The 1952 Bears Den
Year Book of Frost School
Frost, Navarro County Texas


HOME


The Bears Den Index || Frost School Index

Click on the Page number to view the FULL PAGE scan, or
click on the person's name in "BLUE" to view more information about that person

This volume is printed one side of the page, back side blank pages were not scanned or counted. Note that the way this particular volume was constructed, the left hand side of the page rode high off the scanner plane, causing a light yellow streak on the image.
This volume was provided by Carolyn Stevenson

Front Cover

Inside Left Cover

Inside Right Cover

Page 1
Frost High School; Home Economics Cottage; Gymnasium

Page 2
Administration - J. O. Williams, W. F. Bonnett, Chester Strain, Guy Tullos, Jimmy Caffey, Amon Scott, Leroy Downey

Page 3
Congratulations to the Annual Staff - Truman Newsom

Page 4
Faculty

Page 5
High School Faculty - Truman Newsom, O. E. Permenter, Mrs. J. J. Slater, Perry Barkley, Mrs. C. Martin, Mr C. Martin

Page 6
Elementary Faculty - Mrs. W. M. Mason, Mrs. G. I. Warren, Miss B. Jones, Mrs. Permenter, Miss Montgomery, Miss Frederick, Miss R. Moore, Mr. J. E. Hodge

Page 7
Seniors

Page 8
Seniors - Thelma Hinkle, Joe Sheppard, Jack Malone, Maurice Honea, Lena J. Dortch, Jackie Roberson

Page 9
Seniors - Betty Griffis, Kenneth Stroder, Jesse Raines, Harold Ballew, Don Smith

Page 10
Juniors

Page 11
Juniors - Carolyn Griffin, Forrest Watson, Myra Downey, Don McDonald, Betty Moore, Max Omberg, Peggy Anderson, Jimmy Carroll

Page 12
Juniors - Callie McClure, Kenneth Stevens, Frances Moore, Keith Ballew, Clara Dell Patterson, Alma Hassell, Joy Hodges, Joyce Hollingsworth

Page 13
Sophomores

Page 14
Sophomores - Jane Jones, Kenneth McDonald, Ann Jones, Jimmy Green, Jimmie Short, Tommy Stockard, Virginia Mahaley, John M. Scott, Barbara McElroy, Budy Ross, Barbara Haveman, Vance Long, Kay F. Kidd, Jimmy B. Howell

Page 15
Sophomores - Kenneth Reed, Annie S. Armstrong, Melva R. Stubblefield, Betty Rawlings, Gene Poulter, Maydell German, Bobbie Sharp, Katherine Cochran, Harold Faullin, Shirley Boykin, Gerald Roberson, Alice Kirkpatrick, Danny May, Nelda Cagle

Page 16
Freshmen

Page 17
Freshmen - Melva McDonald, Rex Ballew, David Massengale, Reva Dortch, Nanch May, Roy Ratliff, Darrell Strickland, Glinda Dortch, Betty Goodman, Billy Ellmore, Darrell Bailey, Patsy Airheart, Sue Hasten, Bobby Elmore, Jimmy Brown, Mary Anderson, Janice Wardlaw, Dwayne Watson, Clifford Williams, Bobbie Vest

Page 18
Freshmen - Bobby Rawlings, Barbara Gantt, Brucene Watson, Donald Stubblefield, Rufus Selby, Betty Baird, Ann McClure, Ronny Jantz, Nathaniel Raines, Berry Elmore, Mildred Sonnenberg, Morris Ivy, Gladys O'Neal, Eugena Reed; Frieda Ponder, Maurice English, Rudy Key, Betty Sonnenberg, Richard Fields, Benny Green

Page 19
Elementary

Page 20
First Grade -  B. Cochran, R. Selby, L. Wilbanks, B. Henderson, C. Basham, J. Stockard, J. Dortch, C. Parum, P. Putman, J. Airheart, B. Hartman, L. Warren, J. English, C. Bridger, R. Sykes, L. Ivy, D. German, M. Lewis, J. Stockard, D. Slater, F. Young
Second Grade - J. Wood, G. O'Neal, B. Dyer, J. Griffin, D. Carroll, R. Green, B. O'Neal, Mrs. Warren, W. Pulter, E. English, R. Wooley, C. Dickenson, A. Griffis, R. Ballew, A. Bennett, J. Bell, J. Watts, R. Martin, D. Thomas, R. Green, E. Wilbanks, C. Vest, W. Spear, S. Hunt, L. Vest, A. Rawlings, F. Dortch, S. Kelley, M. Wilson

Page 21
Third Grade - F. Watts, J. Parum, C. Stevenson, C. Warren, D. German, Miss Jones, C. Moore, F. Lewis, J. Raley, B. Bell, M. Grizzaffi, S. Green, C. Patterson, J. Malone, B. Griffin, S. Strain, M. Green, W. Wilbanks, C. Lewis, B. English, T. Green, B. Gantt, D. Hodges, M. Reed, W. Anderson, J. Basham
Fourth Grade -  Mrs. Permenter, E. Ivy, R. Dortch, M. Stockard, N. German, J. Tullos, B. Pevehouse, J. Dortch, D. McMinn, G. Carroll, A. Boyd, D. Hooser, D. Putman, J. Dyer, B. Johnson, N. Scales, S. Stubblefield, P. Massengale, S. Abbott, E. W. Thmas, M. French, W. Sonnenberg, C. Bridger, R. Bell, W. Thomas, C. Ballew, K. Sykes, B. Rale, H. Doyle, M. Raines, R. Raley, W. Minze, J. McClure, L. Caffey

Page 22
Fifth Grade -  Miss Montgomery, W. Dyer, W. Carroll, P. Lewis, J. French, S. English, L. Smith, J. Wooley, L. German, K. Moore, E. Sonnenberg, P. Grizzaffi, N. Adams, N. Henthorn, W. Vest, H. Slater, J. Holifield, J. Dyer, H. Morgan, M. Rawlings, M. Roberson, J. Ross, P. Vest, V. O'Neal
Sixth Grade - J. Cochran, J. Malone, Miss Frederick, A. Boyd, P. Putman, J. Long, P. Smith, O. O'Neal, J. Dortch, M. Raley, A. Smith, R. Green, P. Faullin, K. Thompson, P. Roberts, C. Dortch, J. O'Neal, J. Kelley, J. McClure, L. Ballew, L. Fields

Page 23
Seventh Grade - B. Williams, P. Hunt, M. English, E. Hartman, L. McClure, N. Bell, N. Stubblefield, J. Bridger, Miss Moore, D. Bailey, J. Frederick, C. Whitehead, J. Greene, C. Wooley, P. Hunt, D. Stockard, C. Patterson, G. Stubblefield, L. Key, B. Bell, N. Massengale, G. Crawford, R. Strain, M. Jantz, L. Downey, W. Ponder, J. Templeton, J. Brown, B. Hooser, W. Moore, D. McMinn, N. Horton, B. Ogden, C. Green
Eighth Grade -  B. Minze, J. Knight, H. O'Neal, C. Muesse, B. Ellis, Mr. Hodges, J. Neal, K. Long, J. Hodges, B. Honea, W. Williams, D. Harrison, J. Strain, B. Bonnett, J. Slater, S. Scott, J. Ross, J. Ballew

Page 24
Favorites

Page 25
Most Beautiful - Bettye Griffis

Page 26
Most Handsome - Don McDonald

Page 27
Outstanding Girl - Thelma Hinkle; Outstanding Boy - Don McDonald

Page 28
Senior Favorites -  Bettye K. Griffis & Kenneth Stroder; Junior Favorites - Carolyn Grifin, Keith Ballew

Page 29
Sophomore Favorites -  Virginia Mahaley & Gerald Roberson; Freshmen Favorites - Bobbie Vest & Buddy Ballew

Page 30
Queen of Frost - Frances A. Moore; Representative of Frost High School to Navarro Co. Fair - Betty S. Moore

Page 31
FFA Sweetheart - Bettye K. Griffis; Football Queen - Callie McClure

Page 32
Queen of Frost Elementary - Deana Stockard; Football Club Queen - Barbara Bonnett

Page 33
Nominees For Most Beautiful - Melva McDonald, Betty Goodman, Betty Moore, Frances Moore

Page 34
Nominees For Most Handsome - Kenneth Stroder, Maurice Honea, Jimmy Green, Tommy Stockard

Page 35
Activities

Page 36
Senior Class Play "The Skeleton Walks"

Page 37
Junior Class Play "The Big Blow Up"

Page 38
One Act Play "Sunday's Child"

Page 39
Librarians - Darrell Bailey, Mrs. Slater, Vance Long, Jimmie Short, Bettye Griffis, Bobbie Vest, Mrs. Womack, Alma Hassell; Banquet

Page 40
F. F. A. & F. H. A.

Page 41
Cheer Leaders - Anne Jones, Jackie Malone, Bobbie Vest, Myra Downey; Frost High School Pep Squad

Page 42
Majorettes - Frances Moore, Jane Jones, Kay Kidd, Babs Stevenson; Mascots - Roy Kenneth Downey & Diana Yarbrough

Page 43
Frost Elementary Pep Squad; Cheer Leaders; Majorettes

Page 44
Athletics

Page 45
Football

Page 46
Football

Page 47
Frost Cubs

Page 48
Boys' Basketball

Page 49
Girls' Basketball

Page 50
Team Photos

Page 51
Basketball Candid Photos

Page 52
Candid Photos

Page 53
Advertisers

Page 54
Advertisements - Gillen Chevrolet Company

Page 55
Advertisements - Frost Gin Company; Williams & Griffis Gin

Page 56
Advertisements - Bonnett's Store & Patterson's Pharmacy

Page 57
Advertisements - Southland Cotton Oil Company; Emmett Gin Company; McCormicks Funeral Home

Page 58
Citizen State Bank of Frost; Bailey Bros. Equipment Co.; Frost Lumber Company

Page 59
Advertisements - Frost Beauty Shop; Clyde Wilson's Humble Service Station; Dr. Pepper Bottling Co.; Coca-Cola Bottling Company

Page 60
Advertisements - Corsicana Auction Company; Bill's Frost Cleaners; J. B. Brown Grocery & Market; Grady Summerall Groceries & Market; Airheart Barber Shop; Mhaley's Grocery; Green's Service Station

Page 61
Advertisements - Frost Theater, City Cafe, The Grove Co-Op Gin; West End Grocery & Station; Daiches Jewelers; M. Evans Jewelry and Musical Goods; Navarro County Tractor; Blooming Grove Locker Plant

Page 62
Advertisements - J. C. Penney Co; Wharton Service Station; J. M. Dyer Co; Simon Daniels Co; Mac Ray Department Store; Sears; Tomlinson's; Mason Motor Company

Page 63
Advertisements - Stroube Implement Co.; Collin Street Bakery; Burson & Pearson Florist; A Friend

Inside Left Cover

Inside Right Cover

Back Cover


Navarro County TXGenWeb
Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox