The Pirate - 1950
Year Book of Emhouse High School
Emhouse, Navarro County, Texas


HOME


The Pirate Yearbooks  || Emhouse High School
 

This yearbook is from the collection of Jaynie (Gillen) Johnston.
Extracted by
Diane Richards

 

Front Cover

INSIDE LEFT FRONT COVER PAGE
SENIOR
– Bobby Dan Thomas

INSIDE RIGHT FRONT COVER PAGE
SENIORS
- Jerry Tomlin, Neylan Drain, Gladys McDonald, Evelyn Montgomery, Joe Nagy

PAGE 1
THE PIRATE –Published by The Seniors of Emhouse High School 1950

PAGE 2
YEARBOOK STAFF – EDITOR –
Evelyn Montgomery,  ASSOCIATE EDITOR- Neylan Drain, ASSISTANT EDITOR - Bobby Dan Thomas,  BUSINESS MANAGER- Gladys McDonald, ASSOCIATE BUSINESS MGR. – Jerry Tomlin, ASSISTANT BUSINESS MGR.- Joe Nagy SPONSOR- Miss Mirl Craddock, PHOTOGRAPHER- O. B. Blessing

PAGE 3
FLY PAGE

PAGE 4
SUPERINTENDENT –
Mr. L. A. Phillips

PAGE 5
LETTER FROM SUPERINTENDENT

PAGE 6
SCHOOL BOARD – PRESIDENT –
Swint Huling, SECRETARY –Troy Holcomb, Lester Pattison, Bronnie McNabb, Homer Reames, Artis Drain, Charlie Watkins

PAGE 7
DEDICATION –
L. A. Phillips, E. Ruth Yelvington, O. D. Blessing, Mr. Burma B. Dean

PAGE 8
PICTURES OF SCHOOL; TRANSPORTATION –
Mr. Blessing and Ralph Cheney

PAGE 9
WHO’S WHO FLY PAGE

PAGE 10
MOST REPRESENTATIVE
- Edna Jo Bates and George Brown

PAGE 11
HIGHEST SCHOLARSHIP
– Katie Jo McCrory; NEATEST BOY AND GIRL –  Randall Davidson and Zella Harrison; WITTIEST – Leo Toldan; MOST TALENTED – Betty Bob Collins

PAGE 12
MOST DIGNIFIED
– Bobby Dan Thomas; MOST POLITE- Forrest Watson; BEST PERSONALITY – Sammy Moore and Peggy Gray; MOST STUDIOUS – Donald Pike; BEST SPORT – Jean Farmer

PAGE 13
WHO’S WHO IN CLASSWORK; ENGLISH
–Jerry Tomlin; CIVICS – Neylan Drain; BIOLOGY – Bobby Dan Thomas; TYPING -  Robert Owen Huling

PAGE 14
WHO’S WHO IN CLASSWORK; WORLD HISTORY – Forrest Watson; MATHEMATICS – Donald Pike; HOMEMAKING – Patsy Alexander; AGRICULTURE – Robert Watkins; JUNIOR BUSINESS TRAINING – Paul McCann

PAGE 15
ATHLETICS PICTURES

PAGE 16
GIRLS ATHLETICS
– Evelyn Montgomery, Patricia Moody, Ruth Gamble, Gladys McDonald, Jean Farmer, Patsy Jane Gray, Peggy Jean Gray, Sissy Harrison, Betty Bob Collins, Sara Horvath, Patsy Alexander, Jackie Jo Armstrong

PAGE 17
BOYS ATHLETICS –
Paul McCann, Sammy Moore, George Brown, Neylan Drain, Bernard Pattison, James Brown, Harry Palos, Thomas Earl Melton, Forrest Watson, Leo Toldan

PAGE 18
ATHLETICS; ALL ZONE
– Patricia Moody, Evelyn Montgomery, George Brown; ALL DISTRICT – Evelyn Montgomery, Jean Farmer; TEAM GROUP PICTURE

PAGE 19
WHO’S WHO IN ATHLETICS –
George Brown, Neylan Drain, Jean Farmer, Patricia Moody' BOYS COACH – L. A. Phillips; GIRLS COACH –  O. D. Blessing

PAGE 20
SNAPSHOTS

PAGE 21
ACTIVITIES FLY PAGE

PAGE 22
CORONATION; KING AND QUEEN –
Neylan Drain and Evelyn Montgomery; SNAP SHOTS

PAGE 23
SNAPSHOTS

PAGE 24
SNAPSHOTS

PAGE 25
FUTURE HOMEMAKERS PARTY SNAP SHOTS

PAGE 26
F.F.A. SWEETHEART –
Evelyn Montgomery, SPONSOR – Burma B. Dean, PRESIDENT – Sammy Moore; QUEEN & COURT

PAGE 27
F.F.A. SNAPSHOTS

PAGE 28
FUTURE HOMEMAKERS OF AMERICA - SPONSOR
– E. Ruth Yelvington, SONG LEADER – Patricia Moody, PARLIAMENTARIAN – Edna Jo Bates; SNAP SHOTS

PAGE 29
LUNCHROOM SNAP SHOTS – Mrs. J. P. Thompson, Mrs. Bill Stewart, Mr. J. P. Thompson

PAGE 30
SENIOR GROUP PICTURE –
Bobby Dan Thomas, Neylan Drain, Joe Nagy, Evelyn Montgomery, Gladys McDonald, Jerry Tomlin

PAGE 31
SENIOR INDIVIDUAL PICTURES –
Neylan Drain, Evelyn Montgomery, Jerry Tomlin

PAGE 32
SENIOR INDIVIDUAL PICTURES
– Joe Nagy, Gladys McDonald, Bobby Dan Thomas

PAGE 33
SNAPSHOTS

PAGE 34
JUNIOR CLASS OFFICERS
– Robert Owen Huling, Edna Jo Bates, Peggy Jean Gray, Patricia Moody, Katie Jo McCrory

PAGE 35
SNAPSHOTS

PAGE 36
JUNIORS –
Evelyn Jo Bates, Eulan Bates, Alva Gene Bell, Randall Davidson, Peggy Jean Gray, Robert Owen Huling, Katie Jo McCrory, Patricia Moody, Sammy Moore, Dale Thomas, Blanche Ward

PAGE 37
SNAPSHOTS

PAGE 38
SOPHOMORE CLASS OFFICERS
– Billy Rogers, George Brown, Sissy Harrison, James Brown, Tommy Harrell

PAGE 39
SNAPSHOTS

PAGE 40
SOPHOMORE CLASS –
Paul McCann, Sara Horvath, Leo Toldan, James Brown, Patsy Alexander, Jean Farmer, Billy Rodgers, Sissy Harrison, George Brown, Ruth Gamble, Barbara Fielden

PAGE 41
SNAPSHOTS

PAGE 42
FRESHMEN CLASS OFFICERS –
Leonard Harper, Jackie Jo Armstrong, Thomas Earl Melton, Patsy Jane Gray, Freddie Eastland

PAGE 43
SNAPSHOTS

PAGE 44
FRESHMEN -
Jackie Jo Armstrong, Bobby Armstrong, Beartrice Boulware, Roy Dean Brown, Betty Bob Collins, Kenneth DeRusha, Freddie Eastland, Patsy Jane Gray, Leonard Harper, Charles Leshe Johnson, Thomas Earl Melton, Harry Palos, Bernard Pattison, Donald Pike, J. D. Shelton, Roy Edward Owen, Willie Mae Vyers, Robert Watkins, Forrest Watson

PAGE 45
SNAPSHOTS

PAGE 46
ELEMENTARY TEACHERS
– Miss Pattye Hobbs, Miss Lois Hobbs, Mrs. Ruth Walker, Miss Julia Stewart, Mrs. Jack Everhart; ELEMENTARY SNAPSHOTS

PAGE 47
EIGHTH GRADE
– Robert Alexander, Shirley Donnelly, Shirley Gilliam, Roy Don Holcomb, Sam Horvath, Nancy Johnson, Roy Don Loper, Sue Maggard, LaVonne Ray, Barbara Richards, David Richards, Johnny Thompson, Patricia Toldan, Mary Johnson, Peggy Porter

PAGE 48
SEVENTH GRADE
-  Geraldine Farmer, Jo Ann Farmer, Billie Ann Gray, Ott Loper, Robert Marriott, Oscar McCrory, Sue McNeil, Larry Melton, Luther Palos, Kenneth Ray, June Reid, Carol Stewart, Brucene Watson, Dovie Wooten, V. A. Fielden;
SIXTH GRADE – William J. Armstrong, Jim Roy Brown, Lou Ann Collins, Roberta Dawson, Fannye Farmer, Richard Freeman, Daisy Henley, Billy Horton, Lynda McCann, Charles McCrory, Wayne Morgan, Reeda Jo Reid, Alvin Gene Rich, Maurice Shelton, Dorothy Tapley, Christine Anderson, Mary Joyce Wooten

PAGE 49
FIFTH GRADE –
Sue Alexander, Joyce Armstrong, Loretta Armstrong, Joanne Back, G. H. Bassham, Connie Bounds, Darrell DeRusha, Kenneth Drain, Wayne Farmer, Peggy Grantom, Martha Gray, Judy Huddleston, Carolyn Jennings, Shirley Loper, Jeanette Maggard, Edgar Montgomery, Wilma Morgan, Isabel Palos, Hattie Shelton, Marlene Shows, Gail Toldan, Sylvia Watson, Morris Whitfield;
FOURTH GRADE – Pat Cheney, Bobby Freeman, Larry Gilliam, Linda Harper, Shirley Horton, Alvis Johnson, Betty McCann, Hollis McCrory, Byron McDonald, Shirley Ann Morgan, Nancy Morgan, Donald Rash, Patricia Richards, Clota Sloan

PAGE 50
THIRD GRADE
– Joyce Ann Bell, Bobby Don Brown, Carl Christopher, Robert Lee Dawson, Sandra Drain, Jaynie Gillen, Ralph Grantom, Dorothy Henley, Shirley Ann King, Charles Newton Knott, Sue Loper, Donald Owen, Joe Palos, Linda May Reid, Donald Ray Richards, Mattie Lou Shelton, David Shows, Nell Sloan, Ather Ann Wooten;
SECOND GRADE – Luther Blessing, Donna DeRusha, Jerry Eastland, Jack Jennings, Linda Nagy, Madge Ward, Donald Lynn Whitfield
FIRST GRADE - Mary Alexander, Martin Anderson, James Bassham, Travis DeChune, Kay Drain, Robert Ellis Drain, Buddy Maggard, Nancy McCrory, Jeneise Morgan, Melonie Faye Shelton, Rufus Gene Sims, Ava Juan Toldan, Jane Watkins, David Watson

PAGE 51
GOOD SNAPSHOTS OF CITY OF EMHOUSE

PAGE 52
ADVERTISING FLY PAGE

PAGE 53
ADVERTISING
– 1 4 4 Oil Company,  Key’s Service Station,  Randall Tinkle Service Station,  Mrs. B. F. Payne,  L. O. Hoffman,  Coca-Cola Bottling Co.,  F. C. Stewart Motor Co.,  Heifner Brothers Garage (Studebaker)

PAGE 54
ADVERTISING
– Elliott & Elliott Insurance,  City Office Supply,  Marr Printing Company,  Roderick’s Cleaners

PAGE 55
ADVERTISING
-  Seely’s Service Station,  T. Dixon 6th Ave. Cleaners,  Paul Mitchell’s Hardware,  Stroube Implement Company,  Keeling Studio

PAGE 56
ADVERTISING
– Whiteselle Brick & Lumber Co.,  First National Bank,  Corsicana Dr. Pepper Bottling Co.

PAGE 57
ADVERTISING -
  James R. Odom Humble Service Station,  Roy’s Café,  The Corsicana Laundry & Cleaning Company,  Simon Daniel,  Louise Stough’s Beauty Shop ( operators -Eloise Emery, Annie Kate Morrison, Lillian Mulsow),  Griffin Funeral Home

PAGE 58
ADVERTISING
-  K. Wolens Department Store since 1898,  Buie Implement Company, T. R. Red’s Pharmacy,  Jack Sisco Motors

PAGE 59
ADVERTISING
-  Clowe Floral Co.,  J. B. Bennett & Fred Richards’ North Side Grocery & Market & Feeds,  Adams Grocery & Market

PAGE 60
ADVERTISING
– A. M. Shows Drag Line,  City Produce,  Lees Texaco Service Station,  McAdams Drug,  W. R. McKee Lumber Co.,  City Meat Market

PAGE 61
ADVERTISING
– Dairy Queen,  George E. Richards Emhouse Cotton Yard,  Miles Furniture Co.,  Hill & Shipe Shoes

PAGE 62
ADVERTISING –
State National Bank,  George’s Grill,  R. M. Shoe Shop,  Gravell’s Washateria

PAGE 63
ADVERTISING - 
Grantham’s Clothing,  Alva Taylor Studio,  Stokes Armstrong Dairy Farm,  Sam Daiches Jeweler,  Margaret Harris Stop & Style Beauty Shop

PAGE 64
ADVERTISING
– Townsend Office Machine & Supply Company,  Oil City Iron Works,  Vaughn’s Service Station,  Sanitary Laundry & Cleaners

PAGE 65
ADVERTISING
– Corley’s Funeral Home,  The Builders Supply Co., Roney’s Home Improvements

PAGE 66
ADVERTISING
– Burson & Pearson Flowers,  Watkin’s Store,  Roy’s Grocery & Market,  Phillip’s Drug,  Tucker Brothers

PAGE 67
ADVERTISING
-  J. M. Dyer Co.,  Johnson’s Pharmacy,  Swint Huling Grocery,  Henry Slate & Sons

PAGE 68
ADVERTISING
-  Star Poultry,  Macray Department Store,  Navarro County Tractor Company,  Rhoads Jewelers,  J. A. Penney Motor & Implement Co.,  Southland Cotton Oil Co. 

PAGE 69
ADVERTISING -
  Smart Shop,  Farmers Fuel,  Looney’s Drug Store,  M. L. Huck Neon Sign Service, Fullerton’s Shop,  L. A. “Doc” Vaughn Motor Co.

INSIDE LEFT FRONT COVER PAGE
SENIOR
– Bobby Dan Thomas

INSIDE RIGHT FRONT COVER PAGE
SENIORS
- Jerry Tomlin, Neylan Drain, Gladys McDonald, Evelyn Montgomery, Joe Nagy

Back Cover

 


Navarro County TXGenWeb
© Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox