The 1958 Bears Den
Year Book of Frost School
Frost, Navarro County Texas


HOME


The Bears Den Index || Frost School Index

Click on the Page number to view the FULL PAGE scan, or
click on the person's name in "BLUE" to view more information about that person
This page provided by Edward L. Williams & Diane Richards

Front Cover

Front Inside Cover Left

Front Inside Cover Right

Page 1
Charles Dortch, John Dortch, Richard Green, Paul Faullin
STEP WITH US INTO THE BEAR’S DEN ON WHOSE PAGES ARE RECORDED THE STUDENT LIFE OF FROST HIGH SCHOOL IN 1957-1958

Page 2
ANNUAL STAFF
Jenice Long………..Managing Editor
Leah Ballew………Photography
Mrs. Crawford……Sponsor
Sandra English……Society Editor
John Moore………Art
Judy Williams…….Business Manager
Charles Dortch……..Editor-in-Chief
Patsy Putman……..Assistant Editor
Alva Lynn Smith…..Sports Editor

Page 3
DEDICATION
Mr. Carl Hassell
We dedicate the 1958 Bear’s Den to Carl Hassell because of the support and Loyalty he has given to our school

Page 4
BOARD OF TRUSTEES
Standing: E. M. Sheppard, Bud York, Carl Hassell, Chester Strain
Seated: Leroy Downey, Dr. B. H. Griffin (Pres.), Norwood McMinn (Sec.)

Page 5
SUPERINTENDENT’S MESSAGE
I know all students and faculty members will join me in saying that we are proud of the annual, and we are grateful to those who have had a hand in its production. I know that in years to come it will bring back the pleasant memories spent here at Frost High School.

Sincerely yours,
Truman Newsom
Superintendent

Page 6
I want to express my appreciation to members of the faculty and student body for making it possible for us to achieve our goal.
Sincerely,
Oscar Collins
High School Principal

It has been a great pleasure for me to work with the teachers and superintendent who spend endless hours and patience striving to make our students better citizens. I will always cherish the friendship developed in this fine school and community.
Sincerely,
Lowe L. Galle
Grammar School Principal

Page 7
Faculty
Truman Newsom-Superintendent
Oscar Collins – High School Principal
Mrs. J. J. Slater – Math Economics
Charles Martin – Agriculture
Mrs. Charles Martin – Homemaking
Mrs. Mack Crawford – English

Page 8
Faculty
Mrs. Truman Newsom - Grade 7
Mrs. Jerry Scott - Grade 6
Mrs. G. L. Warren - Grades 4 & 5
Mrs. J. T. Mason - Grades 1 & 2
Miss Beatrice Jones - Grades 2 & 3
Mr. Lowe Galle - Grade 8 – Boys Basketball-Baseball-Biology

Page 9
SENIOR CLASS OFFICERS
President……….Larry Fields
Vice-President….Richard Green
Sec.-Treasurer……John Alva Dortch
Reporter….Charles Dortch

Page 10
Seniors
PEGGY SMITH
JOHN DORTCH
JERRY MALONE
KENNETH THOMPSON

Page 11
Seniors
SHEILA KIRPATRICK
PAUL FALLIN
JUDY WILLIAMS
LARRY FIELDS

Page 12
Seniors
PATSY PUTMAN
CHARLES DORTCH
JENICE LONG
ALVA LYNN SMITH

Page 13
Seniors
MARCELINE RALEY
RICHARD GREEN
LEAH BALLEW

Page 14
JUNIOR CLASS OFFICERS
President…..Joy Dyer
Vice-President……Pat Vest
Sec.-Treasurer…..Lou Ann Elmore
Reporter……Jan Woolley

Page 15
Juniors
Joy Dyer, Tommy Jobe, Sandra English, John Moore, Lou Ann Elmore, Kris Moore, Dorothy Stringer, Lee Smithy, Nelda Adams, Donald Northern, Jane Ross, Wendall Dyer, Jan Woolley, Gary Moore, Patricia Vest, Mildred Rejcek, Roger Omberg, Linda Smith, Marion Perry

Page 16
SOPHOMORE CLASS OFFICERS
President…..Wanda Minze
Vice President…..Betty Young
Sec. –Treasurer….Lowell Caffey
Reporter….Hunter Doyle

Page 17
Sophomores
Hunter Doyle, Bronny Watson, Roger Kendall, Beulah Johnson, Betty Young, Carolyn Ballew, James Dyer, Lowell Caffy, Charles Williams, Conley Perry, Jerry Howell, Dicky Hooser, Sylvia Stubblefield, Ruby Bell, Mary Raines, Wanda Minze, Jackie Dortch, Jerry Tullos

Page 18
FRESHMAN CLASS OFFICERS
President…..Betty Gantt
Vice President….Joe Parum
Sec.-Treasurer….Carlos Moore
Reporter….Carolyn Stevenson

Page 19
Freshmen
Ben Griffin, Carolyn Stevenson, Glen Ferguson, Sandra Green, Sandra Strain, Joe Parum, Betty Lou Gantt, Ronald Elmore, Carlos Moore, Frances Watts, Charles Warren, Judy Malone, Margie Green, Ched Patterson, Brenda Hollingsworth, Carl Bridger

Page 20
EIGHTH GRADE
Jimmie Bell, Billy Dyer, Sandra Hunt, Robert Ballew, Ann Griffis, Woody Speer, Jimmy Prince, Eunice English, Robert Martin, Carolyn Vest, James Griffin, Marilyn McMinn, Doyle German, Wallace Wilbanks, Julia Livar, Ronny Green, Rita Woolley, Larry Breazeale

SEVENTH GRADE
Carolyn Parum, Henry Williams, Patsy Hightower, Melvin Prince, Barbara Cochran, David Regalado, Jimmie Airheart, Bob Henderson, Lena Wilbanks, Cipriano Livar, Frankie Dortch, Peggy Putman, Cathy Bridger, Floyd Young, Mary Lewis, Jerry Dortch, Lynn Warren, Robert Kendall, Linda Long

Page 21
SIXTH GRADE
Beverly Yates, Sam Scott, Carolyn Green, Ronny Martin, Randy Workman, Connie Dortch, Daniel German, Babs Stevenson, Nancy Long, Thurman Raley, Patricia Pricer, Ted Green, John Henderson, Helen Regaldo, Jerry English, Mary Wilbanks, Kenneth Boulware

FIFTH GRADE
Zandra Poulter, Jimmy Mitchell, Wanda Thomas, Dorothy Young, Sam Thompson, Joyce Raley, Johnny Pritchett, Dan Sheppard, Judy Hollifield, Hubert Carrell, Janice Brown

Page 22
FOURTH GRADE
Jan English, Donnie Wilbanks, Myrean Speer, Keith Speer, Linda Bell, Ronnie Stevenson, Sharon Tullos, Jimmy Hohenberger, Theresa Green, Roy Downey, Candace Scott, Buddy Dyer, Beverly Williams, Francis Brazeale, Beverly Caffy , Danny Beam, Dennis Carroll, Verlin Ewing, Sherry Workman

THIRD GRADE
Martha Breazeale, Gordon Bridger, Carmen Regalado, Arthur Rawlings, Sharon Perkins, Cheryl Green, Tom Henderson, Nancy Young, Jackie Brown, Ronnie Adams, Rudolph Livar

Page 23
SECOND GRADE
Donna Workman, Robert Rawlings, Gary Connor, Kathy York, Don Stevenson, Randy Green, Jim Navarro, Dora Vargas,

FIRST GRADE
Lynell Raines, Charles Bratcher, Frances Griego, Keith Thomas, Elizabeth Ballew, Robert Neese, Curtis Thomas, Darla Vest, Jackie Rawlings, Estefana Livar, Johnny Dugan, Wayne Morris, Becky Hassell, Ronny Young, Isaac Regalado, Mary Lou Bell

Page 24
Football
Coaches –Lowe Galle & Oscar Collins
Captains- Alva Smith, Charles Dortch, Paul Faullin

Basketball Captains – Alva Lynn Smith & Richard Green
Jerry Sue Malone & Sheila Kirpatrick

Page 25
FOOTBALL SWEETHEART
Leah Ballew

Page 26
1958 POLAR BEARS
Bottom row – Ben Griffin, Dicky Hooser, John Dortch, sweetheart Leah Ballew, Jackie Dortch, Charles Williams, Glenn Ferguson

Second row – Joe Parum, Jerry Howell, Captain Charles Dortch, Captain Paul Faullin, Captain Alva Smith, Ched Patterson, Ronny Elmore, Bronny Watson

Third row – Coach Oscar Collins, Blake English, Richard Green, Lowell Caffey, Wendell Dyer, Hunter Doyle, Gary Moore, Lee Smithey, Coach Lowe Galle

Fourth row - Kenneth Thompson, Roger Kendall, Larry Fields, Robert Raley, Jerry Tullos, Conley Perry

Page 27
FOOTBALL STARTLING LINEUP
Linemen, Left to Right: Lowell Caffey, Richard Green, Hunter Doyle, Wendell Dyer, Lee Smithey, Paul Faullin, Gary Moore
Backs: Left to right: Jackie Dortch, Alva Lynn Smith, John Dortch, Charles Dortch

Page 28
Football
Ronald Elmore-Freshman back
Hunter Doyle-Sophomore-Guard
Conley Perry –Sophomore-Guard
Richard Green – Senior Tackle –all Dist. 4
Charles Dortch – Senior Back- All Dist. 3-4
Jackie Dortch – Sophomore-back

Page 29
Football
Dicky Hooser – Sophomore-back
Jerry Tullos – Sophomore-Back
Charles Williams-Sophomore-Guard
Robert Raley-Sophomore-Guard
John Dorch, Senior-Fullback-All Dist. 3-4
Wendell Dyer – Junior-Center

Page 30
Football
Paul Faullin – Senior – tackle-all district 2-3-4
Ched Patterson – Freshman-guard
Bronny Watson-Sophomore-Guard
Larry Fields – Senior-end
Gary Moore – Junior-End
Roger Omberg – Junior –Guard –all dist. Hon. Men.

Page 31
Football
Lee Smithey – Junior-Guard
Glen Ferguson – Freshman- Guard
Joe Parum – Freshman-back
Alva Lynn Smith – Senior –back
Roger Kendall – Sophomore – Back
Kenneth Thompson – Senior-Center

Page 32
Football
Blake English – Freshman-End
Lowell Caffy – Sophomore-end
Ben Griffin - Freshman-guard

Page 33
Football action shots

Page 34
Football Action shots

Page 35
BI-DISTRICT CHAMPS
Manager-Joe Parum
Coach Oscar Collins

Girls Basketball teams
Standing – Coach Oscar Collins, Mildred Rejeck, Linda Smith, Sandra Strain, Sandra Green, Dorothy Stringer, Marceline Raley, Patricia Vest, Shelia Kirkpatrick, Jenice Long, Jerry Sue Malone, Patsy Putman, Judy Williams, Betty Young
Kneeling – Brenda Hollingsworth, Margie Green, B. Williams, Carolyn Stevenson, Betty Lou Gantt, Frances Watts, Judy Malone

Page 36
Girls Basketball
Patricia Vest, Jerry Sue Malone, Sheila Kirkpatrick –Jenice Long, Mildred Rejeck, Betty Young

Page 37
Girls Basketball
Linda Smith, Dorothy Stringer, Sandra Green, Marceline Raley, Sandra Strain, Judy Williams, Patsy Putman

Page 38
Boys Basketball
Alva Lynn Smith, Lowell Caffy, Carlos Moore, Richard Green, John Moore, Lee Smithey, Coach Lowe Galle
Bottom row – Blake English, Hunter Doyle, Ched Patterson, Joe Parum, Kris Moore, Gary Moore
Manager – Charles Prince
Coach – Lowe Galle

Page 39
Boys Basketball
Richard Green, Alva Lynn Smith, Kris Moore, Gary Moore, Carlos Moore

Page 40
Boys Basketball
Joe Parum, Lee Smithey, Lowell Caffy, Blake English

Page 41
Boys Basketball action shots

Page 42
Basketball action shots

Page 43
Basketball action shots

Page 44
Girls Junior High Basketball
Top Row - Eunice English, Rita Woolley, Linda Long, Peggy Putman, Jimmie Airheart, Patsy Hightower, Coach Lowe Galle, Sandra Hunt
Bottom row – Lynn Warren, Carolyn Parum, Carolyn Vest, Marilyn McMinn

Boys Junior High Basketball
Top Row – Henry Williams, Bob Henderson, Larry Breazelle, Woody Speer, James Griffin, Coach Lowe Galle
Bottom row – Robert Martin, Ronny Green, Robert Ballew, Billy Dyer

Page 45
Tennis Team
Standing – Brenda Hollingsworth, Sandra Strain, Linda Smith, Betty Young, Jerry Sue Malone, Jenice Long
Seated – Kris Moore, Dicky Hooser, Carlos Moore
Individual picture – Sandra Strain
Dicky Hooser
Coached by Oscar Collins

Page 46
FRESHMAN CLASS FAVORITES
Sandra Strain & Joe Parum

Page 47
SOPHOMORE CLASS FAVORITES
Wanda Minze & Jerry Howell

Page 48
JUNIOR CLASS FAVORITES
Sandra English & Wendell Dyer

Page 49
SENIOR CLASS FAVORITES
Peggy Smith & Paul Faullin

Page 50
MOST BEAUTIFUL GIRL
Patricia Vest

Page 51
MOST HANDSOME BOY
Jackie Dortch

Page 52
Nominees for Most Handsome & Most Beautiful
John Dortch
Judy Williams
Charles Dortch
Leah Ballew
Paul Faullin
Jerry Sue Malone

Page 53
Nominees for Most Handsome & Most Beautiful
Alva Lynn Dortch
Sandra Green
Larry Fields
Betty Young
Gary Moore
Sandra Strain

Page 54
Nominees for Most Handsome & Most Beautiful
Kris Moore
Patsy Putman
Lowell Caffy
Betty Gantt
Carlos Moore
Linda Smith

Page 55
REPRESENTATIVE TO NAVARRO COUNTY FAIR
Patsy Putman escorted by Larry Fields

Page 56
Nominees for Most Handsome & Most Beautiful
Back row – Jackie Dortch, Charles Dortch, Alva Lynn Smith, Carlos Moore, John Dortch, Gary Moore, Larry Fields, Lowell Caffy, Paul Faullin, Kris Moore
Bottom row – Betty Lou Gantt, Leah Ballew, Sandra Green, Linda Smith, Judy Williams, Sandra Strain, Betty Young, Patricia Vest, Jerry Sue Malone, Patsy Putman
Most Beautiful - Patricia Vest
Most Handsome- Jackie Dortch
Emcee – Roger Omberg

Page 57
Snapshots

Page 58
MOST REPRESENTATIVE GIRL
JUDY WILLIAMS

Page 59
MOST REPRESENTATIVE BOY
KRIS MOORE

Page 60
Cheerleaders – Leah Ballew, Betty Young, Jan Woolley, Margie Green
Majorettes: Linda Smith, Jenice Long, Betty Lou Gantt

Page 61
Pep Squad
Top row – Dorothy Stringer, Nelda Adams, Patricia Vest, Sandra English, C. Lewis, Rita Woolley, Brenda Hollingsworth, Wanda Minze, Sylvia Stubblefield, Marceline Raley, Jerry Sue Malone, Patsy Putman, Sylvia Kirkpatrick, Sponsor Mrs. Martin
Second row - Mildred Rejeck, Jane Ross, Sandra Strain, Julia Livar, Sandra Green, L. Adams, C. McNeel, F. Lewis, Carolyn Ballew, B. Bell,
Third Row - Frances Watts, Beulah Johnson, Marilyn McMinn, Carolyn Stevenson, Mary Raines, R. Bell, Carolyn Vest, Sandra Hunt, J. Bell, Judy Malone, Judy Williams,
Fourth Row- Sweetheart Leah Ballew, Mascot Cathy Hinkle, Linda Smith, Jan Woolley, Jenice Long, Margie Green, Betty Lou Gantt, Mascot Janie Hinkle, Betty Young
Drummers – Frances Watts, Beulah Johnson, Judy Malone, Judy Williams
Mascots- Cathy Hinkle & Janie Hinkle
Flagbearer – Brenda Hollingsworth

Page 62
Majorettes – Betty Lou Gantt, Jenice Long, Linda Smith
Cheerleaders – Jan Woolley, Leah Ballew, Betty Young, Margie Green

Page 63
LIBRARIANS
Alva Lynn Smith, Roger Kendall, Dicky Hooser, Sandra English, Mrs. Buie, Betty Young, Joy Dyer

MUSIC CLUB
First row – Patsy Putman, Carolyn Parum, Kathy York, Gary Conner, Candace Scott, Sharon Tullos, Beverly Caffy, Elizabeth Ballew, Joyce Raley, Babs Stevenson, Lynn Warren, Jimmie Airheart
Second row – Ched Patterson, Teacher Mrs. Mason, Ann Griffis, Betty Young, C. Green, Jan English, Dan Sheppard, (6 names left off)
Third row – Dicky Hooser, Richard Green, Betty Lou Gantt, Sandra English, Linda Smith, Carolyn Stevenson, Marilyn McMinn, Beulah Johnson, (not pictured Zandra Poulter)

Page 64
Future Farmers of America
Top row – B. English, Ben Griffin, Ched Patterson, Carlos Moore, Charles Prince, Lowell Caffy, Donald Northern, R. Raley, James Dyer
Middle row – Carl Bridger, Glenn Ferguson, Ronald Elmore, Dicky Hooser, Hunter Doyle, C. Perry, Roger Kendell, Charles Williams, J. Tullos
Bottom row – Jerry Howell, Kenneth Thompson, John Dortch (Sec.), Tommy Jobe (Pres.), Sandra Strain (Sweetheart), M. Perry (V.Pres.), Larry Fields (Reporter), Lee Smithey (Treas.), Bronny Watson (Sen.)
Individual pictures –Sweetheart Sandra Strain
Sponsor – Mr. Charles Martin

Page 65
FFA Snap shots

Page 66
FUTURE HOMEMAKERS CLUB
Top Row – Leah Ballew, Jerry Sue Malone, Betty Young, Dorothy Stringer, Jane Ross, Linda Smith, Mildred Rejeck, Frances Watts, Joy Dyer, Carolyn Stevenson, Brenda Hollingsworth
Middle row – Nelda Adams, Margie Green, Judy Malone, Sylvia Kirkpatrick, Jenice Long, Marceline Raley, L. Adams, C. McNeel, Sandra Green, F. Lewis, Wanda Minze, C. Lewis, B. Bell, Sponsor Dorothy Martin
Bottom row – Betty Lou Gantt (Pianist), Patsy Putman (Hist.), Judy Williams (Parl.), Patricia Vest (Pres.), Jackie Dortch (Beau), Jan Woolley (V. Pres), Beulah Johnson (Sec.), Sandra strain (Rep.), Mary Raines, Sylvia Stubblefield, Ruby Bell (Trea.), Carolyn Ballew

Page 67
FHA Snapshots

Page 68
SENIOR PLAY – “COME OUT OF THE CLOSET”
Featuring members of the Senior Class of 1958 – Play under the direction of Mrs. Elizabeth Slater
Cast – 1st row – Patsy Putman, Peggy Smith, Sheila Kirkpatrick, Larry Fields, Jenice Long, Jerry Sue Malone
2nd row – Judy Williams, Marceline Raley, Leah Ballew
Back row – Paul Faullin, Richard Green, Alva Lynn Smith, Charles Dortch, Kenneth Thompson, John Dortch, Sponsor – Elizabeth Slater

Page 69
ONE ACT PLAY
“A MAIDEN’S PRAYER”
One-act Play Cast
Sally---Betty Young
Lillie---Joy Dyer
Kathie---Carolyn Stevenson
Mr. Honeychurch---Wendell Dyer
Mr. Carruthers---Roger Omberg
Sponsor---Mrs. Elizabeth Slater

Page 70
Snapshots

Page 71
Snap shots

Page 72
COOKS
Mrs. Malone
Mrs. Adams
Mrs. Harrison
Janitor – Leroy Johnson
Bus Drivers – Mr. Dyer, Mr. Varner, Mr. Raley, Mr. Scott, Mr. Putman (not pictured)

Page 73
Thank you note to advertisers
AD – McCormick Funeral Home

Page 74
AD - Bill Gillen-Gillen Chevrolet Company- pictures of seniors

Page 75
Ad-Williams and Griffis Gin

Page 76
Ads- Coca-Cola Bottling Co.
Southland Cotton Oil Company
Bill Wright, Inc. (Ford)
Dr. Pepper Bottling Co.

Page 77
Ads – Macray Department Store
Polly, Connie, and Curtis
Mertens Gin Company
Frost Lumber Company

Page 78
Ads- George’s Grill
The Enterprise newspaper
Dr. George Neese
Warren Brothers.
Aston’s Furniture Store
Pritchett’s Laundry
Joe’s Café

Page 79
Ads – Sheppard’s Barber Shop
Ocie’s Beauty shop and Kit’s Dress Shop
Bert Howell
American Insurance Co.
Green’s Shoe Shop
Two Bros. Barber Shop
Nilene Omberg
City Office Supply Co.
Western Auto Assoc. Store
Andrew’s Café
Eagle Café
Tacker’s Drive Inn
Scott’s Store
A. C. Smith
Dick McMinn, Truman Raley, Jim Airheart in honor – Larry Fields, Paul Faullin, John Dortch, Leah Ballew

Page 80
Ads- Dairy Queen
Humble Service Station-W. E. Stevenson
Compliments of Senior Class-1958 Hands showing class rings

Page 81
Ads -Ben H. Griffin, M. D.
Corsicana Auction Company

Page 82
Ads - J. R. Patterson
Citizens State Bank

Page 83
Ad – TIC TAC TOE RANCH

Page 84
Ads – F. C. Stewart Motor Co.
Harris and Jacobs
M. Evans
Johnson’s Pharmacy
Norris Hamilton Motors
J. M. Dyer Co.
Oil City Iron Works
Dr. H. A. Juengerman

Page 85
Ads – Red’s Pharmacy
R. J. Goldman Co.
Taylor Studio
Stroube Implement Co. Ltd.
Hayes Mattress Co.
Mayo’s Office Supplies
Roy’s Café
Roderick’s

Page 86
Ad- Hassell & Williams Tractor Co.

Page 87
Ads – Perry’s General Store
Magee House
Bonnett’s Store
Johnson’s Dry Goods
J. B. Brown Gro. & Mkt.
Sheppard Radio & T. V.
Omberg & Mitchell
Smithey’s Service Station

Page 88
Ads – Corsicana Laundry & Cleaners
Green’s Shoe Shop
Rhoads Jewelry
Levermann Paint Store
Buck’s Appliance Store
Tucker-Duncan
Ellis Studio
Navarro County Tractor Co.

Page 89
Notes from class mates

Front Inside Cover Left

Front Inside Cover Right

Back Cover


Navarro County TXGenWeb
© Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox