57 Anthony Larremore , Bottom left –Todd Hinkle, Jordan Golden, Jordan Richards, Josh Thetford  Bottom right – Todd Hinkle; 1st Team All District Off. & Def.  – All Golden Circle Def. – Philip Armstrong; Honorable Mention All District – Jarrod Null, Todd Hinkle, Josh Thetford, James Barkley, Jordan Richards, Matt Davis ; Football Sweetheart – Julie Melton

Page 26
Varsity Cheerleaders –
Julie Melton, Rachel LaRue, Shellie Melton, Casie Vickers, Stephanie Lusk, Mascot – Angel Jonas, Sponsor – Misti Nicholson; Snap shots; All – American Cheerleader –Brittany Thornton; All-American Nominees – Julie Melton & Stephanie Lusk

Page 27
Junior Varsity Cheerleaders –
Crystal LaRue, Morgan Talley, Ashley Gantt, Stephanie Hensley, Brittany Weaver, Brittany Thornton, Shaina Gabriel , Sponsor – Jeanne (Owens) Patterson; Snap shots 

Page 28
Varsity Band –
David Cipriano, Sarah Clevenger, Elmer Lee Ledbetter 111, Christina Bruce, Justin Barham, Amy Campbell, Bobby Wynn, John Hardy, Audra Harper, Laura Lasoya, Tammie McGee, Katie Dugan; Drum Major – ATSSB All State Band 2000-2001, All American Classic Music Festival-Outstanding Soloist 2000,  UIL Solo All State Division I-2000, First Chair Region Band - ATSSB All State Band 2001, Centex Honor Band -   Ethan Fulbright

Page 29
Varsity Band –
Ryan Fielder, Shad Green, Ray Johnson, Jimmy Weatherall; Color Guard – Shaina Gabriel, Stephanie Hensley, Evelyn Nelson, Kristen Rash; Band Director –Clifford Spires,  Color Guard Director – Kristen Spires; Centex Honor Band – Sarah Clevenger & Katie Dugan

Page 30
Varsity Band Officers – Pres. –
Ryan Fielder, VP – Christina Bruce, Rep –Ray Johnson,  Sec. –Tammie McGee,  Drum Major – Ethan Fulbright; Snap shots – Top – Christina Bruce & Elmer Lee Ledbetter 111 Bottom left  John Hardy & Tammie McGee– Bottom Right –Ray Johnson; Group Picture

Page 31
Cross Country –
Julie Melton, Mandy Jenkins, Ashley Mahone, Sarah Worley, Crystal LaRue, Shellie Melton, Joe Doucet, Shad Green, Melanie Guthrie  Coach – Stewart Schultz; Snap shots – Left –Melanie Guthrie & Julie Melton  right – Crystal LaRue

Page 32
Varsity Volleyball – Top -
Casie Smith, Jane Sheppard, Meredith Richards, Erin Green, Jennifer Davis, Bottom – Cassidy Harris, Ashley Watkins, Brittany Weaver, Christina Redmon, Patricia Macik, Rachel LaRue, Jill Jacobs, Coach- Marsha Rogers; 1st Team All District & All Golden Circle – Erin Green; All District & All Golden Circle Newcomer of the Year – Meredith Richards; 2nd Team All District – Cassidy Harris & Casie Smith; Snap shots – 2nd from top – Meredith Richards  Bottom right – Erin Green Bottom Left –

Page 33
Varsity Volleyball –
Erin Green, Cassidy Harris, Patricia Macik, Jennifer Davis, Rachel LaRue, Christina Redmon, Brittany Weaver, Ashley Watkins, Casie Smith, Meredith Richards, Jane Sheppard

Page 34
Freshman Volleyball –
Amber Null, Morgan Talley, Hollie Allen, Audra Harper, Kristen Rash, Brittany Thornton, Amy Campbell, Katie Dugan, Amanda Crawford, Missy Perry Coach –Marsha Rogers; Junior Varsity Volleyball –Amanda Muldner, Angel Jonas, Ashlee Hocutt, Miranda Hipp, Shae Knott, Nicole Seely, Ashley Gantt, Paige Beckham, Lara Boswell, Virginia Bunch, Valerie Urrutia, Jasmine Maddaford  Coach – Marsha Rogers 

Page 35
Sports Snap shots – 2nd row right – Bottom left –
Jordan Richards, Jordan Golden, Chris Armstrong, Brian Page, Daniel Price, Alex Haden, Coach – Eddie Barker & daughter

Page 36
Varsity Boys Basketball –
Philip Armstrong, Chris Wisdom, Jordan Golden, David Price, Matt Hurford, Chris Armstrong, Jordan Richards, Daniel Price, Brian Page, Alex Haden Coaches – Eddie Barker & Jim Pitts

Page 37
Junior Varsity Boys Basketball –
Eric Wilson, Damon Faulkner, Josh Thetford, Kevin Perry, Chad Phillips, Matt Davis, Bobby Wynn, Rob Slaughter, Cody Jenkins, Joe Doucet, Jason Hoffma, Chris Clark, PD Cook, James Page, Derek Weaver Coach – James “Jim” Pitts; All –District Honorable Mention, All Golden Circle Def. Player of the Year – Alex Haden; 2nd Team All District, 1st Team All Golden Circle – Daniel Price; 2nd Team All District – David Price; Honorable Mention All District – Philip Armstrong, Brian Page, Chris Wisdom; Letter & picture of Coach Eddie Barker

Page 38
Varsity Girls Basketball –
Mandy Jenkins, Meredith Richards, Jane Sheppard, Jennifer Davis, April Powell, Melanie Guthrie, Julie Melton, Annah Russell, Brittany Weaver Coaches – Stewart Shultz & John Garner; Junior Varsity Girls Basketball –Heather Powell, Ashlee Hocutt, Nicole Seely, Angel Jonas, Crystal LaRue, Katie Dugan,  Coaches – Stewart Shultz & John Garner

Page 39
Varsity Girls Basketball –
Mandy Jenkins, Meredith Richards, Jane Sheppard, Jennifer Davis, April Powell, Melanie Guthrie, Julie Melton, Annah Russell, Brittany Weaver; Stats; 1st Team All District, All Golden Circle – Annah Russell; 2nd Team All District – Mandy Jenkins; Honorable Mention All District –Julie Melton & Meredith Richards; Snap shot – Mandy Jenkins, Jennifer Davis, Annah Russell, Julie Melton

Page 40
Golf –
Brian Page, Jordan Golden, Jordan Richards, Kevin Perry, Monty Wright, Mark Satterfield, Audra Harper, Nicole Seely, Katie Dugan, James Page; Regional Qualifier – Katie Dugan; Powerlifting – Jeff Hodges, Jarrod Null, Chris Clark, Brandon Putman, Matt Davis, Walter Laroux Coach – Russell Woodall; 5th in Region – Jarrod Null

Page 41
Tennis –
Ray Johnson, Patricia Macik, Mandy Jenkins, Julie Melton, Hollie Allen, David Cipriano, Kristen Williams, Amanda Coleman, Melanie Guthrie, Brittany Thornton, Cody Jenkins; District Champs – Mandy Jenkins, Patricia Macik, Rob Slaughter; Snapshots – 1. Brittany Thornton, 2. Julie Melton, 3. Mandy Jenkins & Patricia Macik, 4. Melanie Guthrie, 5. Patricia Macik, 6. Cody Jenkins, 7. Rob Slaughter, 8. Ray Johnson, 9. Mandy Jenkins

Page 42
Varsity Baseball –
Derek Weaver, Chris Cates, Randall Shane Richards, Matt Davis, Jimmy Weatherall, Matthew Weatherall, Chris Torres, Jordan Richards, Philip Armstrong, Todd Hinkle, Josh Thetford; Junior Varsity Baseball –Casey Engledow, Kyle Muldner, James Page, Rob Slaughter, Brian Claymon, Chris Clark, Bobby Wynn, Justin Barham, Monty Wright

Page 43
Baseball Snapshots -  top left –
Jordan Richards, Chris Torres, Philip Armstrong, Todd Hinkle, 

Page 44
Softball – DISTRICT CHAMPS- 
Ashley Gantt, Meredith Richards, Jane Sheppard, Morgan Talley, Annah Russell, Casie Smith, Amy Campbell, Kristen Rash, Katie Dugan, Brittany Weaver, Kristen Williams, Brittany Thornton Coaches – Jim Owens & Robert Wynn

Page 45
Softball Snap shots –
Jane Sheppard, Annah Russell, Casie Smith, Meredith Richards, Brittany Weaver,  Katie Dugan, Brittany Thornton, Ashley Gantt, & others; All Golden Circle, Def. player of the Year- Annah Russell; 1st Team All District –Annah Russell & Casie Smith; 1st Team Golden Circle – Casie Smith; Honorable Mention Golden Circle –Kristen Rash; 2nd Team All District – Brittany Weaver, Morgan Talley, Kristen Rash; Honorable Mention All District – Ashley Gantt & Meredith Richards

Page 46
Varsity Boys Track Team-
Cody Sims, Marcus Satterfield, Chris Torres, Reggie Hailey, Rodney Petty, Jeff Hodges, Joe Doucet, Chris Clark, Daniel Minor, Shad Green, Jason Hoffma, Jordan Golden, Matt Davis, Alex Haden, Bobby Wynn, Davin Haapapuro Coach – Russell Woodall; Varsity Girls Track Team – Brittany Thornton, Katie Dugan, Shellie Melton, Annah Russell, Jessica Prowell, Hollie Allen, Kristen Rash, Heather Powell, Lara Boswell, Amanda Crawford, Angel Jonas, Julie Melton, Audra Harper, Crystal LaRue, Erin Green, Meredith Richards, Jane Sheppard, Ashley Mahone, Missy Perry, Amber Barron, Coaches – Marsha Rogers & Betty Jo Cochran; Snapshots – top – Alex Haden, 2nd row – Lara Boswell, Shellie Melton, Alex Haden, Jane Sheppard, Jordan Golden  3rd row left – Missy Perry & Julie Melton, 3rd row middle left –Meredith Richards, Matt Davis, Julie Melton, 3rd row middle right – Angel Jonas 3rd row right – Jason Hoffma, Bottom – Missy Perry

Page 47
Regional Qualifiers –
Erin Green, Julie Melton, Annah Russell, Katie Dugan, Crystal LaRue, Meredith Richards; Record Breakers – Annah Russell, Katie Dugan, Julie Melton, Erin Green; Snap shots

Page 48
Snap shots – Bubble-Gum Blowing –
Chris Wiscom Co-ed Cheerleading – Alex Haden, Brian Page, Phillip Armstrong, Jordan Golden, Julie Melton, Vaccum Racing – Randall Shane Richards Dominoes – Don’te Torres, Chris Torres, Todd Hinkle, Philip Armstrong, Brian Page,  Barry Winkle , Ballroom Dancing – Jordan Golden & Alex Haden Guy Watching – Cole Cunningham, Philip Armstrong, Julie Melton Annah Russell, Brittney Haynie, & others 

Page 49
Activities Snapshots – Leo Club –
Ray Johnson & Brittney Haynie,  Student Council Officers – Julie Melton, Erin Green, Mandy Jenkins, Jordan Golden  Ag – Don’te Torres & Barry Winkle National Honor Society – Kaley Armstrong, Jordan Golden, Shad Green, Sarah Worley Leo Club – Crystal LaRue & David Cipriano

Page 50
Future Farmers of America –
Cody Duke, Brian Page, Michael Satterfield, Jordan Richards, Todd Hinkle, Jimmy Peyson, Chris Hunt, Randall Shane Richards, Cody Sims, Marcus Satterfield, Csey Engledow, Jeff Hodges, Matthew Weatherall, Justin McKinley, Jason Almond, Jill Jacobs, Shellie Melton, Tony Davis, Chris Cates, William Allen, James Page, Daniel Minor, Chris Torres, Derek Weaver, Brandy Nixon, Matt Davis, Ashley Adamson, Amanda Crawford, Rob Slaughter, Chris Clark, Valerie Chilton, Katie Prickett, Don’te Torres, Caleb Rose, Patricia Macik, Brandon Richards, Jamie McAllister, Keith Dowdle, Barry Winkle, Ronald Hines, Alex Haden, Kyle Muldner, Josh Thetford, Matt Wallen, Philip Armstrong, Casie Smith, Wendy Page, Cole Cunningham, Cody Gantt, Joe Montalvo, Kim Clore, Brook Ferrell; Advisors – Harry Dotson & Jon Southard; FFA Officers – President – Wendy Page, Vice President –Philip Armstrong, Secretary –Casie Smith,  Treasurer –Cole Cunningham,  Reporter –Cody Gantt,  Sentinel – Matt Wallen; Snap shots – top right – Tony Davis  Bottom right – Jordan Richards; Other pictures

Page 51
Fellowship of Christian Athletes –
Brittany Weaver, Derek Weaver, Erin Green, Philip Armstrong, Mandy Jenkins, Melanie Guthrie, Katie Dugan Sponsor – Ronnie Clayton; FCA Members – Nicole Seely, Brittney Weaver, Derek Weaver, Tina Redmon, Patricia Macik, ? Erin Green, Philip Armstrong, Amber Null, Melanie Guthrie, Erin Green, Katie Dugan, Cody Jenkins, Julie Melton, Matt Davis, & others; FCA Officers – Captain – Mandy Jenkins, Co-Captains –Erin Green, Melanie Guthrie, Philip Armstrong, Julie Melton; Snap shots

Page 52
National Honor Society Officers – President –
Christina Bruce,  Vice President – Mandy Jenkins, Secretary – Julie Melton, Treasurer – Wendy Page, Historian – Erin Green' Sponsor –Tammy Beard; Old Members-Tina Redmon, Ashley Mahone, Ethan Fulbright, Jessica Weger, Mandy Jenkins, Christina Bruce, Stephanie Jensen, Wendy Page, Julie Melton, Erin Green; New Members – Kaley Armstrong, Jordan Golden, Shad Green, Sarah Worley; Snapshots

Page 53
Student Council Officers – President –
Erin Green, Vice President – Julie Melton. Secretary – Jordan Golden, Treasurer –Mandy Jenkins; Student Council Members –Jordan Golden, Jordan Richards, Melanie Guthrie, Derek Weaver, Ashley Mahone, Christina Bruce, Brittany Weaver, Erin Green, Julie Melton, Katie Dugan, Missy Perry, Kristen Williams, Amy Campbell, Jennifer Davis, Jill Jacobs, Annah Russell, Mandy Jenkins; Sponsor –Jeanne (Owens) Patterson; Snap Shots

Page 54
Pride Club –
Jamie McAllister, Shad Green, Amy Campbell, Katie Dugan, Stephanie Jensen, Christina Bruce, Ethan Fulbright, Jarrod Null, Mandy Jenkins, Kaley Armstrong, Sarah Worley, Bobby Wynn, Cody Jenkins; Regional Qualifiers – Jarrod Null, Christina Bruce, Amy Campbell, Ethan Fulbright, Mandy Jenkins, Sarah Worley, Sarah Clevenger; Sponsors – Tammy Beard, Marilyn (Gowan) Boyer, Becky Martin, Patti (Bray) Pitts, Jennilyn (Sprayberry) Crenshaw, Myrna Wright, Bill Tipping, Debbie Wooldridge

Page 55
One Act Play- District & Area Winners, Alternate to State; Cast-
Ray Johnson, Ashley Mahone, Ethan Fulbright, Brian Page, Derek Weaver, Sarah Worley, Mandy Jenkins, Chris Wisdom, Alex Haden, Julie Melton, Cody Jenkins, Kaley Armstrong, Reggie Hailey, Elmer Lee Ledbetter 111, Brittany Weaver, Brittany Thornton, Kristen Williams, Tammie McGee, Shellie Melton ; Directors –Patti (Bray) Pitts & James “Jim” Pitts; Snap shots; All Star District Area – Regional – Chris Wisdom; Honorable Mention District , Best Actress Area – Sarah Worley; All Star Area – Reggie Hailey; All Star District – Ethan Fulbright; Honorable Mention Area – Julie Melton & Brian Page

Page 56
Leo Club Officers –Board of Directors –
Brittany Haynie & Ray Johnson,   President –Julie Melton,  Secretary –Sarah Worley,  Treasurer – Shellie Melton, Vice President –Erin Green & Mandy Jenkins,   Tail Twister- Ryan Fielder, Lion Tamer – Tammy McGee; Leo Club Sponsor- Donna Wood; Middle picture – Mandy Jenkins, Julie Melton, Erin Green bottom – Erin Green, Julie Melton, Leo Club Members – David Ciparino, Erin Green, Stephanie Jenson, Jessica Weger, Brittney Haynie, Rachel LaRue, Tammie McGee, Crystal LaRue, Jarrod Null, Julie Melton, Shellie Melton, & others

Page 57
Personalities Snap shots – top –
Alex Haden Left – Shad Green, Bottom left – Chris Wisdom, bottom right – Brittney Haynie, Jill Jacobs, Shellie Melton 

Page 58
Who’s Who –
Jill Jacobs, Wendy Page, Christina Bruce, Chris Wisdom, Annah Russell, Philip Armstrong 

Page 59
Who’s Who –
Julie Melton, Ethan Fulbright, Ashley Mahone, Jennifer Davis, Mandy Jenkins, Erin Green 

Page 60
Lions Club Good Citizens –
Wendy Page, Brian Page, Jessica Weger, James Barkley, Julie Melton, Alex Haden, Erin Green, Shad Green, Ashley Mahone, Philip Armstrong, Mandy Jenkins, Ethan Fulbright, Ryan Fielder, Nicole Allen, Matt Hurford, Jennifer Davis, Christina Bruce, Christina Redmon, Chris Cates, Jessica Weger   

Page 61
Mr. & Miss BGHS –
Philip Armstrong & Erin Green

Page 62
Most Athletic –
Philip Armstrong & Annah Russell; Best Dressed –Cole Cunningham & Wendy Page

Page 63
Friendliest –
Philip Armstrong & Christina Bruce; Most Likely to Succeed – Chris Wisdom & Ashley Mahone

Page 64
Most Representative –
Chris Wisdom & Wendy Page; Most Lion Spirited – Brian Page & Julie Melton

Page 65
Superintendent –
Larry Anderson, High School Principal –Hugh Ellis,  Junior High Principal – Stan Dugan, Elementary Principal –David Brewer; School Board – President – Dan Patterson, Vice President – Ricky McGraw, Sec./Trea.- Jill Haden, Howard Seely, Dennis Melton, Marty Weaver, Tim Campbell

Page 66
High School Faculty /Staff –
Eddie Barker, Tammy Beard, Becky Martin, Marilyn (Gowan) Boyer, John Garner, Patti (Bray) Pitts, Marilyn Smith, Jon Southard, Harry Dotson, Diane Ainsworth, Janice (Null) Barron, Deborah Ackley, Pam Davis, Ronnie Clayton, Bill Tipping, Debra Wooldridge, Cliff Sikes(voted craziest teacher by BGHS Students), Keith Tunnell, Russell Woodall, Barbara (Draper) Cole-McGraw, Myrna Wright, Bob Barron, Jennilyn (Sprayberry) Crenshaw, Cheryl Haines, Clifford Spires

Page 67
School Personnel –
Virginia (Trussell) McGraw-Armstrong, David Haden, Vicki Henry, Jeanne (Owens) Patterson, Donna Wood, Patti Uptmore, Pat Harper, Carolyn Northern, Jennifer (Page) Jones, Martha (Hollingsworth) Jenkins, Suzanne Ragan

Page 68
School Personnel –
Jim Owens, Billy Sullivan, Wanda Lachney, David Bird Jr., Deidre Starling, Ray Loren Dunaway, PG Brown, David Bird Jr., Debra Lovett, Debra Shofner, Shirley Johnson, Nancy LaRue, John Rivers, Kirk Sorsby, Danny Price, Danese Ramey, Eric Ferrer, Carolyn Loosier, Carolyn Davis, Chris Summers, Dean Owen, Maria Hernandez, Jennifer Hebert, Everlene Nelson, Shirley Bruning, Heather Mayfield, Maria Hernandez, Ronnie LaRue, Lorene Luttrull, Rose Urrutia, Gale Gamm, Rose Lee Tarbutton, Benny Walker, Chris Pyburn, Willie Pyburn, Johnny Peyson, Ruby Swab, Margie Boatman

Page 69
Junior High Snapshots; Junior High Principal –
Stan Dugan,  Junior High Secretary – Darlene Haden

Page 70
Eighth Grade –
Lara Abbe, T. J. Abbe, Bryan Adamson, Justin Allen, Raymond Allman, Erica Aragon, Lashonda Aragon, Mlinda Armstrong, Chris Arrington, Ashley Ayala, Nicole Barlow, Brad Beam, Jeremy Bennett, Stephanie Bird, David Bradshaw, Whitney Brown, Jessica Carty, Larry Coleman, Joseph Cook, Alma Cortez, Emily Crenshaw, Amanda Davidson, Rachel Dechaume, Kristie Dowdle, Lindsey Duke, Dusty Ellis, Corey Evans, Melissa Faulk, Lane Fielder, Ryan Gantt, Chris Garretson, Haley Gillen, Josh Grace, Jennifer Grelle, Kristy Hailey, David Hanson, Wesley Harley, Taylor Haynie, Tiffany Hays, Erika Hernandez, Spencer Hipp, Tanya Hovis, Owen Howard, Chris Hughes, Tiffany Hunt, Sarah Johnson, Charles King, Justin Livingston; Eighth Grade Class Favorites- Zack Melton & Tiffany Hunt

Page 71
Eighth Grade –
Amanda Marr, Chad Marshall, Chris Mayfield, Alyssa McClure, Stephanie McCommons, Corie McKinley, Zack Melton, Eric Milne, Ashley Montalvo, Allison Moore, Felicia Newland, Julie Nixon, Sara Nolasco, Krystal Norman, Jenny Pedigo, Cindy Powell, Laura Ramirez, Mada Reyna, Cody Richards, Johnathan Shirley, Valerie Shofner, Sloan Thedford, Clayton VanLoocke, Kevin Winkle, Michael Wisdom, Danson Worley, T.J. Wren, Dusty Wright, (new Students – Dennis Adamson, Cody Parker, Imelda Alvarado) ; Eighth Grade Class Officers – Vice President – Mada Reyna, Secretary – Emily Crenshaw, Treasurer – Haley Gillen, Reporter –Tiffany Hunt; Snap shots  

Page 72
Seventh Grade –
Janelle Ackley, Kenneth Ackley, Samuel “Sam” Adamson, Karah Armstrong, Willie Arnett, Chris Bird, Cody Black, Sarah Boehler, Lucas Brown, Katie Chapman, Nicolas Clark, Drew Clayton, Thomas Parker Connally, Cory Cross, Lindsey Cunningham, Drew Davis, Chris Davis, Chris Derden, Brittnie Donaldson, Samantha Dunaway, Angela Edwards, Michael Estes, Shae Evans, Nick Everhart, Jeff Feldmann, David Fielder, Derek Fielder, Randall Glover Jr., Natalie Grace, Jessica Goulet, Amanda Haines, Dale Harwell; Seventh Grade Class Officers – President –Karah Armstrong,  Vice President – Derek Fielder, Secretary –Drew Clayton, Treasurer –Lacie Spain,  Reporter –Brittnie Donaldson

Page 73
Seventh Grade –
Brianna Hernandez, Jeff Hogue, Brandy Howard, Christine Johnston, Kent Knight, Ashley Lightfoot, Joe Lovett, Kristen Mabe, Audra Massey, Miranda McCallum, Rance Dillon Melton, Samantha Morgan, Katelyn O’Rear, Josh Owens, Rustin Page, Jimi Pennington, Jennifer Poe, Kimberly Price, Kacee Ramey, Jason Robertson, Warren Rodgers, Vanessa Shepard, Kristina Shirley, Robert “Rob” Southard, Lacy Spain, Westley Tubre’, Jared Walker, Ashley Washburn, Leslie Watkins, Kevin Wynn, Nathan Young  (not pictured – Jessica Schwab & Audrey Williams) ; Seventh Grade Class Favorites – Karah Armstrong & Derek Fielder

Page 74
Sixth Grade –
Russell Adamson, Sara Allen, Russell Allman, Krystal Aragon, Chares Arender, Ricky Ayala, Jason Barham, Joshua Barham, Riggin Barham, Sasrah BArham, Randall Barlow, Brittany Ann Blackmon, April Blissett, Laurel Boehler, Kevin Brewer, Tara Burke, Nathan Byers, Kyler Carrington, Stephanie Cates, Joseph Coleman, Jennifer Evans, Stephanie Everhart, Michael Ferrell, Meghan Fisk, Corey Fowlkes, Hailey Gantt, Justin Garretson, Hillary Gillen, Sarah Harris, Zebulon “Zeb” Harris, Chaunte’ Harrison, Richard Hays; Sixth Grade Class Officers – President –Viviana Reyna,  Vice President – Randy Barlow, Secretary –Sara Allen,  Treasurer –Brittany Blackmon

Page 75
Sixth Grade –
Diego Hernandez, Guadalupe “Lupe” Hernandez, Danika Herod, Jose Herrera, Amy Jenkins, Dustin Jones, Jacob Jones, Joseph Jordan, Jennifer Lamb, Donnie LaRue, Lance Laudan, Leslie Lovett, Mary Katherine “Katy” Manley, Andrew McGraw, Deanna Neal, Robert Owen, Christopher Phillips, Amanda Powell, Felicia Reusel, Viviana Reyna, Spencer Richards, Kirsten Richie, Shelby Russell, Benjamin Shaw, Levi Shepard, Anna Sheppard, Emily Smith, Jamin Tate, Rusty Thompson, Kyle Tubre’, Michael Warren, Cody Williams, Jonnathan Willoughby; Sixth Grade Class Favorites –Randy Barlow & Hillary Gillen

Page 76
Eighth Grade Football –
Michael Wisdom, Larry Coleman, T. J. Wren, Chad Marshall, David Hanson, Raymond Allman, Joseph Cook, Cody Richards, Spencer Hipp, Justin Livingston, Justin Allen, Sloan Thedford, Clayton VanLoocke, Chris Garretson, Wesley Harley, Zack Melton, Lane Fielder, Bryan Adamson, Dusty Wright, T.J. Abbe, Josh Grace, Danson Worley, Brad Beam,  Coaches –Eddie Barker & Robert Wynn; Seventh Grade Football – Dale Harwell, Chris Derden, Wesley Tubre, Derek Fielder, Leslie Watkins, Kevin Wynn, Chris Bird, Drew Davis, Kenneth Ackley, Sam Adamson, Lucas Brown, Cody Barham, Jason Robertson, Nick Clark, Warren Rogers, Willie Arnett, Rustin Page, Rance Dillon Melton, Michael Estes, Josh Owens, Joe Lovett, Robbie “Rob” Southard, Chris Davis, Drew Clayton, Jeff Hogue, Jeff Feldman  Coaches-Ronny Clayton & Robert Wynn

Page 77
Eighth Grade Volleyball – DISTRICT CHAMPS-
Laura Abbe, Crystal Dlew, Alma Cortez, Allison Moore, Mada Reyna, Erica Hernandez, Rachel Dechaume, Sarah Johnson, Amanda Marr, Valerie Shofner, Cynthia Powell, Sara Nolasco, Stephanie McCommons, Tiffany Hunt, Malinda Armstrong, Jennifer Grelle, Whitney Brown, Felicia Newland, Alyssa McClure, Tanya Hovis, Taylor Haynie, Corey Evans, Lindsey Duke, Emily Crenshaw, Ashley Montalvo, Haley Gillen, Nicole Barlow, Laura Ramirez Coach – Betty Jo Cochran; Seventh Grade Volleyball – DISTRICT CHAMPS – Shae Evans, Amanda Haines, Brandy Howard, Jennifer Poe, Brianna Hernandez, Christine Johnston, Lacy Spain, Lindsey Cunningham, Katelyn O’Rear, Karah Armstrong, Jimi Pennington, Katie Chapman, Vanessa Shephard, Samantha  Dunaway, Kimberly Price, Ashley Washburn, Angela Edwards, Audra Massey, Brittie Donaldson, Natalie Grace, Janelle Ackley, Jessica Goulet, Kristen Mabe  Coach –Betty Jo Cochran

Page 78
Eighth Grade Girls Basketball –
Allison Moore, Erika Hernandez, Krystal Norman, Malinda Armstrong, Lindsey Duke, Nicole Barlow, Tiffany Hunt, Alyssa McClure, Tanya Hovis, Ashley Montalvo, Jennifer Grelle, Coach –Stuwart Shultz; Seventh Grade Girls Basketball –Lindsey Cunningham, Shae Evans, Amanda Haines, Brianna Hernandez, Christine Johnston, Katlyn O’Rear, Vanessa Shepherd, Karah Armstrong, Lacy Spain, Janelle Ackley, Brittnie Donaldson, Ashley Washburn  Coach –Stuwart Shultz; Eighth Grade Boys Basketball – Ryan Gantt, Lane Fielder, Danson Worley, Brad Beam, Zack Melton, Larry Coleman, Clayton VanLoocke, Justin Livingston, Spencer Hipp, Michael Wisdom, Chad Marshall Coach –Robert Wynn; Seventh Grade Boys Basketball –Drew Clayton, Robbie “Rob” Southard, Chris Davis, Jeff Hogue, Josh Owens, Rance Dillon Melton, Jeff Feldmann, Rustin Page, Lucas Brown, Chris Derden, Derek Fielder, Thomas Parker Connally, Cody Barham, Samuel “Sam” Adamson, Kevin Wynn  Coach –Ronny Clayton

Page 79
Junior High Cheerleaders –
Jennifer Grelle, Alyssa McClure, Allison Moore, Katelyn O’Rear, Ashley Montalvo, Malinda Armstrong, Whitney Brown, Corey Evans Sponsor – Carolyn Sue (Dugan) Tunnell 

Page 80
Junior High Snap shots – Top Left –
Shelby Russell & Emily Smith  middle left –Chris Davis & Drew Clayton,  middle center – Karah Armstong, middle right –Rance Dillon Melton,  bottom left – Jeff Feldman, Chris Davis, Lucas Brown, bottom right – Felicia Newland, Karah Armstrong, Brittnie Donaldson, Lindsey Cunningham

Page 81
Eighth Grade Girls Track –
Whitney Brown, Alma Cortez, Stephanie McCommons, Valerie Shofner, Sara Nolasco, Emily Crenshaw, Haley Gillen, Mada Reyna, Allison Moore, Cindy Powell, Jennifer Grelle, Lara Abbe, Krystal Norman, Erica Hernandez, Rachel Dechaume, Laura Ramirez, Tiffany Hunt, Malinda Armstrong, Nicole Barlow, Alyssa McClure, Tanya Hovis   Coaches –Marsha Rogers & Betty Jo Cochran; Seventh Grade Girls Track –Ashley Washburn, Janelle Ackley, Samantha Dunaway, Vanessa Shepard, Audra Core, Brittnie Donaldson, Jimi Pennington, Lindsey Cunningham, Brianna Hernandez, Amanda Haines, Lacy Spain, Natalie Grace, Coaches –Marsha Rogers & Betty Jo Cochran; Eighth Grade Boys Track –David Hanson, Spencer Hipp, Ryan Gantt, Jeremy Bennett, Justin Livingston, Clayton VanLooke, Larry Coleman, Bryan Adamson, Lane Fielder, Danson Worley, T.J. Abbe, Brad Beam, Zack Melton  Coach-Eddie Barker; Seventh Grade Boys Track – Chris Derden, Derek Fielder, Kenneth Ackley, Sam Adamson, Thomas Parker Connally, Kevin Wynn, Joe Lovett, Jeff Hogue, Drew Clayton, Jeff Feldmann, Lucas Brown  Coach –Eddie Barker

Page 82
Junior High Activities Snapshots 

Page 83
Junior High Faculty –
Beth Clayton, Retina Core, Jane (Key) Connally, Sondra de-Graffenried, Mary Ann (Southard) Haden, Patti Harris, Rick Hilleman, Robert Hillman, Heather Hill, Misti Nicholson, James “Jim” Pitts, Cathy Price, Mindy (Bottoms) Wooldridge, Robert Wynn; Snapshots-Sondra de Graffenried, Cathy Price, Jane (Key) Connally, Mindy (Bottoms) Wooldridge

Page 84
Fifth Grade Teachers –
Carolyn Sue (Dugan) Tunnell, Rhonda Hickman, Karen Lane, Linda Younts; Fifth Grade –Benjamin Alden, Jacey Armstrong, Matthew Arthur, Jacob Barham,  James Adam Barrett, Matthew Beam, Rebecca Bennett, Ashlee Black, Lacie Bonner, Brittany Button, Alyssa Campbell, Melanie Carty, Lauren Chaney, Zachary Chapman, Greg Clayton, Cody Cofer, Garrett Connally, Stephanie Cook, Felisha Crum, Lindsee Davidson, Everett Dunlap, Dustin Evans, Brandon Ferrer, Johnny Frost, Kayla Fullington, Shannon Gabriel, Merlyn Gandara, Luis Garza, Justin Godbey, Lee Eric Grounds, Tate Haynie, Ethan Hays, Gordon Heddins, Steven Hill, Josh Hocutt, Andrew Hoffma

Page 85
Fifth Grade –
Drew Hollifield/Walter, Wesley Holloway, Crystal Honnoll, Melissa Howard, Stephen “Steve” Hunt, Ryan Jones, Jene’e Lafoe, Danielle Laroux, Christa Lauden, Susie Lindsey, Taylor Littrell, Marcos Llamas, Miranda Maggard, Andrew Marr, Samantha Michaelson, Alisha Miles, Joshua Moon, Marcus Nelson, Michaelle Pelzel, Roxie Powell, Valery Prachyl, Jerad Reamy, Alex “AJ” Rippenkroeger, Sara Robertson, Ian Rodgers, Sarah Rodgers, Juventino “Juve” Sanchez, Noe Santillan, Allison Sikes, Jacquelyn “Jacque” Sims, Amanda Spangler, Kayla Stout, Kelsie Tipping, Megan Wilkinson, Sabra Williams, Michael Willoughby, Ashley Worrell, Amber Wright  (New kids-McTasha Carter, Michael Goff, Justine Watkins, Robin Archa, Tabitha Hubbard, Martin Cardiel)  

Page 86
Fourth Grade –
Sarah Abbe, Scott Ackley, Jacob Adair, Cody Bennett, Christopher Button, Margaret Byers, Michelle Cannon, Alysha Carpenter, Amanda Cofer, Daniel Dobbs, Ernest Dunlap, Kirk Edmondson, Meagan Engledow, Julie Feldmann, Hank Foley, Chelsea Geller, James Clay Gilbert, Carla Haines, Shelby Harris, Clinton Hebert, Kayla Hendryx, Anna Hernandez, Joseline Herrera, Stephanie Hill, Harold Hocutt; Fourth Grade Teachers –Jennifer Button, Kay Melton, Robin Saunders

Page 87
Fourth Grade –
Justin Jordan, Cory Kennedy, Ryan Larue, Marissa Livingston, James Massey, Lane Matous, Travis McAllister, Chelsie McGraw, Kandis McNeal, Lyndsi Mitchell, Nathan Neal, Davie Newland, Tony Pennington, Cecilly Phillips, Patrick Rasco, Hayden Richards, Eric Santillan, D’Lancye Shaw, Johnna Smith, Todd Strange, Zackery “Zack” Thomas, Sean-Luc’ Tubre, James Vejar, Sherrie Watkins, Crystal Worrell, Cameron Young (New Classmates- Trevor Parker, Diana Martinez, Sabrina Keeton, Angel Hernandez, Holley Conger, Monica Alvarado, Ariel Archa)

Page 88
Third Grade Teachers –
Diana Bugg, Julie Harris, Sue Price, Paula Sikes; Third Grade –Carlos Aragon, Donny Barham, Alison Barker, Michael Bell, Laura Bennett, Leah Boehler, Timothy Brackeen, Josh Brown, Josh Cade, Jeff Cagle, Holly Carty, Lenora “Nora” Coleman, Emily Davis, Cody Derden, Emily East, Desirae Elizaldi, Erik Erwin, Josh Ferrer, Adam Flores, Davie Foley, Kelly French, Luis Gandara, Westtie Godbey, Nicole Hambrick, Jonathan Hensley, Monica Hernandez, Kimberly Herrera, Scott Hill, Emily Hunt, Kayla Keating (new kids – Dillon Anderson, Douglas Jordan, Chad Stone, Kimberly Archa, Illisa Riley)

Page 89
Third Grade –
Jared Lafoe, Dalton Leopard, Andrew Lewis, Ellena Lovett, Laci Lynn, Johnathan Martin, Valeria Marun, Tyler McDonald, Austen McGraw, Austin Melton, Stephen Michaelson, Katilyn Miles, Nicky Montemayor, Robert Morrison, William Nicholas, Brenna Pelzel, Michael Pennington, Adam Plyer, Casey Pommerening, Jose Reyna, Travis Schipper, Jimmy Simmons, Shelby Stanley,  Derrick Story, Rowdy Tackett, Jordan Taylor, Lauren Thedford, Katie Travis, Loren Travis, Jacob Wasinger, Ethan Weaver, Emily Wiggins

Page 90
Second Grade Teachers-
Melissa Bearden, Jo Lyn (Mixon) Fisher, Gilda (Reed) Worsham' Second Grade –Michael Armstrong, Rocky Don Barham, Anna Brewer, Jesse Carpenter, Zachary Chaffin, Clinton Copeland, Donald Contreras, Alejandro Cortez, Michaela Dunaway, Parker Ellis, Joe Eudy, Logan Everitt, Brianna Flores, Christian Frost, Tyler Hanisch, Korie Hebert, Trenton Herod, Benjamin Hickman, Amber Hocutt, Brittney Jackson, James Johnson, Quindell Johnson, Jared Cody Johnston, Kyle Keating

Page 91
Second Grade-
Cody Lowery, Sigrid Maruyama, Kaitlin McGraw, Landon McGraw, Tinnea McMurray, Shaun Miller, Dakota Morgan, Dylan Nichols, Luis Ortiz, Michael Passini, Jordan Richards,  Skylor Rodriquez, Ruben Rojas, Halenne Sanchez, Mercedes Sanchez, Briana Sims, Taylor Spangler, Paige Stout, Joseph Tally, Zeb Thomas, Michelle Vejar, Richard Washburn, Zachary Wilkinson, Matthew Willoughby, Davante Wilson, Maxx Wilson, Ashley Vandiver, Hayley Young, Emily Burt, Gabrielle Watkins, Juan Alvarado, Brett Geer 

Page 92
First Grade Teachers –
Cinda Melton & Mary Frances (Carroll) Waldrip; First Grade – Amy Adair, Michael Aston, Shelby Beard, Allyson Biggar, Amanda Bottoms, Naomi Boyer, Tomie Brackeen, Jimmy Brazier, Marissa Brown, Micki Carver, Kayla Cobb, Stacy Contreas, Brody Cunningham, Heather Davidson, Macee Elmore, Rustin Feaster, Justin Frost, Lila Conzales, Jessie Heddins, David Hendryx, Tawny Hernandez, Haley Holloway, Jayson Jordan, Jeffrey Lamb, Sherwood Mason, Carey McDougald, Jordan McGraw, Justin McMurray, Emily Moreau, Jason Pennington, Courtney Pommerening, Christopher Shook, Peyton Southard, Hope Story, Christine Tally, Macie Taylor, Clay Travis, Hayden Woods

Page 93
Kindergarten –
Stephanie Alden, Jessica Armstrong, Savanna Bearden, Anthony Black, Brooke Bowling, William Brown, Alexis Buhanan, Hannah Chaffin, Dalton Cheek, Cristal Chestnut, Jan Cochran, Haven Cofer, Michael Contreras, Dylan Daugherty, Taylor Eudy, David Garrett, Robert Haden, Rachel Hickman, Christopher Hill, Trent Hutchison, Michael Kellum, Brandon Kennedy, Kimberly Long, Jayme Marcum, Natasha Martinez, Camryn McAllister, Shannon McCommons, Lauren Miller, Sandra Mirafuentes, Kristin Morrison, Tristian Nicholas, Chase Nixon, Rachel Nolasco, Ashley Pennington, Dusty Robinson, Makayla Rodriquez 

Page 94
Kindergarten Teachers –
Barbara McClure, Shonda (Tipping) Prater, Jane (Ivy) Cook; Kindergarten –Allison Roehm, Annalisa Rojas, Kaylynn Shook, Celina Smithers, Emily Southard, Tara Thornton, Dalton Wasinger, Forrest Wigington, Jarod Wilkinson, Braden Wilson, Daveshia Wilson, Stephanie Zamora ; New Kindergartners- Jacob Bert & Jessica Orser; More First Graders –Sir Phabeyon Smith, Gage Anderson, Courtney Conger, Omar Alcaraz, John Owens; New First Graders –Johnathan LeJeune, Jessica Johnson, Richard Conger; Kindergarten pictures of Seniors – Mandy Jenkins, Jennifer Davis, Jill Jacobs, Wendy Page

Page 95
Elementary Faculty & staff –
Sherilyn Dugan, Linda Henderson, Louann Adair, Judy Carolyn (Haden) Baumgartner, Shelly (Williams) Chapman, Wanda (Gillen) Harris, Cindi Horton, Melissa Knight, Deanna Pommerening, Donna (Furra) Richards, Susan Rodgers, Dena (Goodnight) Smith, Kristin Spires, Dena Taylor, Keitha (Smith) McDougald; Snapshots – Bottom 1. Wanda (Gillen) Harris, 2. Donna (Furra) Richards, 3. Karen Lane, Diana Bugg, Paula Sikes, & other,  4. Gilda (Reed) Worsham, 5. Kristen Spires

Page 96
Ad –
PTO  (list of officers) pictured – Margaret Byers, Brittney Jackson, Amy Adair, Naomi Boyer, Hannah Chaffin, Zackery Chaffin, Nathan Neal, Jake Adair, Melissa Howard, Maxx Wilson; AD – Gary Byerley’s Welding & Maintenance - pictured – top Karah Armstrong, Krista Armstrong, Annah Russell, Shelby Russell  other pictures

Page 97
Ad –
Cheerleaders – Shellie Melton, Julie Melton, Casi Vickers, Stephanie Lusk, Angel Jonas, Rachel LaRue, Sponsor – Misti Nicholson , Jennifer Grelle, Whitney Brown, Alyssa McClure, Allison Moore, Ashley Montalvo, Katelyn O’Rear, Malinda Armstrong, Sponsor – Carolyn Sue (Dugan) Tunnell, Shaina Gabriel, Morgan Talley, Ashley Gantt, Crystal LaRue, Brittany Thornton, Brittany Weaver, Sponsor – Jeanne Gail (Owens) Patterson

Page 98
Ads –
Brinson Ford,   Dr. Bill Hollingsworth -pictured –Jordan Golden & Barlow Boys,   ESS -  pictured –Prom pictures,  top picture – Philip Armstrong & Amanda Guthrie,Bottom – Jordan Golden,  

Page 99
Ads –
Generation 11 Home Builders - pictured –Julie, Zack, & Shellie Melton,   Badie Stewart Allstate Insurance -pictured –Zack Melton  

Page 100
Ads –
GMC Truck,   Tracy McGaha, Penney Weaver, Tina Hiler, at Tracy’s,   Debra Armstrong’s In Memory Of……..,    Super K Mart; Congratulations Picture – Jill Jacobs from Brody, Lindsey, Matt

Page 101
Ad -
Central Baptist Church 

Page 102
Ads –
Navarro College,   Bob Bray Insurance Group of Companies,   Jane & Phil Wilbanks A-l Grocery,   Moore Tire & Wheel,   D. East’ D’s Pipes ETC.

Page 103
AD –
Loyd Gowan’s Loyd’s Welding & Fabrication, Inc., - Pictured – Naomi & Jacob Boyer

Page 104
Ad-
Lochridge-Priest, Inc – pictured – Jill Jacobs, Lauren Chaney, Tony, Chris, & Emily Davis

Page 105
Ad –
Elaine A. Campbell & Timothy E. Campbell ‘s Top Notch Personnel, Inc.

Page 106
Congratulations pictures:
Jaime McAllister from Daddy & Mom; Nicole Allen Daddy, Mom & Hollie; Matthew “Matt” Wallen from Mom, Dad & Joshua

Page 107
Ad –
Highlander Inn -pictured – Amy, Alyssa & Austin Campbell; Congratulations picture – Kris Melton

Page 108
Congratulations picture –
Julie Melton from Daddy, Mom, Shellie & Zack

Page 109
Congratulations picture –
Erin Green from Dad, Mom, & Natalie

Page 110
Congratulations picture –
Philip Armstrong from Dad

Page 111
Congratulations picture –
Timothy Jason “TJ” Thetford from Dad

Page 112
Congratulations picture –
Mandy Jenkins from Dad, Mom, Cody, Amy

Page 113
Congratulations picture –
Stephanie Jenson from Mom

Page 114
Ads –
Rodney D. Young,      Collin Street Bakery,     Withrow Bros. Furniture Co., Inc.

Page 115
Ads –
22 One Stop,    Michael Ray Jenkins’ Reid’s Pharmacy,    Custom T’s,    Lynn R. Copper Insurance,    John David Johnston &  Tommy Johnston’s Third Avenue Market,; Family Clinic of Corsicana

Page 116
Ads-
Cason’s Flowers,    Jim Wright’s Clock Shop,    Mike & Mary McCulough’s Pony Pat Tire Swing,    E-Z Living,   McGraw-Clark Photography  

Page 117
Ads –
Dawson, Sodd, & Beard, P.C.,    Carolyn Stapleton’s Trophies Unlimited,   First State Bank of Blooming Grove

Page 118
Ads –
Scott Northern’s Bulldozer Service,    Elonda Cassady’s Hair Carousel,     Derek Northern Hay Baling,    Neil Crosswhite’s Triple C. Barbeque,     Jerry & Gay Turner’s The Ark,    Debra Preston 1st Travel Agency,   Donna & Rick Thomas’s Smart Tan,   Odis Beam’s Fence

Page 119
Ads - 
Patsy Duncan’s Red Roadster Driving School,    Corsicana Bedding Inc.,    Jimmy & Barbara Prince’s Fireworks,   Paul E. Fulbright Attorney at Law,   On the Avenue Hair Design,    Max J. Worley O.D

Page 120
Ads –
Haynie Towing & Recovery,   McGee’s Auto, Truck & Trailer Repair,    Heritage Oaks -pictured –Annah Russell

Page 121
Ads -
Caldwell Banker,   Sears,    Eva Marshall’s Hair Studio,   David Vinson’s Viscon Construction Inc.,  Jim Gilfillan Paint,   Mark Acker Corsicana Cleaners & Laundry 

Page 122
Congratulations picture –
Christopher Mark Wisdom from Family & Friends

Page 123
Congratulations picture –
Todd Hinkle from Dad, Mema, Doug and family

Page 124
Congratulations picture –
Wendy Page from Mom, Dad & Rustin

Page 125
Congratulations picture –
Christina Bruce from Dad, Susan, Grandad, Papaw & Grandma, Mom, Don, & Sarah Jo 

Page 126
Congratulations picture –
Cole Cunningham from Beth, James & Chase

Page 127
Congratulations picture –
Jennifer Davis from Dad, Mom & Matt

Page 128
Congratulations picture –
Ethan Fulbright from Mom, Dad, & Scott

Page 129
Congratulations pictures :
Mistie Rasco from Mom Dad, Josh & Patrick; Alex Haden from Mom & Dad; Daniel & David Price from Maw Maw & Paw Paw LaRue

Page 130
Ad –
Darrell Van Horn D.M.D., M.S. Congratulations pictures: Don’te Torres; Josh Rasco  from Mom, Dad, Mistie & Patrick

Page 131
Congratulations picture –
Robert Bess from Granpa & Granma Johnson, Daddy & Mother

Page 132
Congratulations picture –
Cassidy Harris from Mom, Dad, Tony, Peny, Terry, Jenn & Tracie

Page 133
Congratulations picture –
Jill Jacobs from Your family

Page 134
Congratulations picture –
Jessica Weger from Mom, Cliff, Matt, Willy, Angie, Chris & Michelle

Page 135
Congratulations picture –
Crystal Chilton from Mom, Bailee, Jessica, Valerie, Jason, & Taylor

Page 136
Congratulations picture –
Rachel LaRue from Dad, Mom,  Crystal, Donnie, & Ryan LaRue

Page 137
Congratulations picture –
Cristina “Tina” Redmon from Mom, Dad & family

Page 138
Congratulations picture –
Annah Seborn Russell from Mom, Gary & Shelby

Page 139
Congratulations picture –
James Ben Barkley from Dad, Mom, Jim, April, Brian

Page 140
Congratulations pictures:
Brian Page from Nanny  Armstrong, Carolyn Turner & Jane Armstrong; Brian Page from Aunt Debbie & Uncle Ron, Beth, Brad & Brandon, Aunt Kim, Jessica, Laura & Jerrod, Uncle Doug, Aunt Mickie, Mark & Andrew; Brian Page from Uncle David, Aunt Cendi, & Brady, Uncle Craig, Aunt Debbie, & Justa, Aunt Jennifer & Jacob; Brian Page from Deborah Kay, Kevin & Tucker; Brian Page from Larry Anderton  

Page 141
Congratulations picture –
Brian Page from Mom, Dad, Chad & James

Page 142
Congratulations pictures:
Kimberly Clore from Gerald, Bobby & Kate, Mom & Don, Dad & Priscilla; Ashley Mahone

Page 143
Congratulations Picture –
Patricia Macik from Mom & Dad

Page 144
Ad –
BG Booster Club 

Page 145
The last group shot-
Jennifer Davis, Cole Cunningham, Annah Russell, Jill Jacobs, Todd Hinkle, Cassidy Harris; The last senior luncheon –Wendy Page & Jamie McAllister; The last Gold game –Brian Page; The last goodbye – Todd Hinkle & others

Page 146
Prom King & Queens –
Philip Armstrong, Jamie McAllister, Annah Russell, Julie Melton; Prom Prince & Princess – Jordan Golden & Shellie Melton

Page 147
Prom pictures – top left –
back row –T.J. Thetford, Alex Haden, Philip Armstrong, Matt Hurford, Ethan Fulbright, Front - Todd Hinkle, Brian Page, Chris Wisdom, Don’te Torres, Shad Green, James Barkley   top right –back row– Crystal Chilton, Mandy Jenkins, Jill Jacobs, Jennifer Davis, Rachel LaRue, Christina Bruce, Jamie McAllister, Amanda Mills, Wendy Page, Nicole Allen, Ashley Mahone, front row – Julie Melton, Annah Russell, Christina Redmon, Patricia Macik, Stephanie Jensen  2nd row left – Mandy & Patricia Macik  2nd row Middle –James Barkley & Ashley Gantt 2nd row right – Annah Russell, Brittany Weaver, Julie Melton, Kristen Williams  3rd row left – Sam O’Dell, Crystal Chilton, Josh Gillen, Jennifer Davis, Matt Cunningham, Jill Jacobs 3rd row center left –Meredith Richards & Jordan Golden  3rd row center right –Chris Wisdom & date 3rd row right – 4th row left –Shellie Melton & Brittney Haynie  bottom left -  Jordan Richards, Chris Armstrong, Jordan Golden, Marcus Satterfield, Ray J. Johnson, Gary Lane, ? bottom right – Ashley Hocutt, Sandra McGee, Tammie McGee, Shellie Melton, Kaley Armstrong, Sarah Worley, Miranda Hipp, Stephanie Lusk, Miranda Reynolds, & others

Page 148
Sports Banquet Awards: Lady Lion Fighting Heart-
  Ashley Mahone; Football Offensive & Defensive, Most Valuable Player –Philip Armstrong; Volleyball, MVP – Erin Green, Co-OFF MVPs-  Meredith Richards & Erin Green, Def. MVP –Cassidy Harris; Golf –Girls MVP-Katie Dugan,  Boys MVP –Jordan Richards; Powerlifting, Outstanding Lifter –Jarrod Null; Basketball Girls – MVP & Off. MVP – Annah Russell,  Def. MVP –   Julie Melton,  Out. Rebounder –Jane Sheppard,  Hustle Award –Meredith Richards; Basketball Boys – Off. MVP –Daniel Price,  Co-Def. MVP – David Price & Alex Haden, Dedication Award –Philip Armstrong & Brian Page,  Most Coachable – Matt Hurford, 6th Man Award –Chris Wisdon; Track – Girls – Out. Sprinter / Hurdler – Annah Russell, Out. Distance – Crystal LaRue, Out. Jumper –Erin Green,  Out. Thrower – Angel Jonas, Co-MVP’s – Erin Green & Crystal LaRue; Track Boys – Out. Field Events –Alex Haden,  Out. Runner & Dedication –Shad Green; Softball – MVP – Annah Russell, Off. MVP – Kristen Rash, Def. MVP –Casie Smith; Baseball – MVP –Philip Armstrong,  Off. MVP –Todd Hinkle,  Def. MVP – Chris Torres

Page 149
Senior Awards: Scholarship Recipients –
Erin Green, Ashley Mahone, Mandy Jenkins, Stephen Melton, Ethan Fulbright, Jennifer Davis, Annah Russell, Jill Jacobs, Jamie McAlister, Patricia Macik, Julie Melton, Christina Redmon, Crystal Chilton, T.J. Thedford, Alex Haden, Jessica Weger, Wendy Page, Chris Wisdom, Taryn Doucet, Philip Armstrong, Don’te Torres, Rachel LaRue, Stephanie Jensen, Christina Bruce, Shad Green; Valedictorian – Mandy Jenkins; Salutatorian – Ethan Fulbright; Honor Graduates & Rank – 1.  Mandy Jenkins, 2.Ethan Fulbright, 3. Ashley Mahone, 4. Christina Bruce, 5.Shad Green, 6. Erin Green, 7. Julie Melton, 8. Wendy Page, 9. Stephanie Jensen, 10. Christina Redmon,11.  Jessica Weger, 12. Chris Wisdom; “Best Rope Trick Award – Mistie Rasco, Jessica Weger, Kris Melton, Matt Wallen; “Best Misuse of a Word Award” – Christina Bruce

Page 150
Graduation pictures – top left & top right & 2nd row left - Kindergarten Graduation; 2nd row right –
group picture   3rd row left – back – Senior Scholarship recipients, 3rd row right – Jason Drain & Jeremy Holland  Bottom left – Ashley Mahone, Jessica Weger, Tina Redmon bottom center –Matt Hurford, Nicole Allen, Matt Wallen  bottom right – Shellie Melton, Jordan Golden, Chris Armstrong, Sarah Worley; Other group pictures

Page 151
Graduation – Top left –
Heather Dry, Mary Ann Sterling, Victoria Coleman, Christi Pedigo, Ashley Watkins, top center –Kim Clore, Todd Hinkle, Alex Haden, James Barkley,  top right –Nicole Allen & Matt Hurford,  2nd row left –Todd Hinkle, Kim Clore, James Barkley  2nd row Center- Brian Page & Erin Green  2nd row right –Heather Dry, Mary Ann Sterling, Victoria Coleman, Christi Pedigo, Ashley Watkins, 3rd row left –Jennifer Davis, Cassidy Harris, Crystal Chilton, Jill Jacobs,  3rd row center – Stephen Melton, Matt Wallen, Ashley Mahone, Charlotte Morris, Heather Dry 3rd row right –Erin Green, Julie Melton, Annah Russell,  4th row left – Mandy Jenkins, Ethan Fulbright  4th row center left – T.J. Thetford, 4th row center right –Stephen Melton  4th row right – Mandy Jenkins, Ethan Fulbright, Ashley Mahone, Christina Bruce, Shad Green, & others 5th row left – David Haden & Robert Bess, 5th row Center –Don’te Torres, Alex Haden, Matt Wallen, Brian Page, Julie Melton, Mary Ann Sterling & others  5th row right – Shad Green, Ethan Fulbright, Tina Redmon, Patricia Macik,  6th row left – Shad Green, Erin Green, Julie Melton, Stephanie Jensen, Todd Hinkle, Robert Bess, Alex Haden, & others 6th row center –Ashley Watkins, Matt Wallen, Mary Ann Sterling, Annah Russell, Don’te Torres, Misti Rasco,  Josh Rasco, T.J. Thetford 6th row right – Chris Wisdom & Jessica Weger  

Page 152
Senior Pictures 

Inside Back left cover page
Top –
James Barkley, Chris Wisdom, Ethan Fulbright, Matt Hurford, Jimmy Peyson, Chris Melton, Don’te Torres, Josh Rasco, Julie Melton, Alex Haden, Jennifer Davis, Victoria Coleman, Robert Bess, Daniel Price, Christi Bassham, Jessica Weger, Misti Rasco, David Price, Nichole Allen, Tina Redmon, Jamie McAllister, Patricia Macik

Inside Back Right cover page
Top –
Jason Drain, Cassidy Harris, Philip Armstrong, Ashley Watkins, Erin Green, Mary Ann Sterling, Shad Green, Jill Jacobs, Cole Cunningham, Wendy Page, Mandy Jenkins, Ashley Mahone, Christina Bruce, Rachel LaRue, Bryan Page, Annah Russell, Todd Hinkle, Taryn Doucet, Christy Pedigo, Charlotte Morris, Amanda Mills, Stephanie Jenson

Back Cover

 


Navarro County TXGenWeb
© Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox