The Pirate - 1953
Year Book of Emhouse High School
Emhouse, Navarro County, Texas


HOME


The Pirate Yearbooks  || Emhouse High School

This yearbook is from the collection of Jaynie (Gillen) Johnston.
Extracted by
Diane Richards

 

Front Cover

INSIDE FRONT LEFT INSIDE COVER PAGE
EMHOUSE SCHOOL

INSIDE FRONT RIGHT INSIDE COVER PAGE
EMHOUSE SCHOOL

PAGE 1
THE 1953 PIRATE PUBLISHED BY THE SENIORS OF EMHOUSE HIGH SCHOOL, EMHOUSE, TEXAS

PAGE 2
FORWARD

PAGE 3
DEDICATION – THE BOARD OF EDUCATION – SUPERINTENDENT – L. G. Kammerdiener, Lee Mahoney, John Gillen, Charlie Joe Armstrong, A. C. Gray, Fate Brown, Charlie Watkins, Lester Pattison

PAGE 4
ADMINISTRATION FLY PAGE

PAGE 5
SUPERINTENDENT – Leonard George Kammerdiener

PAGE 6
FACULTY – Miss Beulah C. Kent, James O. Bronstad, Preston T. Fitzgerald, Susie Kammerdiener

PAGE 7
FACULTY -  Sidney A. Massey, W. P. Orme, Miss Julia Stewart, Miss Pattye Hobbs, Miss Lois Hobbs

PAGE 8
SENIOR FLY PAGE

PAGE 9
SENIORS – Betty Bob “Bird Legs” Collins, Donald “Spike” Pike, Harry “Hot Tamale” Palos, Patsy “Pat” Gray

PAGE 10
SENIORS – Ray “Glamour” Owen, Leonard “Cowpoke” Harper, Jackie “Jo” Armstrong, Bernard “Sonny” Pattison, Robert “Bob” Watkins

PAGE 11
SENIORS – Thomas Earl “Tom” Melton, Freddie “Buddy” Eastland, Earl “Bird Dog” Middleton, Bobby “Trigger” Armstrong, Ray Deen “Shadow” Brown

PAGE 12
JUNIORS FLY PAGE

PAGE 13
JUNIORS – LaVonne Ray, Sam Horvath, Leonard Norman Kammerdiener, Roy Don Holcomb, David Richards, Sue Maggard, Barbara Richards, John Wayne Thompson

PAGE 14
SOPHOMORE FLY PAGE

PAGE 15
SOPHOMORES – Luther Palos, Geraldine Farmer, Larry Melton, Carol Stewart, John Kammerdiener, Billy Ann Gray, Kenneth Ray, Sue McNeel

PAGE 16
FRESHMEN FLY PAGE

PAGE 17
FRESHMEN - Linda McCann, Grace Ratliff, Richard Freeman, William J. “Sonny” Armstrong, Christine Wilson, Reeda Joe Reid, Wayne Morgan, Jim Roy Brown, Daisy Henley, Louann Collins, Billy Horton

PAGE 18
SPORT FLY PAGE

PAGE 19
EIGHTH GRADE - Kathie Kammerdiener, Shirley Loper, Joyce Armstrong, Edgar Lee Montgomery, Martha Gray, Marlene Shows, Darrell DeRusha, Wilma Morgan, Kenneth Drain, Isabell Palos, Jeanette Maggard, Loretta Armstrong;
SEVENTH GRADE – Bobby Gene Freeman, Linda Carol Harper, Buddy Johnson, Betty Jane McCann, Shirley Horton, Shirley Ann Morgan, Nancy Sue Morgan, Pat Cheney

PAGE 20
SIXTH GRADE – Donald Richards, Joyce Bell, Bobby Don Brown, Barbara Vyers, Jaynie Gillen, Joe Palos, Linda Reid, Sue Loper, Donald Owens, Sandra Drain, David Shows, Dorothy Henley, Charles Knott, Shirley King;
FIFTH GRADE – Faye Vyers, Calton Horton, Madge Ward, Jerry Eastland, Ida Pearl Mathis, Donna DeRusha, Wilbert Whitt, Linda Nagy

PAGE 21
FOURTH GRADE – Joyce Prickett, Jane Watkins, Martin Anderson, Betty Lou Gray, Claude Maggard, Fredna Moore, Walter Prickett, Leona Armstrong, Richard Whitt, Kay Drain, Robert Ellis Drain, Jeneise Morgan;
THIRD GRADE – Johnny Pattison, Janice Sue Vest, Philip Horton, Shirlyn Thomas, John Paul Maggard, Bonnie Whitt, Jerry Bell, June Ray, Gene Allen McCann, Kathryn Armstrong, Ronnie Stewart, Roger Seely

PAGE 22
SECOND GRADE – Gloria Vyers, Terry Brown, Roy Moore, Jimmie Sue Richards, Barbara Prickett, John Palos Jr., Jimmy Stewart, Billie Dobson, Mary Farmer, Martha Farmer;
FIRST GRADE – Mary Jo Anderson, Tommie Whitt, Michael Drain, Sarah Gray, Janice Colquitt, Emmett Prickett, George Ann Drain, Patrick Seely, Gene Morgan, Patricia Baker

PAGE 23
ACTIVITIES FLY PAGE

PAGE 24
BOYS BASKETBALL- Bernard  “Sonny” Pattison, Harry Palos, Leonard Harper, Freddie “Buddy” Eastland, William J. “Sonny” Armstrong, Roy Don Holcomb, Donald Pike, John Wayne Thompson, Jim Roy Brown, Thomas Earl Melton, Sam Horvath, Luther Palos, Manager- Bobby Armstrong, Coach – James O. Brostad; GIRLS BASKETBALL –Betty Bob Collins, Geraldine Farmer, Betty Sue Maggard, Patsy Gray, LaVonne Ray, Jackie Armstrong, Luann Collins, Christine Wilson, Sue McNiel, Carol Stewart, Linda McCann, Billie Ann Gray

PAGE 25
ATHLETICS SNAP SHOTS – Jim Roy Brown, Freddie Eastland, Billie Ann Gray, Leonard Harper, Betty Bob Collins, John Wayne Thompson, Christine Wilson, Thomas Earl Melton, William J. Armstrong, LaVonne Ray, Bernard Pattison, Geraldine Farmer, Sam Horvath, Donald Pike, Carol Stewart, Betty Sue Maggard, LaVonne Ray, Larry Melton, LuAnn Collins, Jackie Armstrong, Linda McCann, Roy Don Holcomb, Patsy Gray

PAGE 26
GIRLS 4-H CLUB – Linda Nagy, Madge Ward, Donna DeRusha, Jaynie Gillen, Shirley King, Nancy Morgan, Wilma Morgan, Jeanette Maggard, Gale Gray, Shirley Morgan, Leader-Mrs. T. L. Harper, Asst. County Agent- Miss Peggy Wilsford, County Agent- Mrs. Gertrude Dryman, Dorothy Henley, Joyce Bell, Linda Reid, Pat Cheney, Kathy Kammerdiener, Isabelle Palos, Marlene Shows, Loretta Armstrong, Reeda Reid, Shirley Horton, Linda McCann, Linda Harper, Betty McCannj; BOYS 4-H CLUB -  Darrell DeRusha, Buddy Johnson, Bobby Freeman, Charles Knott, David Shows, Donald Richards, Calton Horton, Donald Owens, Wilbert Whitt, Jerry Eastland, Edgar Montgomery

PAGE 27
F.F.A- Bobby Armstrong and his prize heifer; CHAPTER PICTURE – Teacher-Preston T. Fitzgerald, Melton B. Eastland, Jim Roy Brown, John Wayne Thompson, Harry Palos, John Kammerdiener, Sam Harvath, Wayne Morgan, Larry Melton, Bernard Pattison, Luther Palos, Ott Loper, Norman Kammerdiener, Donald Pike, Leonard Harper, Bobby Armstrong, William J. “Sonny” Armstrong, Roy Don Holcomb, Billy Horton; GREEN HANDS TEAM- Billy Horton, Jim Roy Brown, William J. “Sonny” Armstrong; William J. “Sonny” Armstrong and his Master Standard Dale Winner

PAGE 28
NEWSPAPER STAFF – BUSINESS MANAGER –Donald Pike,  EDITOR – Patsy Gray, JOKE EDITOR –Betty Bob Collins,  ART EDITOR –Bernard “Sonny” Pattison,  SPORTS EDITOR –Thomas Melton,  FRESHMAN REPORTER –Reeda Reid,  JUNIOR REPORTER – Sue Maggard, SENIOR REPORTER – Freddy “Buddy” Eastland, SOPHOMORE REPORTER – John Kammerdiener, SPONSOR – Susie Kammerdiener; YEARBOOK STAFF – ASSISTANT EDITOR – Freddie “Buddy” Eastland, ART & PICTURE – Jackie Armstrong, EDITOR-IN-CHIEF – Donald Pike, SPORTS EDITOR –Harry Palos, ADVERTISING MANAGER – Betty Bob Collins, SNAPSHOT EDITOR – Thomas Melton,  BUSINESS MANAGER – Patsy Gray,  FACULTY ADVISOR – Mrs. Susie Kammerdiener

PAGE 29
LIBRARIANS –Billie Gray, Sue McNeel, Louann Collins, Christine Wilson, Robert Watkins, John Kammerdiener, Linda McCann, Grace Ratcliff; GOOD PICTURE OF SCHOOL; CUSTODIAN – A. E. Beard; STUDENT COUNCIL –Billie Gray, Sam Horvath, Robert Watkins, Louann Collins, Leonard George Kammerdiener, Superintendent

PAGE 30
GOOD PICTURE OF LUNCHROOM; COOKS – Mrs. Ed Montgomery and Mrs. J. P. Thompson; GROUP LINED UP FOR CHOW – Harry Palos, Donald Pike, Jackie Armstrong, Betty Bob Collins, Patsy Gray, Thomas Earl Melton, Robert Watkins, Freddie Eastland, Leonard Harper

PAGE 31
WHO’S WHO FLY PAGE

PAGE 32
SENIOR FAVORITES – Jackie Armstrong and Donald Pike; JUNIOR FAVORITES – Don Holcomb and Sue Maggard

PAGE 33
SOPHOMORE FAVORITES – Sue McNeel and Larry Melton; FRESHMAN FAVORITES – Jim Roy Brown and Linda McCann;

PAGE 34
BEST ATHLETES –Patsy Gray and Bernard Pattison; GOOD CITIZENS – Jackie Armstrong and Harry Palos; SCHOLARSHIP –Louann Collins and Donald Pike; ALL-ROUND GIRL & BOY – Sue Maggard and Freddie Eastland

PAGE 35
KING & QUEEN OF HIGH SCHOOL – Thomas Melton and Patsy Gray
CROWN BEARER – Pat Seely, TRAIN BEARER –Sarah Gray
KING & QUEEN OF GRADE SCHOOL –Kenneth Drain and Marlene Shows
CROWN BEARER – Gene Morgan, TRAIN BEARER – George Drain, FLOWER GIRLS –Patricia Baker and Mary Anderson
F.F.A. SWEETHEART –Patsy Gray
DUCHESS OF CORSICANA RODEO –Louann Collins

PAGE 36
SNAPSHOTS

PAGE 37
SNAPSHOTS

PAGE 38
SNAPSHOTS

PAGE 39
ADVERTISING FLY PAGE

PAGE 40
ADVERTISING – Tinkle’s Ranch,  Emhouse Cotton Yard Ott Loper weigher of 1952,  State National Bank,  R. E. Ross Lumber Co.,  Sharpley Humble Service Station,  Blackburn Bros. Navarro Hotel Barber Shop,   Griffin Funeral Home Ambulance Service

PAGE 41
ADVERTISING – Fullerton’s Shop, J. M. Dyer & Co.,  Sears-Roebuck Co., W. C. Wilks & Co., Harry’s Flowers,  T. A. Harris Produce, Sydney W. Barley Groceries and Service Station,  Adams Grocery, J. F. Taylor & Co.

PAGE 42
ADVERTISING -  Swint Huling Store, W. D. Vyers Grocery & Service Station,   Frank Seely & Son Service Station,   Callaway & Davis Gulf Service Station, Alton H. Eddins Humble Station, T. R. Red’s Pharmacy,   Townsend Office Machine Co.

PAGE 43
ADVERTISING – R. B. Brown Mgr. Farm Labor Union Co-op Gin, Macray Department Store, Kamen’s, College Inn Skateland, Looney Drug, Smart Shop  

PAGE 44
ADVERTISING – Piggly Wiggly, C. J. & Sonny Armstrong Dairy Farm, Sam Daiches Jewelers, Blackford Printing Co., Beaton ST. Market, Miles Furniture, Corley Funeral Home

PAGE 45
ADVERTISING – W. R. McKee Lumber Co.,   Air Way Coffee,   Silas G. Fry Motor Co.,   Burson and Pearson Flowers

PAGE 46
ADVERTISING -  K. Wolens Department Store,   Buie Implement Co.,   Dr. Pepper Bottling Co.,   Texas Power & Light Company,   John F. “Speedy” Adams Mobil Oil,   Alva Taylor Studio

INSIDE BACK LEFT INSIDE COVER PAGE
EMHOUSE SCHOOL

INSIDE BACK RIGHT INSIDE COVER PAGE
EMHOUSE SCHOOL

Back Cover

 


Navarro County TXGenWeb
© Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox