The 1957 Bears Den
Year Book of Frost School
Frost, Navarro County Texas


HOME


The Bears Den Index || Frost School Index

Click on the Page number to view the FULL PAGE scan, or
click on the person's name in "BLUE" to view more information about that person

Front Cover

Inside Left Cover

Inside Right Cover

Page 1
Title Page

Page 2
Annual Staff: Mrs. Slater, Rosemary Strain, Patsy Putman, Janice Green, Barbara Williams, Mike McMinn, Charles Dortch, E. L. Perry, John Moore

Page 3
Dedication: Mr. Oscar Collins

Page 4
Board Of Trustees: Mr. Leroy Downey, Mr. Chester Strain, Mr. Norwood McMinn, Mr. Fletcher Bonnett, Mr. Edwin Sheppherd, Dr. Ben Griffin

Page 5
Superintendent: Truman Newsom

Page 6
High School Principal: Oscar Collins; Elementary Principal: Beatrice Jones

Page 7
Faculty: Superintendent: Truman Newsom; Principal: Oscar Collins

Page 8
Faculty: Mr. Truman Newsom; Oscar Collins, Mrs. J. J. Slater, Charles Martin, Mrs. Charles Martin, Mrs. Mack Crawford

Page 9
Faculty: Mrs. Truman Newsom, Mrs. Jerry Scott, Mrs. G. I. Warren, Mrs. L. K. Hasten, Miss Beatrice Jones, Mrs. J. T. Mason

Page 10
Senior Officers: Peggy Hunt, Mike McMinn, Mary English, E. L. Perry

Page 11
Seniors: Jessie Bridger, Donald Bailey, Mary English, Kay Shaw

Page 12
Seniors: Neva Joy Stubblefield, Mike McMinn, Lynn Downey, Beatrice Williams

Page 13
Seniors: Barbara Hightower, Joe Frederick, Billy Hooser, Patsy Hunt

Page 14
Seniors: Barbara May, Maridell Jantz, Janice Green, Glynell Crawford

Page 15
Seniors: Lillie Key, Wilbur Ponder, E. L. Perry, Nelda Bell

Page 16
Seniors: June Moore, Jerry Brown, Lillian McClure, Rosemary Strain

Page 17
Seniors: Peggy Hunt, Barbara Williams, Carolyn Woolley, Patsy Ballew

Page 18
Junior Officers: Alva Lynn Smith, Charles Dortch, Leah Ballew, Peggy Smith

Page 19
Juniors: Patsy Putman, Kenneth Thompson, Judy Williams, Alva Smith, Sheila Kirkpatrick, Charles Dortch, Leah Ballew, John Dortch, Jenice Long, Paul Faullin, Peggy Smith, Richard Green, Marceline Raley, Jerry Sue Maline, Larry Fields, Royce Adams

Page 20
Sophomore Officers: Wendell Dyer, Marion Perry, Sandra English, Kris Moore

Page 21
Sophomores: John Moore, Sandra English, Tommy Jobe, Dorothy Stringer, Linda Smith, Roger Omberg, Patricia Vest, Gary Moore, Wendell Dyer, Linda German, Juanita Hollifield, Mildred Rejcek, Jane Ross, Louann Elmore, Joy Dyer, Donald Northern, Helen Morgan, Marion Perry, Wanda Cunningham, Nelda Adams, Kris Moore, Melba Rawlings, Jan Woolley

Page 22
Freshman Officers: Bronny Watson, Jackie Dortch, Lee Smithy, Charles Cantrell, Conley Perry

Page 23
Freshmen: Hunter Doyle, Lucy Adams, Charles Cantrell, Dickey Hooser, Robby Dortch, Phil Massengale, Conley Perry, Jackie Dortch, Robert Raley, Jerry Tullos, James Dyer, Charles Warren, Carl Bridger, Bronny Watson, Charles Williams, Josephine Williams, Sylvia Stubblefield, Lowell Caffey, Mary Raines, Wanda Minze, Beulah Johnson, Mary French, Ruby Bell, Carolyn Ballew, Shirley Abbott, Roger Kendall, Lee Smithey, Betty Young, Jerry Howell, Gwendel Carroll

Page 24
Eighth Grade: Ched Patterson, Sandra Strain, Frances Watts, Carlos Moore, Sandra Green, Joe Parum, Judy Malone, Margie Green, Florestine Lewis, Blake English, Betty Lou Gantt, Betty Bell, Christine Lewis, Charles Prince, Theresa Berryhill, Ben Griffin, Mrs. Hasten, Mrs. Crawford
Seventh Grade: J. Prince, M. McMinn, D. German, J. Bell, B. Cantrell, A. Rawlings, R. Green, B. Dyer, M. Wilson, K. Berryhill, R. Green, C. Vest, R. Woolley, A. Griffis, R. Ballew, E. English, Mrs. Newsom, R. Martin, J. Griffin, W. Spear, W. Wilbanks

Page 25
Sixth Grade: P. Hightower, J. Airheart, M. Lewis, L. Warren, C. Parum, K. Bridger, B. Cochran, F. Dortch, L. Long, P. Putman, B. Henderson, F. Young, Mrs. Scott, H. Williams, J. Dortch, D. Thomas, M. Prince
Fourth and Fifth Grades: P. Pricer, C. Green, B. Yates, C. Dortch, L. Shuttlesworth, Z. Poulter, W. Thomas, K. Rawlings, B. Wilson, H. Carroll, J. Pritchett, N. Long, D. Sheppard, M. Wilbanks, D. German, J. Brown, D. Young, J. Hollifield, R. Workman, J. Mitchell, T. Green, S. Thompson, R. Martin, T. Raley, J. Henderson, K. Boulware, J. English, S Scott, J. Raley, Mrs. Hasten, Mrs. Warren

Page 26
First, Second, And Third Grades: J. Navarro, K. York, R. Green, G. Connor, D. Stevenson, C. Thomas, R. Rawlings, B. Bowman, D. Workman, G. Bridger, R. Adams, S. Perkins, N. Young, C. Green, T. Henderson, J. Brown, A. Rawlings, D. Yarbrough, M. Perkins, C. Scott, B. Caffy, L. Bell, S. Berryhill, K. Speer, R. Stevenson, T. Green, S. Workman, B. Williams, R. Downey, D. Wilbanks, B. Dyer, J. English, D. Carroll

Page 27
Photos: Patricia Vest, Wanda Minze, Leah Ballew, June Moore, Paula Hooser, Roy Green

Page 28
Most Beautiful: Rosemary Strain

Page 29
Most Handsome: Charles Dortch

Page 30
Seniors: Joe Frederick, Alva Lynn Smith, Lillian McClure, Carolyn Woolley, Lynn Downey, Jackie Dortch

Page 31
Seniors: Barbara Williams, Patsy Ballew, Billy Hooser, Donald Bailey, Barbara Hightower, June Moore

Page 32
Seniors: Jerry Brown, Mike McMinn, Patsy Putman, Linda German, Gary Moore, Patricia Vest

Page 33
Photos: Lynn Downey, Patrica Vest, Joe Frederick, Patsy Ballew, Mike McMinn, Barbara Williams, Alva Smith, Carolyn Woolley, Donald Bailey, Lillian McClure

Page 34
Photos: Charles Dortch, June Moore, Gary Moore, Patsy Putman, Jackie Dortch, Barbara Hightower, Jerry Brown, Rosemary Strain, Billy Hooser, Linda German

Page 35
Duchess to Navarro County Fair: Rosemary Strain; Escorted by: Donald Bailey

Page 36
Most Representative Girl: Patrica Vest

Page 37
Most Representative Boy: Dicky Hooser

Page 38
Homecoming Queen: Rosemary Strain

Page 39
Janice Green, Barbara Williams, Kay Shaw, Jenice Long, Carolyn Woolley, June Moore, Sandra English

Page 40
Senior Favorites: Joe Frederick, Nelda Bell; Junior Favorites: Larry Fields, Leah Ballew

Page 41
Sophomore Favorites: Lou Ann Elmore, Tommy Jobe; Freshman Favorites: Betty Young, Jackie Dortch

Page 42
Most Beautiful and Most Handsome Nominees; Commentator: Janice Green

Page 43
Photos: Charles Dortch, Rosemary Strain, Jackie Dortch, Betty Young, Larry Fields, Leah Ballew, Joe Frederick, Nelda Bell, Tommy Jobe, Lou Ann Elmore, Ronny Green, James Griffin, Robert Ballew

Page 44
Underclassmen

Page 45
Librarians: Janice Green, Mrs. Slater, Maridell Jantz, Mary English, Barbara Williams, Sandra English; Speech Club: Sandra English, Jan Woolley, Leah Ballew, Lillian McClure, Carolyn Woolley, Donald Bailey, Lynn Downey, Joy Dyer, Maridell Jantz, Janice Green, Rosemary Strain, Barbara Williams, Mike McMinn, Barbara Hightower, Mary English, Peggy Hunt, Patsy Ballew, Mrs. Slater

Page 46
One Act Play: Mrs. J. J. Slater, Patsy Ballew, Janice Green, Mary English, Roger Omberg, Barbara Williams, Mike McMinn

Page 47
Senior Play: Janice Green, E. L. Perry, Mary Lynn English, Barbara Williams, Lynn Downey, Roger Omberg, Mike McMinn, Wilbur Ponder, Barbara Hightower, Maridell Jantz, Carolyn Woolley, Lillian McClure

Page 48
F. H. A. & F. H. A. Officers

Page 49
F. F. A. & F. F. A. Officers

Page 50
F. F. A. Sweetheart: June Moore; F. H. A. Beau: Charles Dortch

Page 51
Coach, Captains, Sports: Coach Collins, C. Dortch, B. Hooser, M. McMinn; E. L. Perry, Donald Bailey, Jenice Long, Pat Vest

Page 52
Pep Squad

Page 53
Band Photos

Page 54
Football Team

Page 55
Football Starting Line Up

Page 56
Football: Wilbur Ponder, Jerry Brown, Billy Hooser, Donald Bailey, Joe Frederick, Mike McMinn

Page 57
Football: Richard Green, Alva Lynn Smith; E. L. Perry, Lynn Downey, Charles Dortch; Paul Faullin

Page 58
Football: John Dortch, Jerry Tullos, Phil Massengale, Larry Fields, Wendell Dyer, Coach Collins

Page 59
Football: Jackie Dortch, Dickey Hooser, Hunter Doyle, Lowell Caffy, Bronny Watson, Conley Perry

Page 60
Sweetheart: Lillian McClure

Page 61
Football Snapshots

Page 62
Football Snapshots

Page 63
Football Snapshots

Page 64
Girls Basketball Team: B. Williams, R. Strain, M. Raley, P. Putman, J. Williams, L. McClure, J. Long, P. Vest, S. Kirkpatrick, J. Malone, B. Young, B. May, M. Rejeck, L. Smith, D. Stringer; Coach: Mr. Newsom

Page 65
Girls Basketball Team: Barbara Williams, Lillian McClure, Jenice Long, Pat Vest, Jerry Malone, Judy Williams, Sheila Kirkpatrick, Barbara May, Betty Young, Rosemary

Page 66
Boys' Basketball Team: K. Moore, L. Caffy, E. Perry, A. Smith, D. Bailey, Coach Collins, W. Ponder, L. Downey, M. McMinn, R. Green, H. Doyle, D. Hooser, Mr. Collins

Page 67
Boys' Basketball: Donald Bailey, Wilbur Ponder, Mike McMinn, E. L. Perry, Lynn Downey, Alva Smith

Page 68
Basketball Snapshots

Page 69
Basketball Snapshots

Page 70
Basketball Snapshots

Page 71
Cooks: Mrs. Harrison, Mrs. Adams, Mrs. Malone; Janitors: Leroy Johnson, Arstein Younger, Bus Drivers: Mr. Cecil Putman, Mr. Truman Raley, Mr. Theo Scott, Mr. Stanford Green

Page 72
Annual Staff: Mike McMinn, Rosemary Strain, Barbara Williams, Charles Dortch, Patsy Putman, Janice Green, John Moore, E. L. Perry

Page 73
Advertisements: Williams and Griffis Gins

Page 74
Advertisements: Gillen Cheverlet Company

Page 75
Advertisements: McCormick Funerals-Ambulance-Burial-Insurance; J. R. Patterson Pharmacy

Page 76
Advertisements: Webb Studio; Tic Tac Toe Ranch

Page 77
Advertisements: Corsicana Auction Company; Citizens State Bank

Page 78
Advertisements: Polly, Connie, and Curtis; Bonnett's Store; Frost Lumber Company; Bill Wright Inc

Page 79
Advertisements: Coca-Cola Bottling Company; Southland Cotton Oil Company; George's Grill, Southland Cotton Oil Company

Page 80
Advertisements: Perry's General Store, Macray Department Store; Bailey Bros. Equip. Co.; Lakeside Packing Co

Page 81
Advertisements: Dr. Pepper Bottling Co; K. Wolens, Mertens Gin Company; Emmett Gin Company; Alta's Snace Bar; J. M. Dyer Co

Page 82
Advertisements: Dad & Lad's; Youngblood Insurance Agency, Norris-Hamilton Motors, K-N Root Beer; Harris and Jacobs; W. C. Wilks Co; Stop & Eat; J. B. Brown Grocery and Market

Page 83
Advertisements: F. C. Stewart, Tucker Brothers, Mayo's Office Supplies, Joe's Cafe; Sheppard Radio & TV; Red's Pharmacy; Oil City Iron Works; Stroube Implement Company Ltd.

Page 84
Advertisements: Collin Street Bakery, Omberg and Mitchell Garage; Johnson's Dry Goods, Scott's Store; Roy;s Cafe, R. J. Goldman Co; Corsicana Laundry & Cleaners, Kit Mitchell's Dress Shop Ocie Grantom, Beauty Shop

Page 85
Advertisements: Green Room Beauty Salon, Dr. H. A. Juengerman, Blackford Printing Co; Hayes Mattress Co; Johnson's Pharmacy; Piggly Wiggly, Roderick's; House O' Fashion

Page 86
Advertisements: Ellis Studio, Miles Furniture Co; M. Evans; Rhoads Jewelers; Taylor Studio, Dairy Queen; Daiches Jewelers; A Friend

Page 87
Advertisements: Sears Roebuck and Company; Humble Service Station; Big 4 Shoe Store; Airheart's Barber Shop, Palace Barber Shop; Navarro County Tractor Co; Velvet Ice Cream Company; Sanitary Laundry and Cleaners; Sheppard's Barber Shop; Pritchett's Laundry

Page 88
Advertisements: Warren Bros Agriculture Contractor; F. W. Woolworth Co; Ruby Hendon's Ladies & Misses Apparel; Kamen's; Bud's TV & Applicance; Oak Farm Dairy, Aston' Furniture Store; John Dean Jr Hardware & Furniture; City Office Supply Co; Andrew's Cafe

Page 89
Advertisements: Ben H. Griffin MD

Inside Left Cover

Inside Right Cover

Back Cover


Navarro County TXGenWeb
Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox