The 1955 Bears Den
Year Book of Frost School
Frost, Navarro County Texas


HOME


The Bears Den Index || Frost School Index

Click on the Page number to view the FULL PAGE scan, or
click on the person's name in "BLUE" to view more information about that person

Front Cover

Inside Left Cover

Inside Right Cover

Page 1
Title Page

Page 2
Annual Staff: Clifford Williams, Bobbie Vest, Jimmy Brown, Wilbur Ponder, Bettye Baird, Frieda Ponder, Doug Harrison, Bobby Ellis, Mrs. Slater

Page 3
Dedication: Mrs. Mattie Strain

Page 4
Board of Trustees: Mr. Chester Strain, Mr. Norwood McMinn, Mr. Fletcher Bonnett, Mr. Oran Williams, Mr. Guy Tullos, Mr. Jimmy Caffey, Mr. Leroy Downey

Page 5
Superintendent's Message: Truman Newsom

Page 6
Principal: Lee Kenneth Ballew; Elementary School Principal: W. M. Gailman

Page 7
The Faculty: Kenneth Ballew, Bill Gartman, Truman Newsom

Page 8
Faculty: Mr. Kenneth Ballew, Mr. Truman Newsom, Miss Mary M. Cave, Mrs. J. J. Slater, Mrs. Charles Martin, Mr. Charles Martin

Page 9
Faculty: Mr. Bill Gartman, Mrs. George Crook, Mrs. Jerry Scott, Mrs. Joe Goodman, Mrs. L. C. Hasten, Miss Beatrice Jones, Mrs. G. I. Warren, Mrs. W. M. Mason

Page 10
Cooks: Mrs. Adams, Mrs. Moore, Mrs. Harrison, Mrs. Malone; Music Teacher: Mrs. Varue Mason; Worker: Leroy Johnson; Bus Drivers: Mr. Railey, Mr. Green, Mr. Moore, Mr. Putman

Page 11
Senior Class Officers: Clifford Williams, Buddy Ballew, Barbara Gantt, Bobbie Vest

Page 12
Seniors: Maurice English, Bettye Baird, Donald Stubblefield, Jimmy Brown, Barbara Gantt, Clifford Williams

Page 13
Seniors: Nathaniel Raines, Glenda Dortch, Bobby Rawlings, Benny Green, Reva Dortch, Darrell Strickland

Page 14
Seniors: Richard Fields, Bobbie Vest, Ronny Jantz, David Massengale, Frieda Ponder, Bobby Elmore

Page 15
Seniors: Dwayne Watson, Betty Goodman, Rudy Key, Buddy Ballew, Melva McDonald, Bettye Elmore

Page 16
Snap Shots

Page 17
Junior Class Officers: Barbara Bonnett, Karen Long, Sue Scott, Janice Ross

Page 18
Junior Class: Barbara Bonnett, Bobby Honea, Lurene Crawford, Bob Ellis, Betty Stringer, John Neel, Joy Ballew, Jimmy Strain, Janice Ross, Charles Powell, Sue Scott, Doug Harrison, Karen Long, Curtis Muesse, Jackie Slater, Laddy Rejcek, Bettye Minze, James Jobe, Jane Knight, Aaron May, Barbara Williams

Page 19
Sophomore Class Officers: Lynn Downey, Joe Frederick, Peggy Hunt, Nedra Massengale, Morris Ivy

Page 20
Sophomore Class: Nelda Bell, Mike McMinn, Barbara Williams, Donald Bailey, Jessie Bridger, Maridell Jantz, Lillian McClure, June Moore, Patsy Ballew; Barbara May, Connie Patterson, Glenell Crawford, Pat Hunt, Kay Shaw, Lillie Key, E. L. Perry

Page 21
Sophomore Class: Peggy Hunt, Wilbur Ponder, Mary English, Jarrett Dilliard, Neva Stubblefield, Joe Frederick, Beatrice Williams, Billy Hooser, Carolyn Woolley, Morris Ivy, Nedra Massengale, Lynn Downey, Rosemary Strain, Jerry Brown, Janice Green

Page 22
Freshman Class Officers: Patsy Putman, Judy Williams, Jenice Ling, Alva Lynn Smith

Page 23
Freshman: J. Long, J.A. Dortch, P. Faullin, L. Ballew, J. Williams, M. Perry, M. Raley, R. Green, S. Kirkpatrick, T. Jobe, C. Dortch, P. Smith, P. Putman, A.L. Smith, M. Herring, J. Dilliard, J. Malone, K. Thompson, L. Fields

Page 24
First Grade: B. Caffy, C. Scott, B. Dyer, F. Green, D. Yarbrough, S. Workman, S. Tullos, G. Bridger, M. Perkins, L. Bell, D. Wilbanks, L. Hodges, J. English, D. Moore, K. Speer, Mrs. Mason, R. Stevenson, R. Downey, L. Kenney, B. Williams
Second Grade: D. White, D. Young, Z. Poulter, J. Brown, J. Pritchett, L. Jordan, J. Hollifield, J. Raley, J. Kelly, H. Summerall, S. Thompson, J. Selby, J. Mitchell, D. Sheppard, Mrs. Warren, S. Bennett, R. White, S. Kennedy, D. Hodges, C. Warren, H. Carroll

Page 25
Third Grade: J. Henderson, B. Yates, M. Coffee, R. Workman, B. Stevenson, C. Dortch, J. Bennett, K. Rawlings, S. Scott, J. English, K. Boulware, N. Long, C. Green, T. Raley, M. Wilbanks, L. Shuttlesworth, D. German, T. Green, Miss Jones, R. Martin, B. Wilson, B. Lane, Rita Wood, Maria Sanchez
Fourth Grade: C. Bridger, T. Patton, F. Dortch, L. Ivy, B. Cochran, L. Warren, D. Slater, L. Wilbanks, M. Lewis, M. Crook, J. Airheart, P. Putman, L. Long, C. Parum, T. Henderson, B. Henderson, F. Young, Mrs. Hasten, J. Dortch, R. Selby, B. White, H. Williams, D. Thomas

Page 26
Fifth Grade: R. Woolley, J. Bell, S. Hunt, C. Vest, R. A. Green, R. Ballew, R. Green, M. McMinn, D. Herring, A. Rawlings, D. German, W. Wilbanks, B. Dyer, W. Poulter, M. Wilson, A. Griffin, A. Bennett, J. Watts, C. Jordan, Mrs. Goodman, W. Speer, J. Griffin, R. Martin, D. Carroll
Sixth Grade: S. Strain, C. Stevenson, B. Gantt, M. Green, F. Lewis, F. Watts, B. English, C. Lewis, B. Bell, S. Green, M. Crook, J. Malone, B. Griffin, J. Parum, D. Hodges, Mrs. Scott, C. Moore, C. Patterson, C. Warren

Page 27
Seventh Grade: R. Dortch, J. Dyer, S. Abbot, D. Putman, R. Bell, M. Raines, C. Bridger, A. Herring, J. Tullos, W. Minze, L. Adams, M. French, S. Stubblefield, B. Johnson, D. Hooser, P. Massengale, H. Doyle, Mrs. Crook, E. Ivy, R. Raley, L. Caffy, J. Dortch, C. Ballew, G. Carroll, J. Williams
Eighth Grade: J. Dyer, J. Ross, J. Woolley, L. Smith, N. Harper, N. Adams, M. Rawlings, M. Roberson, L. German, P. Vest, K. Kelly, R. Omberg, K. Moore, Mr. Gartman, W. Dyer, H. Slater, J. Hollifield, C. Strickland, H. Morgan

Page 28
Favortes: Most Beautiful: Bettye Goodman; Most Handsome: Clifford Williams; Football Captains: C. Williams, M. English, J. Brown; Queen of High School: Glenda Dortch; King of High School: Bobby Rawlings

Page 29
Barbara Gantt, Charles Powell, Melva McDonald, Benny Green, Barbara Bonnett

Page 30
June Moore, Jerry Brown, Rosemary Strain, Maurice English, Bobbie Vest

Page 31
Jackie Slater, Mike McMinn, Barbara Williams, Jimmy Brown, Lynn Downey, Bobby Honea, Carolyn Woolley, Alva Lynn Smith

Page 32
Photos

Page 33
Photos

Page 34
Most Beautiful: Bettye Goodman

Page 35
Most Handsome: Clifford Williams

Page 36
Most Representative Girl: Bettye Baird

Page 37
Most Representative Boy: Clifford Williams

Page 38
High School Football Sweetheart: June Moore; Photos; Clifton Williams

Page 39
First Duchess to the Queen: Bettye Goodman; Representative of Frost High School to the Navarro County Fair: Bettye Goodman, Clifford Williams; Parade: Bettye Goodman, Nelda Stewart

Page 40
F. F. A. Sweetheart: Betty Goodman; F. H. A. Beau: Jerry Brown

Page 41
King of High School: Bobby Rawlings; Queen of High School: Glenda Dortch; Darla Vest & Becky Hassell; High School Coronation

Page 42
King of Elementary School: Kris Moore; Queen of Elementary School: Linda Smith; Darla Vest & Becky Hassell; Elementary School Coronation

Page 43
Senior Favorites: Bobby Rawlings & Reva Dortch; Junior Favorites: Charles Ray Powell & Lurene Crawford

Page 44
Sophomore Favorites: Wilber Ponder & Patsy Hunt; Freshman Favorites: Charles Dortch & Jerry Sue Malone

Page 45
Activities: Frieda Ponder, Tony Hargrove, Sue Scott, Carolyn Woolley, Barbara Bonnett, Lillian McClure, Connie Patterson, Becky Hassell, Jenice Long

Page 46
Librarians: Peggy Hunt, Mrs. Slater, Sue Scott, Jane Knight, Bobby Ellis, Doug Harrison

Page 47
One Act Play: Mike McMinn, Jackie Slater, Nedra Massengale, Janice Green, Ronny Jantz, Mrs. J. J. Slater

Page 48
One Act Play: Ronny Jantz, Jackie Slater, Lynn Downey, Patsy Putman, Janice Green, Maridell Jantz, Mrs. J. J. Slater, Mike McMinn,

Page 49
Senior Play: Jimmy Brown, Reva Dortch, Bettye Baird, Darrell Strickland, David Massengale, Melva Ann McDonald, Bettye Goodman, Glenda Dortch, Clifford Williams, Barbara Ann Gantt, Bobbie Vest, Donald Stubblefield, Frieda Ponder, Rudy Key, Mrs. J. J. Slater

Page 50
Junior Play: Doug Harrison, Bobby Honea, Jimmy Strain, Sue Scott, Jackie Slater, Jane Knight, Janice Ross, Joy Ballew, Bettye Minze, Karen Long, Charles Ray Powell, Barbara Lou Bonnett, Curtis Muesse, John Neel, L. K. Ballew

Page 51
F. H. A. Officers: M. McDonald, J. Green, L. McClure, B. Bonnett, M. English, B. Gantt, L. Crawford, J. Slater; F. F. A. Officers: R. Fields, R. Key, C. Williams, N. Raines, B. Rawlings, Mr. C. Martin

Page 52
F. H. A. & F. F. A.

Page 53
High School Junior Red Cross & Grammar School Junior Red Cross

Page 54
Band

Page 55
Band

Page 56
Coronation And Nominees

Page 57
Talent For The Coronation

Page 58
Coaches, Captains, Sports: Coach Ballew, C. Williams, M. English, J. Brown, Coach Garrman, Maurice English, Benny Green, Barbara Bonnett, Jackie Slater

Page 59
Football Team; Polar Bear Team and Captains: Clifford Williams; Maurice English; Jimmy Brown

Page 60
Football Team: Billy Hooser, Donald Bailey, Donald Stubblefield, Jerry Brown, Charles Dortch, Benny Green, Mike McMinn, Curtis Muesse, Doug Harrison, John Neel

Page 61
Football Team: Bobby Honea, Joe Frederick, Lynn Downey, Wilbur Ponder, Darrell Strickland, Bobby Rawlings, Alva Smith, Morris Ivy, Richard Green, John Dortch

Page 62
Football Photos

Page 63
Football Photos

Page 64
Girls' Basketball Team: J. Knight, B. Gantt, B. Vest, K. Long, S. Scott, B. Bonnett, B. Baird, L. McClure, F. Ponder, J. Slater, Mgr. J. Green, B. Minze, M. English, B. Williams, P. Ballew, J. Moore, J. Ross, B. Goodman, B. Williams, R. Strain, N. Massengale, C. Woolley, Coach Mr. Gartman; M. Railey, J. Long, J. Maline, P. Putman, S. Kirkpatrick, C. Patterson, B. May, L. Ballew, J. Williams, L. Crawford

Page 65
Boy's Basketball Team: L. K. Ballew, B. Ellis, R. Green, R. Jantz, D. Harrison, M. English, D. Bailey, J. Neel, B. Elmore, P. Faullin, A. Smith, E. Perry, M. McMinn, C. Muesse, B. Green, C. Williams, D. Strickland, J. Brown

Page 66
Girls Basketball: Barbara Bonnett, Bettye Baird, Sue Scott, Bette Goodman, Barbara May, Jackie Slater, Jerry Malone, Lillian McClure

Page 67
Boys Basketball: Maurice English, Donald Bailey, Benny Green, Clifford Williams, Darrell Strickland, Doug Harrison

Page 68
Basketball Photos

Page 69
Basketball Photos

Page 70
Candid Photos

Page 71
Candid Photos

Page 72
The Annual Staff: Doug Harrison, Frieda Ponder, Clifford Williams, Jimmy Brown, Wilbur Ponder, Bobbie Vest, Bettye Baird, Mrs. Elizabeth Slater, Bob Ellis

Page 73
Advertisements: Williams And Griffis Gin

Page 74
Advertisements: Gillen Cheverlot Company

Page 75
Advertisements: Patterson's Pharmacy & Citizen's State Bank

Page 76
Advertisements: Frost Lumber Company; Corsicana Dr. Pepper Bottling Company; George's Grill

Page 77
Advertisements: Coca-Cola Bottling Company; City Cafe; Sears Roebuck And Company; Taylor Studio; Stroube Implenent Comapny Ltd.; Sanitary Laundry And Cleaners

Page 78
Advertisements: K. Wolens, Bonnett's Store, Bailey Bros. Equip Co.; Dick Scott

Page 79
Advertisements: Miles Furniture Company; W. C. Wilks Co; Harris And Jacobs; Diaches Jewelers; Roys Cafe; Roney's; McCormick Funerals-Abulance-Burial-Insurance

Page 80
Advertisements: Kit Mitchell's Dress Shop; Ocie Grantom Beauty Shop; Omberg and Mitchell Garage; Ganus Motor Co.; Tucker Brothers; Bill's Cleaners; Frost Beauty Shop; Superior Service Station; McColphin Grain Co.

Page 81
Advertisements: Humble Service Station, Frost Feed & Hatchery; The Modern Wholesaler; Builders Supply Co.; Oil City Iron Works; Martin-McDonald Company Department Store; Buie Implement Company; Ellis Studio

Page 82
Advertisements: Corsicana Wholesale Grocery Company; Velvet Ice Cream Company; Dave's Dairy; Ross Service Station; City Office Supply Co; Corsicana Laundry And Cleaning Company; Southland Cotton Oil Co; J. B. Brown Grocery And Market

Page 83
Advertisements: J. M. Dyer Co; Red's Pharmacy; Firestone Stores; F. C. Stewart Motor Co; M. Evans; Tatum Air Conditioning; Simon Daniels Store; Norris Hamilton Motor Co

Page 84
Advertisements: Southland Cotton Oil Co; Mary M. Cave Aviaries; Andrew's Cafe; Golden Bros; Scott's Store

Inside Left Cover

Inside Right Cover

Back Cover


Navarro County TXGenWeb
Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox