The 1953 Bears Den
Year Book of Frost School
Frost, Navarro County Texas


HOME


The Bears Den Index || Frost School Index

Click on the Page number to view the FULL PAGE scan, or
click on the person's name in "BLUE" to view more information about that person

Front Cover

Inside Cover Left

Inside Cover Right

Page 1
Title Page & Forward

Page 2
The Annual Staff

Page 3
Dedication - Mrs. W. V. Harrison

Page 4
School Board - Oran Williams, Leroy Downey, Chester Strain, Amon Scott, Guy Tullos, W. F. Bonnett, Jimmy Caffey

Page 5
Letter from School Superintendent Truman Newsom

Page 6
Principal's Message - Mrs. J. J. Slater; Elementary Principal's Message - Bill Carnes

Page 7
Faculty - Truman Newsom, Elizabeth Slater, Bill Carnes

Page 8
Faculty - Mrs. J. J. Slater, Mr. Truman Newsom, Mrs. Dee Poindexter, Tommy Brasher, Mrs Chas. Martin, (not pictured) Mr. Chas. Martin

Page 9
Faculty - Mrs. W. M. Mason, Mrs. G. I. Warren, Miss B. Jones, Mrs. T. C. Brashear, Mrs. Arnold Honea, Miss. Alice Frederick, Miss Rita Moore, Mr. Bill Carnes

Page 10
Faculty - Janior - Mr. Putman; Buss Drivers: Mr. Moore, (not pictured) Mr. Putman, Mr. Green, and Mr Raley; Lunch Room: Mrs. Pevehouse, Mrs. Moore, Mrs. Harrison, and Mrs. Malone

Page 11
Senior Officers - Forrest Watson, Max Omberg, Joyce Hollingsworth, Myra Downey, Frances Moore

Page 12
Seniors - Myra Lee Downey, Don McDonald, Forrest Watson, Callie Sue McClure, Carolyn Griffin

Page 13
Seniors - Frances Moore, Max Omberg, Jimmy Carroll, Betty Moore, Joyce Hollingsworth

Page 14
Senior Candid Photos

Page 15
Junior Class Officers - Jane Jones, Betty Rawlings, Annie S. Armstrong, Jimmie Howell

Page 16
Junior Class - Gene Poulter, Jimmie Short, Gerald Roberson, Annie S. Armstrong, Jane Jones, John M. Scott, Barbara Haveman, Jimmy green, Jimmy Howell, Kay Kidd, Anne Jones, Melva Stubblefield, Barbara McElroy, Harold Faullin, Virginia Mahaley, Alice Kirkpatrick, Mary Jane Danner, Maydell German, Shirley Boykin, Betty Rawlings, Kenneth McDonald, Tommy Stockard, Buddy Ross, Olin Perkins, Kenneth Reed

Page 17
Sophomore Class Officers - Jimmy Brown, Patsy Airheart, Bettye Goodman, Melva McDonald

Page 18
Sophomore Class - Bettye Lue Goodman, James Montgomery, Melva McDonald, Nancy May, Jimmy Brown, Frieda Ponder, Benny Green, Reva Dortch, David Massengale, Janice Wardlow, Rudy Key, Ann McClure, Patsy Airheart, Maurice English, barbara Gantt, Richrd Fields, Glenda Dortch, Bobbie Vest, Bobby Rawlings, Eugenia Reed, Buddy Ballew, Betty Baird, Darrell Strickland, Clifford Williams, Darrell Bailey, Bobby Elmore, Donald Stubblefield, Grady O'Neal, Dwayne Watson, Roy Ratliff, Ronny Jantz, Bobby Sharp

Page 19
Freshmen Class Officers - Betty Stringer, Jackie Slater, Jane Knight, Karen Long

Page 20
Freshmen Class - Jane Knight, Bobby Honea, Janice Ross, Betty Elmore, Charles Powell, Joy Ballew, Barbara Bonnett, Jimmy Strain, Sue Scott, Harold O'Neal, Betty Minze, Billy Elmore, Jo Ann Smithey, Aaron May, Jackie Slater, Doug Harrison, Betty Stringer, Curtis Muesse, Karen Long, Bob Ellis, Johnnell George, Jerry Hodges, Walter Williams, John F. Neel, James Jobe, Laddie Rejcek

Page 21
First Grade - Ted Green, Carolyn Green, Mrs. Mason, Sam Scott, Therman Raley, Babs Stevenson, Bob Wilson, Ronny Martin, Connie Dortch, John Henderson, Kenneth Rawlings, Rita Wood, Beverly Yates, Virginia Reed, Wanda Thomas, Linda Currington, Marsha Basham, Jim Bennett, Maggie Boyd, Larry Shuttleworth, Bob Lane, (not pictured) Mary Wilbanks
Second Grade - Katherine Bridger, Mary Lewis, Mrs. Warren, Bob Henderson, Carol Basham, Carolyn Parum, Billy Hartman, Frankie Dortch, Daniel German, Jerry Dortch, Jerry English, Ronald Selby, Floyd Young, Barbara Cochran, Lena Wilbanks, Linda Ivy, Linda Long, Jimmie Airheart, Larry George, Diann Slater, Lynn Warren, Peggy Putman, Jerry Stockard (not pictured) Pat Surginer

Page 22
Third Grade - Woodie Speer, Ernest Ledger, Jimmy Watts, Miss Jones, Robert Ballew, Ronald Green, Allyn Bennett, Donald Thomas, James Griffin, Alice Rawlings, Dovie German, Sheron Kelley, Eunice English, Gwendolyn O'Neal, Mary Reed, Rita Woolley, Robert Martin, Ann Griffis, Martha Wilson, Sandra Hunt, Marilyn McMinn, Joyce Wood, Billy Dyer, Carolyn Vest, Wayne Poulter, Jimmie Bell, Ruth Ann Green, (not pictured) G. W. Surginer, Dimple Carroll
Fourth Grade - Mrs. Bashear, Judy Malone, Buna Currington, Jan Sasser, Joe Parum, Ched Patterson, Blake English, James Basham, Carl Hodges, Mike Grizzaffi, Carlos Moore, Ben Griffen, James Raley, Wallace Wilbanks, Charles Warren, Carolyn Stevenson, Christine Lewis, Sandra Strain, Frances Watts, Sandra Green, Margie Green, Betty Bell, Floristine Lewis, Betty Gantt

Page 23
Fifth Grade - Phil Massengale, Mary French, Mary Raines, Beulah Johnson, Miss Montgomery, E. W. Thomas, Andy Boyd, Nelson German, Edward Ivy, Jackie Dortch, Lowell Caffy, Robby Dortch, Dicky Hooser, Hunter Doyle, Shirley Abbott, Ruby bell, Wanda Minze, Jerry Tullos, Carolyn Ballew, Carl Bridger, Lucy Adams, Doris Putman, Robert Raley, James Dyer, Sylvia Stubblefield, Barbara Raley, Buddy Pevehouse
Sixth Grade - Mary Nell Roberson, Linda Smith, Sandra English, Peggy Lewis, Jackie French, Weldon Carrol, Linda German, Joy Dyer, Nelda Adams, Jan Wooley, Betty Basham, Melva Rawlings, Tommy George, Juanita Hollifield, Billy Wilbanks, Windol Dyer, Miss Alice Frederick, Vera O'Neal, Helen Morgan, Jane Ross, Patricia Vest, Nedra Harper, Herbert Slater, Roger Omberg, Pat Grizzaffi, Kris Moore

Page 24
Seventh Grade - Miss Moore, Jenice Ling, Richard Green, Jerry Malone, Paul Faullin, Ann Boyd, John Dortch, Marceline Raley, Peggy Smith Johnny McClure, Patsy Putman, Alva Smith, Patricia Roberts, June O'Neal, Kenneth Thompson, Larry Fields, Jimmy Kelley, Leah Ballew
Eighth Grade - Mr. Carnes, Jessie Bridger, Patsy Hunt, Lillian McClure, Carolyn Wooley, Clarence Whitehead, Joe Frederick, Donald Bailey, Jerry Brown, Mike McMinn, Billy Hooser, Barbara Williams, Mary English, Nelda Bell, Lillie Key, Suzanne George, Janice Green, Bobbie Odgen, Lynn Downey, Wilbur Ponder, Neva Stubblefield, Rosemary Strain, Peggy Hunt, Deana Stockard, Glynell Crawford, Nedra Massengale, Maridell Jantz, Jeffery Templeton, Connie Patterson

Page 25
Favorites - Representatives of Favorites - Joy Ballew, Alice Kirkpatrick, Kenneth McDonald, Joyce Hollingsworth, Jimmy Strain, Ronny Jantz

Page 26
Most Beautiful Girl - Betty Moore

Page 27
Most Handsome Boy - Tommy Stockard

Page 28
Nominees: Frances Moore, Clifford Williams, Bettye Goodman, Forrest Watson, Anne Jones

Page 29
Nominees: Barbara McElry, Jimmy Green, Jimmy Brown, Don McDonald, Melva McDonald

Page 30
Outstanding Girl - Frances Moore

Page 31
Outstanding Boy - Don McDonald

Page 32
Representative of Frost High School to the Navarro County Fair 1952 - Frances Moore; F. F. A. Sweetheart: Barbara Gantt

Page 33
High School Football Sweetheart: Betty Moore; Elementary School Football Sweetheart - Carolyn Woolley

Page 34
Freshman Favorites - Jimmy Strain & Joy Ballew; Sophomore Favorites - Ann McClure & Ronnie Jantz

Page 35
Senior Favorites - Jimmy Carroll & Joyce Hollingsworth; Junior Favorites - Kenneth McDonald & Alice Kirkpatrick

Page 36
King of High School - Charles Powell; Queen of High School: Jane Knight; King of Elementary School: Mike McMinn; Queen of Elementary School: Bobbie Ogden

Page 37
Activities - Cheerleaders: Karen Long, Melva McDonald, Ann Jones, Callie McClure

Page 38
Library Club - B. Haveman, A. Armstrong, J. Short, M. Danner, S. Boykin, F. Watson, J. Hollingsworth, M. Omberg, Elizabeth Slater (Sponsor)

Page 39
One Act Play "Bread"; One Act Play "Rose Garden"

Page 40
The Senior Class Play "Three Fingers in the Door"

Page 41
The Junior Class Play "In the Dog House"

Page 42
High School Pep Squad

Page 43
Majorettes: Moore, Jones, Kidd; Sponsors: Mrs. Slater; Drummers: Mahaley, Slater, Danner, Hollingsworth, Flag Bearer: Baird

Page 44
Grammar School Pep Squad; Majorettes; Masoc

Page 45
The F. H. A.; The F. F. A.

Page 46
Photos

Page 47
Sports

Page 48
Frost Polar Bears - Football

Page 49
Football

Page 50
Football

Page 51
Cubs Football Team

Page 52
Boys' Basketball Squd

Page 53
Girl's Basketball Squad

Page 54
Candid Photos

Page 55
Candid Photos

Page 56
Photos

Page 57
Advertisement - Business Manager and Assistants

Page 58
Ads - Gillen Chevrolet Company

Page 59
Ads - Patterson's Pharmacy

Page 60
Ads - Williams and Griffis Gins

Page 61
Ads - Citizen's State Bank; Bonnett's Store

Page 62
Ads - McCormick Funeral Home; A Friend

Page 63
Ads - Humble Service Station & Frost Beauty Shop; Forest Lumber Co

Page 64
Ads - McColpin Grain Co; Georges Grill; Corsicana Auction Co; K. Wolens

Page 65
Ads - Coca Cola; Dr. Pepper; M. Evans; Barry's Flowers; City Office Supply Co; W. C. Wilks Co.

Page 66
Ads - Cream Crest Diary; Golden Bros.; Mason Motor Co; Andrews Cafe; Mahaley's Grocery; J. B. Brown Grocery and Market; Purina Feeds - Jewel Smith; Scotts Store

Page 67
Ads - F. C. Stewart Motor Co.; Tucker Bros; Corsicana Laundry & Cleaners; Miles Furniture Co; Shows & Gillen; Norris Hamilton Motor Co.; Drew Gillen; Dixie Ice Cream Co

Page 68
Ads - Buie Implement Co; Ocie's Beauty Shop; J. M. Dyer Co; Muellers Jewelry; Southern Wholesale Gro. Co; Sears Roebuck and Co; Builders Supply Co; Stroube Implements Co

Page 69
Ads - Simons Daniel's Store; Studebaker; Roy's Cafe; Taylor-Ellis Studio; Daiches Jewelers; McRay Dept Store; A. Friend; Big 4 Shoe Store

Page 70
Ads - Frost Theatre J. J. Jantz owner; Green's Service Station; Wharton Service Station; Blooming Grove Locker Plant; Omberg and Mitchell; Kidd's Grocery and Ice; Airheart Barbara Shop; Bill's Frost Cleaners

Page 71
Ads - L. O. Ellis; Ross Service Station

Inside Cover Left

Inside Cover Right

Back Cover


Navarro County TXGenWeb
Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox