The Pirate - 1947
Year Book of Emhouse High School
Emhouse, Navarro County, Texas


HOME


The Pirate Yearbooks  || Emhouse High School
 

This yearbook is from the collection of Jo Ann Lambert
Extracted by
Diane Richards

 

Front Cover

PAGE 1
The Pirate Published 1947 by The Seniors of Emhouse High School- Editor –
Monte Ray Freeman  Ass’t Editor –Norma Jean Loper,  Associate Editor –Curtis Bell,  Business Mgr.- Ann Moore, Sports Editor – Pete Thompson, Feature Editors – Hattie Herrington, Jo Ann Lambert, Johnnie Harrison, Laverne Williams, Travis Harrell

PAGE 2
Foreword – picture of Emhouse School 

PAGE 3
Dedication – Superintendent –
Ernest C. Butler

PAGE 4
Message and Picture – Superintendent –
Ernest C. Butler

PAGE 5
Board of Education – President –
Swint Huling, Secretary – Troy Holcomb, Homer McNabb, Ralph Chaney, Homer Reames, Charlie Watkins, Claude Vernon Breithaupt  

PAGE 6
Administration Fly Page

PAGE 7
Faculty –
Mr. C. E. Smith, Mirl Craddock, Ruth Yelvington, Miss Pattye Hobbs, Miss Lois Hobbs, Mrs. T. E. Minshew, Mrs. E. C. Butler, Mrs. C. E. Smith

PAGE 8
Senior Fly Page

PAGE 9
Seniors – President -
Norma Jean Loper, Vice President – Ann Moore Secretary – Lenora Rutherford

PAGE 10
Seniors –
Hattie Herrington, Pete Thompson, Curtis Bell, LaVerne Williams

PAGE 11
Seniors –
Travis Harrell, Johnnie Harrison, JoAnn Lambert, Monte Freeman

PAGE 12
Senior Credits

PAGE 13
Junior Fly Page 

PAGE 14
Juniors – President –
Nancy Eastland, Vice-President –Lynn Tomlin,  Secretary/Treasurer – Mary Lou Wetzel

PAGE 15
Juniors –
Ruth Ponder, Roy Carrol Rogers, Jeneva Johnson, Jack McCann, Jimmie Collins

PAGE 16
Juniors –
Johnnie Sue Gillen, Martha Sands, William Ratliff, Joy Loper, Reuben Richards

PAGE 17
Sophomore Fly Page

PAGE 18
Sophomores – President -
Lola Beth Farmer,  Vice President – Hugh Rutherford, Secretary – Troy Holcomb

PAGE 19
Sophomores –
Sherwood Herrington, Nelda Burton, Bobby Brown, Louise Gamble, Wanda Mahoney, Evelyn Montgomery

PAGE 20
Sophomores –
Sammie McDonald, Pattie McCullough, J. Don Wright, Helen Horton, Dorothy Vyers, Gladys Moore, Christine Williams

PAGE 21
Freshman Fly Page

PAGE 22
Freshmen – President –
Betty Richards, Vice President – Jerry Tomlin, Secretary - Priscilla Farrish

PAGE 23
Freshmen –
Flo Wetzel, Doris Stringer, Thomas Lindsey, Don Bolen

PAGE 24
Freshmen – Donald Lynn Freeman, Wanda Freeman, Gladys McDonald, LaVerne Rich, Hilton Price

PAGE 25
Our Ex- G.I.’s- Billy Basham, James Estell, Wayne Beard, Wallace Tomlin (picture has been clipped out)

PAGE 26
Elementary Fly Page

PAGE 27
First Grade – Bobby Anderson, Neal Ray Baggett, Bobby Don Brown, Dorothy Ann Boruk, Iris Jan Burnett, Pat Chaney, Danny L. Colquitt, Glenda Coker, Larry H. Gilliam, Alvis G. Johnson, Patsy Lile, Betty Jane McCann, Donald R. McCrory, Hollis D. McCrory, Julia Ann Mariott, Shirley A. Morgan, Byron McDonald, Jeanette Parrish, Donald Gene Rash, Patricia Richards, Willie Gene Vest, Billy Williams, Joe Jolly, Sabiano Jolly, Isabell Jolly Carmelia Jolly;
Second Grade –
Loretta Armstrong, Joyce Armstrong, Jesse Ballew, Kenneth Drain, Shirley Horton, Darrell DeRusha, Wayne E. Farmer, Bobby G. Freeman, Janie L. Freeman, Martha G. Gray, Peggy D. Grantom, John Henderson, William Henderson, Shirley A. Loper, Jeanett Maggard, Edgar Lee Montgomery, Isabell Palos, Marlene Shows, Hattie S. Shelton, Gail Toldan, Margaret R. Yelvington, Raymond Wilson, Judy Huddleston; Teacher – Miss Lois Hobbs

PAGE 28
Third Grade –
Eddie Anderson, Leon Baggett, G. H. Basham, Ernest Charles Butler, Lou Ann Collins, Kenneth Ray Colquitt, Linnie Cox, Nannette DeRusha, Fanny Farmer, Deanna Fulton, Daisy Henley, Linda McCann, Robert McCrory, Mary Jo Parrish, Benny Parrish, Reeda Joe Reid, Alvin G. Rich, Kenneth Scott, Maurice Shelton, John K. Thompson, Jimmie E. Williams, Christine Wilson, Mary Joyce Wooten; Teacher – Miss Pattye Hobbs 

PAGE 29
Fourth Grade –
Bobby Allen, William J. “Sonny” Armstrong, Guy Ballew, George Boruk, Cope Brack, Jim Ray Brown, Geraldine Farmer, Joan Farmer, Richard Freeman, Billie Ann Gray, Derwood Lile, Ott Loper, Oscar McCrory, Charles McCrory, David McMillen, Sue McNeel, Larry Melton, Luther Palos, Murlin Price, Kenneth Ray, Martha June Reid, Arline Scott, Carol Stewart, Doris Teague; Teacher – Mrs. C. E. Smith

PAGE 30
Fifth Grade –
Betty Joann Allen, Clovis Bassham, Robert Wayne Boruk, Neal Davidson, Shirley Dean Gilliam, Roy Don Holcomb, Mary Ann Johnson, Nancy Johnson, Roy Don Loper, Betty Sue Maggard, Katie Sue McCrory, JoAnn Parish, LaVonne Ray, Barbara Richards, David Richards, Shirley Ann Spurlock, William Teague, Geraldine Thompson, John Wayne Thompson, Patricia Toldan;
Sixth Grade –Bobby Armstrong, Jackie Jo Armstrong, Beatrice Boulware, Bobby Ray Brack, Roy Deen Brown, Betty Bob Collins, Joyce Ann Colquitt, Freddie Eastland, Patsy Gray, Aubrey Horton, Charles Leslie Johnson, Thomas Earl Melton, Harry Palos, Bernard Pattison, Donald Pike, Newton Price, Bobby Joe Richardson, J. D. Shelton Jr., Hugh Springfield, Robert Watkins, Eden Wilson; Teacher – Mrs. E. C. Butler

PAGE 31
Seventh Grade –
George Brown, James Brown, Bobby Don Collins, Ruth Gamble, Tommy Harrell, Jack Harris, Zella Harrison, Same Lile, Paul McCann, Cecil Scott, Leo Tolden, Willie M. Vyers, Patty S. Williams, Mary Wilson;
Eighth Grade – Edna Jo Bates, Eulan Bates, Alva Gene Bell, Jimmy Boruk, Billy Don Collins, Kenneth Davidson, Randall Davidson, Jean Farmer, Peggy Gray, Zelda Harrison, Joe Henley, Johnnie Huddleston, Robert Huling, Patricia Moody, Sammy Moore, Katy McCrory, Charles McMillen, Annell Parrish, Roy Parrish, Billy Rogers, Esther Rutherford;
Teacher – Mrs. T. E. Minshew

PAGE 32
Favorites Fly Page

PAGE 33
All School Favorites –
Nancy Eastlant and Lynn Tomlin

PAGE 34
Senior Class Favorites –
Norma Jean Loper and Pete Thompson

PAGE 35
Junior Class Favorites –
Ruth Ponder and Jack McCann

PAGE 36
Sophomore Class Favorites –
Sherwood Herrington and Wanda Mahoney

PAGE 37
Freshman Class Favorites –
Betty Richards and Jerry Tomlin

PAGE 38
Scholarship Fly Page

PAGE 39
Scholarship for girls –
Ruth Ponder

PAGE 40
Scholarship for boys –
Roy Carroll Roger

PAGE 41
Sports Fly Page

PAGE 42
Most Valuable Forward -
Jimmie Collins;
Most Valuable Guard –
Johnnie Sue Gillen;
Girl’s Basketball Team –
Front Row – Senior Lenora Rutherford, Co. Captain Senior Jimmie Collins, Senior Hattie Herrington, Junior Mary Lou Wetzel; Back Row- Coach Mr. C. E. Smith,  Senior Johnnie Harrison, Junior Johnnie Sue Gillen, Senior Norma Jean Loper, Sophomore Sammie McDonald, Co.Captain Senior JoAnn Lambert

PAGE 43
Most Valuable Player -
Monte Ray Freeman; Most Valuable Player – Pete Thompson; Boy’s Basketball Team – Roy Carroll Rogers, Monte Ray Freeman, Curtis Bell, Jack McCann, Lynn Tomlin, Sherwood Herrington, Pete Thompson

PAGE 44
Activities Fly Page 

PAGE 45
King & Queen of High School –
Pete Thompson and Norma Jean Loper

PAGE 46
Coral Club group picture; Crafts Club group picture

PAGE 47
The yearbook staff –
Ann Moore, Curtis Bell, Monte Freeman, Hattie Herrington, Pete Thompson, Johnnie Harrison, LaVerne Williams, Norman Jean Loper, Jo Ann Lambert, sponsor – Mirl Craddock

PAGE 48
Snap shots
1st row -
#1 by pump, Johnnie Sue Gillen & other, #2 Ann Moore & other, #3 Laverne Williams & others
2nd row - #1 unknown, #2 Ann Moore, #3 School
3rd row - #1 Christine Williams,  #2 Laverne Williams
4rh row - # 1 Lynn Tomlin, #2 unknown, #3 unknown

PAGE 49
Snap shots 
1st row
- # 1 Mary Lou Wetzel, Hattie Harrington, Jimmie Collins, #2 Johnnie Harrison & Jo Ann Lambert, #3 Mary Lou Wetzel & Lynn Tomlin
2nd row – Laverne Williams
3rd row - #1 Norma Jean Loper & Wayne Beard,  #2 Nancy Eastland, Mary Lou Wetzel, unknown, unknown,  #3 Hattie Harrington & Wallace Tomlin
4th row - #1 Norma Jean Loper & Wayne Beard, #2 unknown & Monte Freeman, #3 Hattie Harrington & Wallace Tomlin

PAGE 50
Snap shots
1st row
- #! Hattie Harrington, Wallace Tomlin, unknown,  #2 unknown, Ruth Ponder, unknown, #3 unknown
2nd row - #1 Wanda Mahoney & Nelda Burton, #2 Jerry Tomlin,  #3 Hattie Harrington & Wallace Tomlin
3rd row – #1 Mary Lou Wetzel, #2 unknowns,  #3 Jimmie Collins
4th row - #! Johnnie Sue Gillen, Martha Sands, Jeneva Johnson,  #2 Sammie McDonald, #3 Teachers- Miss Pattye Hobbs & Miss Lois Hobbs

PAGE 51
Advertisers

PAGE 52
Advertising – The Sherwin – Williams Co.,   State National Bank,   Sam Daiches,   E. D. McCarver’s Corsicana Laundry & Cleaning

PAGE 53
Advertising – Adam’s & Iker Grocery & Market “Pap’s Place,   Sixth Ave. Cleaners,   E. E. “Pete” Harville Grocery & Market

PAGE 54
Advertising –Vogue Café,   M. Evans Jewelry & Music Goods

PAGE 55
Advertising – Swint Huling’s Grocery & Market,   City of Emhouse,   C. B. Turner Grocery

PAGE 56
Advertising – J. C. Penney Co.,   Inez Compton & Louise Sthoug’s Hair Creations of Fashion,   J. D. Nettle’s Navarro Coffee Shop,   C. O. Ferguson & Co. Quality Seeds,   The Record Shop

PAGE 57
Advertising – Burson & Pearson Flowers,   Miles Furniture Co.

PAGE 58
Advertising – N. R. Tinkle Magnolia Service Station J. N. Tinkle Mgr. (Better known as the “Skin-Joint),   J. F. Taylor & Co. (W. M. Taylor, prop.),   Rhoads Jewelry,   Dr. Pepper Bottling Co.

PAGE 59
Advertising – Vaughn’s Service Station,  Boyds Grocery (Home killed Meats),   Cason’s Flowers

PAGE 60
Advertising- McCammon Funeral Home,   The Corsican Motor Lodge Restaurant Service Station,   Velvet Ice Cream

PAGE 61
Advertising – First National Bank 

PAGE 62
Advertising – The Fabric Mart

PAGE 63
Advertising – Grapette Soda Bottling Co.,   Simon Daniel,   Barg’s Bottling Co.

PAGE 64
Advertising – Seely’s Service Station,   Coca-Cola Bottling Co.,   The Staff

PAGE 65
Advertising – Phinny & Blessing Auto Trim & Paint Shop,   Levy’s Dickie Work Clothes,   Griffin Funeral Home

PAGE 66
Advertising – Whiteselle Brick & Lumber Co.,   City Office Supply,   Morton Printing Company

PAGE 67
Advertising – T. R. Red’s Pharmacy,   Clowe Flowers,   Alva Taylor’s Studio

PAGE 68
Advertising – Cream Crest Milk and Ice Cream

PAGE 69
Advertising - West End Flower Shop,   Spurgeon Laundry & Cleaners,   Sanders Pharmacy & Grill

PAGE 70
Advertising – George’s Grill,   Corsicana Poultry & Egg,   Lester Atkin’s Texaco Service Station

PAGE 71
Advertising – B&B Barber Shop,   B&B Cleaners,   K. Wolens Department Store,   Collin Street Bakery,   Parham Barber Shop,   Payne’s Drug Store

PAGE 72
Advertising – Taylor Publishing Co.

Back Cover

 


Navarro County TXGenWeb
© Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox