The 1950 Bears Den
Year Book of Frost School
Frost, Navarro County Texas


HOME


The Bears Den Index || Frost School Index

Click on the Page number to view the FULL PAGE scan, or
click on the person's name in "BLUE" to view more information about that person

Front Cover

Page 1
Dedication

Page 2
Dedication - Mr. Truman V. Newsom

Page 3
Administration

Page 4
Administration - Mrs. J. J. Slater, Truman Newsom, W. V. Harrison, Mrs. Harrison, James Hodge, Mrs. Charles Martin, Charles Martin

Page 5
Administration - Smith Dickenson, Mrs. F. L. McClure, Miss Lera Beth Lagford, O. K. Vinson, D. B. Palmer, Miss Beatrice Jones, Mrs. G. I. Warren, Mrs. Jake Mason

Page 6
Graduates

Page 7
Graduates - Bobby Long, Patsy McMinn, Dorothy Kirkpatrick, Walter Ray Vest, Charles Adams, Sara Bell Ratliff, Billy Ray Vest, Mary Frances Cagle, Darrell Moore

Page 8
Graduates - Jack Sheppard, Mary English, Leta Joyce McElroy, Charles Way, Lonnie Clopp, Charles Harper, Terry Freeman, Bobby Blake, Kay Holland

Page 9
Class Prophecy

Page 10
The Will

Page 11
Underclassmen

Page 12
Underclassmen -
Bryson Ponder, Cynthia Haveman, Emogene Frederick, Jack Torbert, Otis Hinkle, Mary Tom Templeton, Sue Brown, Richard Saunders, Walter Lee McClure, La Verne May, Shirley Airheart, James H Gantt (not pictured Katherine Murray & Frances Elmore)

Page 13
Underclassmen - Leroy Ballew, Sally Key, George Ballew, Barney Strickland, Patsy Snellings, Junior Gage, Charles Young, Martha Merrell, Bobby Reames, Del Pratt McLain, James E. Moore, Harold Ballew

Page 14
Sophomore Class - Don Smith, Lena Jewel Dortch, Jackie Malone, Thelma Hinkle, Kenneth Stroder, Maurice Honea, Jackie Roberson, Mr. McGill, Frances Watts, Jessie Raines.
Freshman Class - Joy Hodges, Keith Ballew, Frances Moore, Clara Del Patterson, Peggy Jo Anderson, Helen Pricer, Callie Sue McClure, ALma Jean Hassell, Carolyn Grifin, Mr. Martin, Harold Cagle, Don McDonald, Joyce Hollingsworth, Betty Sue Moore, Jerry Beth Green, Myra Lee Downey, Wanda Dunagan, Max Omberg, Mr. Smith Dickenson

Page 15
Eighth Grade - George Abbott, Vance Long, Ralph Yates, A. P. Williams, Kenneth Reed, Darrell Bailey, Gene Poulter, Bobby Sharp, Kay Frances Kidd, Virginia Hahaley, Ann Jones, Jane Jones, Barbara McElroy, Nelda Cagle, Ann McMinn, Barbara Haveman, Mae Dell German, Nettie Pricers, John M. Scott, Gerald Roberson, Buddy Ross, Harold Faullen, Jimmy Green, TOmmy Stockard, Mr. Palmer, Reva Dunagan <???>, Betty Jane Rawlin, Annie Sue Armstrong
Seventh Grade - Ronald Jantz, Betty Jean Sonnenberg, Mildred Sonnenberg, Mary Ann Anderson, Ann McClure, Bobbie Vest, Eugenia Reed, Jimmy Brown, Barbara Gantt, Maurice English, Nathaniel Raines, Clifford Williams, Bobby Rawling, Morris Ivy, Rufus Selby, Rudy Key, Riva Dortch, Freida Pinder, Sara Ann Cagle, Mary Ness Green, Glenda Dortch, Richard Fields, Benny Green, Mr. O. K. Vinson

Page 16
Sixth Grade - Jane Knight, Nelda Bell, Joy Ballew, Betty Minne, Karen Long, Jerry Hodges, Bobby Ellis, Jimmy Strain, Curtis Muuesse, Dean Pricer, John Neel, Jackie Slater, Barbara Bonnett, Sue Scott, Janice Ross, Doug Harrison, Bobby Honea, Walter Williams, Mr. Dickenson
Fifth Grade - Wayne Moore, Jeffery Templeton, Jerry Brown, Joe Frederick, Wilbur Ponder, Lynn Downey, Donald Baily, Don McMinn, Jessie Lee Bridger Glynell Crawford, Rosemary Strain, Maridell Jantz, Connie Patterson, Deana Stockard, Betty Sue Bell, Lillie Jean Key, Barbara Williams, Janiee Green, Lillian McClure, Mrs. McClure, Geneva Selby, Mary Sue Inman, Mary Lynn English, Carolyn Wolley, James Lewis, Franklin Cottongame, Peggy Hunt, Patsy Hunt, Neva Joy Stubblefield

Page 17
Fourth Grade - Charles Yates, Charles Dortch, Ann Roberts, Patsy Putman, Leah Ballew, Carolyn McMinn, Peggy Smith, Janice Long, Marceline Raley, Jerry Malone, Kenneth Burleson, Richard Green, Larry Fields, Johnny McClure, Jackie French, James Inman, Finis Hocutt, Norman Scales, Bobby Lewis, Miss Langford, Cloys Tanner, Janet Cochran, Ann Boyd, John Dortch, Alva Smith, Paul Faullin, Kenneth Thompson (not in picture: Geraldine Lewis, Margie Murphey, June O'Neal, Weldon Carroll)
Third Grade - Robert Raley, Roger Omberg, Norman Henthorn, Robbie Dortch, Emma Sonnenberg, Linda German, Jane Ross, Helen Morgan, Tommy Raley, Juanita Hollifield, Pat Grezzaffi, Alice Rawlings, Nedra Harper, Wendell Dyer, Betty Basham, Janice Wolley, Sandre Sebastian, Melba Rawlings, Billy Wilbands, Miss Jones, Linda Smith, Patricia Vest, Mary Roberson, Herbert, Slater, Kris Moore

Page 18
Second Grade - Dickey Hooser, Carolyn June Ballew, Cauolyn Sue Dugan, Barbara ANn Riley, Shirley Abbott, Jackie Dortch, Carl Bridger, David McMinn, Ben Griffin, Buddy Pevehouse, Ruby Jean Bell, Jerry Tullos, Walter Ray Sonnenberg, Mike Stockard, Lowell David Caffey, Andy Boyd, Mary Katherine Raines, Keaton Sykes, Lucy Ann Adams, Beulah Jean Johnson, Hunter Doyle, Sylvia Ann Stubblefield, Mary Etta French, Shirley Lewis, Wanda Minze, Doris Jean Putman, Mrs. Warren
First Grade -
Wallace Wilbanks, Dean Hodges, Jerry Cagle, James Basham,, Michael Grizzaffi, James Raley, Raymond Lewis, Ched Patterson, Blake English, Betty Gantt, Betty Bell, Carolyn Stevenson, Joe Parum Jr., Donie German, Sandra Green, Windell Anderson, Mary Reed, Sandra Strain, Patricia Pricer, Margie Green, Floristine Lewis, Frances Watts, Geneva Faulk, Judy Malone, Ovie Tanner, Carlos Moore, Glynda Sybert, Janiece Dunegan, Peggy Snellings, Frankie Dortch, Christine Lewis, Mrs. Jake Mason

Page 19
Athletics

Page 20
Athletics - Football

Page 21
Athletics - Football: Don McDonald, Walter Ray Vest, Bryson Ponder, Richard Saunders, Jack Sheppard, Charles Harper, Charles Adams, Charles Way, Bobby Long

Page 22
Athletics - Football: Darrell Moore, Walter Lee McClure, Otis Hinkle, Jack Torbert, Billy Ray Vest

Page 23
Athletics - Basket Ball - Boys of 1949-50: Darrell Moore, Jack Tobert, Walter Lee McClure, Bobby Long, Charles Adams; Team Picture: Bobby Reames, Charles Harper, Otis Hinkle, Don McDonald, Bryson Ponder, James Moore, Jack Torbert, Bobby Long, Charles Adams, Darrell Moore, Mr. Newsom

Page 24
Athletics - Basket Ball - Girls of 1949-50: Emogene Frederick, La Verne May, Dorothy Kirkpatrick, Sara Ratliff, Callie Sue McClure, Sue Brown; Group Picture: Callie Sue McClure, Thelma Hinkle, Betty Sue Moore, Jerry Beth Green, Carolyn Griffin, Frances Moore, Emogene Frederick, Cynthia Haveman, Myra Lee Downey, Shirley Airheart, Martha Merrell, Dorothy Kirkpatrick, Sue Brown, Sara Bell Ratliff, Joyce Hollinsworth, LaVerne May, Mr. Newsom

Page 25
Activities

Page 26
Pep Squad, Cheerleaders, Majorettes

Page 27
Frost Bite Staff; F. H. A. Group, F. F. A.

Page 28
Senior Class Play "Pleased Ta Meetcha"

Page 29
Junior Class Play "Meet the Middletons"

Page 30
School Fun

Page 31
Basketball Candid Photos

Page 32
Candid Photos

Page 33
Autographs

Page 34
Autographs

Page 35
[Autographs] - Advertising

Page 36
Advertisements - Gillen Chevolet Co.

Page 37
Advertisements - Patterson's

Page 38
Advertisements - E. W. Smithey Serivce Station; Mertens Gin

Page 39
Advertisements - The Collin Street Bakery

Page 40
Advertisements - Frost Lumber Company; Bonnetts Store; Corleys Funeral Home

Page 41
Advertisements - Marks Bros. Department Store; Frost Theater; J. B. Brown Grocery & Market; Omberg & Mitchell

Page 42
Advertisements - Frost Gin Co.; Emmett Gin Co.; Baileys Implement Co.; Leslie Ellis

Page 43
Advertisements - Macray Department Store; Bine Implement Co; City Drug Store, Mertens; Grady Summerall

Page 44
Advertisements - Navarro County Tractor Co; Dil City Iron Works; J. A. Penny Motor & Implement Co; Connor Green Nash

Page 45
Advertisements - Frost Coffee Shop; Bills Frost Cleaners; Warrens Cleanders; Airhearts Barber Ship; H. C. Ritchie Gin; Harry's Flowers; A Friend; Downey Bros Service

Page 46
Advertisements - McAdams Pharmacy; Roy's Cafe; Big B; A Friend

Back Cover

 


Navarro County TXGenWeb
Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox