The 1959 Bears Den
Year Book of Frost School
Frost, Navarro County Texas


HOME


The Bears Den Index || Frost School Index

Click on the Page number to view the FULL PAGE scan, or
click on the person's name in "BLUE" to view more information about that person
This page provided by Edward L. Williams & Diane Richards

Front Cover

Inside Cover - left side

Inside Cover - right side

Page 1
Title Page - Bears Den '59, Frost School, Frost, Texas, Volume XIII

Page 2
Foreword

Page 3
The Bear's Den Staff -
Betty Young, John Moore, Sandra Strain, Carlos Moore, Dicky Hooser, Sandra English, Mrs. J. J. Slater (Sponsor), Kris Moore, Pat Vest

Page 4
History of Frost School

Page 5
School Board -
Laverne Green, Dr. Ben H. Griffin, Edwin Sheppard, A. C. Smith, Carl Hassell, Norwood McMinn, Bud Yourk

Page 6
Superintendent's Messsage -
Trueman Newsom

Page 7
Principal's Message -
Oscar Collins

Page 8
Faculty -
Truman Newsome, Oscar Collins, Mrs. J. J. Slater, Kenneth Wren, Mrs. Charles Martin, Gary Clark

Page 9
Faculty -
Mrs. Truman Newsom, Miss Beatrice Jones, Mrs. Jerry Scott, Mrs. J. T. Mason, Mrs. G. I. Warren, Lee Bergeron

Page 10
Faculty -
Mrs. Harrison, Mrs. Adams, Mrs. Jones, Mrs. Mason, Mrs. GLass, Leroy Johnson, Mr. Dyer, Mr. Raley, Mr. Putman, Mr. Varner, Mr. Scott

Page 11
In Memoriam -
Billy Wilbanks

Page 12
Senior Class Officers -
Patrica Vest, John Moore, Sandra English, Jan Woolley, Kris Moore

Page 13
Seniors -
Sandra English, Wendell Dyer, Patrica Vest

Page 14
Seniors -
Lee Smithey, Nelda Adams, Jane Ross, Roger Omberg

Page 15
Seniors -
John Moore, Jan Woolley, Linda Smith, Kris Moore

Page 16
Seniors -
Gary Moore, Joy Dyer, Mildred Rejeck, Marion Perry

Page 17
Seniors -
Donald Northern, Dorothy Stringer, Lou Ann Elmore, Tommy Jobe

Page 18
Junior Class Officers -
Bronny Watson, Jackie Dortch, Dicky Hooser, Betty Young

Page 19
Junior Class -
Jackie Dortch, Wanda Minze, James Dyer, Lowell Caffy, Sylvia Stubblefield, Bronny Watson, Mry Raines, Hunter Doyle, Betty Young, Ruby Bell, Dickie Hooser, Lucy Adams, Conley Perry, Beulah Johnson, Robert Raley, Roger Kendell, Jerry Tullos, Charles Williams

Page 20
Sophomore Class Officers -
Joe Parum, Blake English, Sandra Strain, Carlos Moore

Page 21
Sophomore Class -
J. Malone, C. Bridger, F. Watts, B. Griffin, C. Moore, S. Strain, R. Elmore, C. Stevenson, M. Green, C. Patterson, B. Hollingsworth, B. English, C. Prince, B. WIlliams, J. Patrum, B. Bell, S. Green, C. Warren, B. Gantt, G. Ferguson, F. Lewis, C. McNeel, C. Lewis

Page 22
Freshman Class Officers -
Robert Charles Martin, Marilyn McMinn, Billy Dyer, Nancy Ballew, Rita Woolley

Page 23
Freshman Class -
D. German, J. Prince, S. Hunt, R. Warren, M. Robinson, R. Ballew, E. English, C. Howell, M. McMinn, W. Speer, E. Moore, W. Willbanks, S. May, R. Martin, J. Bell, M. Hodges, A. Griffis, B. Dyer, C. Vest, R. Green, L. Thomas, R. WOolley, J. Griffin, D. Carroll, N. Ballew, R. Hammonds

Page 24
Eighth Grade -
L. Wilbanks, R. Kendall, L. Long, H. Williams, F. Dortch, P. Putman, M. Prince, J. Airheart, B. Henderson, S. Ellig, B. Cochran, F. Young, P. Hightower, J. Dortch, C. Bridger, C. Parum, C. Livar, M. Lewis, L. Warren
Seventh Grade -
R. Martin, M. Willbanks, D. Emerson, C. Dortch, T. Raley, C. Green, K. Bildware, V. Robinson, D. German, M. Coffee, R. Workman, N. Long, J. English, B. Stevenson, J. Henderson, B. Yates, S. Scott, P. Pricer, T. Green

Page 25
Sixth Grade -
D. Sheppard, D. Young, J. Pritchett, J. Hollifield, H. Carroll, J. Brown, J. Raley, S. Thompson, M. Laredo, R. Ybarro, Z. Poulter, J. Mitchell
Fifth Grade - B. Caffy, C. Scott, B. Dyer, A. Robinson, K. Speer, M. Perkins, J. Holhenberger, B. Minze, S. Tullos, R. Downey, L. Bell, R. Stevenson, B. Williams, D. Wilbanks, D. Beam, S. Workman, D. Carroll, T. Green, D. Emerson, J. English

Page 26
Fourth Grade -
R. Livar, S. Perkins, D. Rutz, N. Young, J. Brown, M. Laredo, A. Rawlings, C. Green,G. Bridger, R. Adams, T. Henderson
Third Grade -
R. Green, G. Conner, K. York, R. Rawlings, R. Ybarro, D. Stevenson, D. Workman

Page 27
Second Grade -
J. Rawlings, D. Vest, C. Bratcher, E. Ballew, G. Fuller, L. Raines, J. Dunagan, E. Livar, R. Neese, M. Bell, J. Navaro, R. Ybarro, R. Ybaro, B. Hassell, R. Hargroves, R. Young
First Grade -
R. Williams, B. Bridger, C. Hinkle, H. Ybarro, R. Green, N. York, A. Ybarro, M. Ybarro, T. Hargroves, C. Navarro, W. Norris

Page 28
Senior Favorites -
John Moore & Jan Woolley; Junior Favorites - James Dyer & Betty Young

Page 29
Sophomore Favorites -
Ronald Elmore & Betty Gantt; Freshman Favorites - Woody Speer & Carylon Vest

Page 30
Most Representative Girl -
Patricia Vest

Page 31
Most Representative Boy -
Kris Moore

Page 32
Most Beautiful -
Sandra English

Page 33
Most Handsome -
Gary Moore

Page 34
John Moore, Rita Woolley, Patricia Vest, Loell Caffy, Dicky Hooser, Marilyn McMinn

Page 35
Roger Omberg, Linda Smith, Betty Young, Jackie Dortch, Billy Dyer, Nancy Ballew

Page 36
Joe Parum, Betty Gantt, Linda Thomas, Kris Moore, Carlos Moore, Sandra Strain

Page 37
Candid Photos

Page 38
Gary Moore, Sandra English, John Moore, Rita Woolley, Roger Omberg, Linda Smith, Lowell Caffy, Patrica Vest, Kris Moore, Linda Thomas

Page 39
Carlos Moore, Sandra Strain, Billy Dyer, Nancy Ballew, Jackie Dortch, Betty Young, Dicky Hooser, Marilyn McMinn, Joe Parum, Betty Gantt

Page 40
Future Farmers of America -
Tommy Jobe, Jackie Dortch, Lowell Caffy, Hunter Doyle, Roger Omberg, Marion Perry

Page 41
F.F.A. Activities

Page 42
Future Homemakers of America -
Betty Young, Joy Dyer, Beualh Johnson, Lou Ann Kyte, Marilyn McMinn, Sandra Strain, Ann Griffis, Pat Vest, Betty Gantt

Page 43
F.H.A. Activities

Page 44
Librarians -
M. Raines, B. Gantt, J. Parum, B. Young, S. English, D. Hooser, B. Hollingsworth, Mrs. Slater, B. Johnson, J. Dyer, K. Moore; Music Club - D. Vest, J. Dunagan, G. COnnor, J. English, E. Ballew, B. Hassell, C. York, N. York, N. Young, C. Green, D. Sheppard, B. Stevenson, C. Green. L. Warren, S. Tullos, B. Caffy, C. Scott, J. C. Patterson, B. Johnson, C. Parum, Mrs. Mason, J. Airheart, B. Gantt

Page 45
Speech Club -
Nelda Adams, Lucy Adams, Jan Woolley, Betty Young, Carole McNel, Joy Dyer, Sandra English, Elaine Moore, Carolyn Stevenson, Brenda Hollingsworth, Betty Gantt, John Moore, Mr. Gary Clark, Gary Moore, Roger Omberg, Marilyn McMinn, Wendell Dyer, Eunice English, Ched Patterson, Beulah Johnson, Charles Prince, Glenn Ferguson, Blake English, Dicky Hooser

Page 46
One-Act Plays - "The Tea Pot"
John Moore, Roger Omberg, Jan Woolley, Joy Dyer; "Which Is The Way To Boston?" - Dicky Hooser, Marilyn McMinn, Ched Patterson, Carolyn Stevenson

Page 47
"You'll Die Laughing" -
Joy Dyer, Wendell Dyer, Roger Omberg, John Moore, Gary Moore, Jan Woolley, Donald Northern, Patricia Vest, Mildred Rejeck, Sandra English, Linda Smith, Jane Ross, Kris Moore

Page 48
Football Sweetheart -
Marilyn McMinn

Page 49
Majorettes and Cheerleaders -
Nancy Ballew, Marilyn McMinn, Betty Gantt, Patricia Vest (Captain), Bettye Young, Carolyn Stevenson, Rita Woolley

Page 50
Pep Squad

Page 51
Pep Squad -
Rita Woolley, Tony Sanders, Bettye Young, Nancy Ballew, Marilyn McMinn, Betty Gantt, Patricia Vest, Darla Anderson, Carolyn Stevenson

Page 52
Football - Frost Polar Bears; Captains and Coach

Page 53
Football - Office and Defense

Page 54
Football -
Bronny Watson, Lowell Caffy, Wendell Dyer, John Moore, Blake English, Lee Smithey

Page 55
Football -
Joe Parum, Dicky Hooser, Roger Omberg, Gary Moore, Jackie Dortch, Jerry Tullos

Page 56
Football -
Ben Griffin, Woody Speer, Glenn Ferguson, Billy Dyer, Robert Martin, Charles Prince

Page 57
Football -
Ched Patterson, James Griffin, Charles Warren, Ronald Elmore, Cecil Howell, Jimmy Prince

Page 58
Football Candid Photos

Page 59
Football Candid Photos

Page 60
Football Candid Photos

Page 61
Girls' Basketball; Coach,
Truman Newsom; Captains, Mildred Rejeck & Betty Young

Page 62
Girls' Basketball -
Dorothy Stringer, Brenda Hollingsworth, Sandra Strain, Mildred Rejeck, Betty Young, Patrica Vest, Nancy Ballew, Linda Smith, Sandra Green

Page 63
Girls' Basketball -
Sandra English, Betty Gantt, Frances Watts, Rita Woolley, Carolyn Vest, Carolyn Stevenson, Sue May, Linda Thomas, Dimple Carroll, Marilyn McMinn

Page 64
Boy's Basketball -
Glenn Ferguson, Oscar Collins, Kris Moore, Gary Moore, Coach Oscar Collins

Page 65
Boy's Basketball -
John Moore, Gary Moore, Kris Moore, Carlos Moore, Lowell Caffy, Hunter Doyle, Blake English

Page 66
Boy's Basketball -
Ronald Elmore, Robert Ballew, Joe Parum, James Griffin, Conley Perry, Cecil Howell, Robert Martin

Page 67
Candid Sports Photos

Page 68
Candid Sports Photos

Page 69
Candid Sports Photos

Page 70
Junior High Basketball

Page 71
Candid Photos

Page 72
Candid Photos

Page 73
Ads - Hassell & Williams Tractor Co

Page 74
Ads -
Tic Tac Toe Ranch

Page 75
Ads -
Williams and Griffis Gin

Page 76
Ads -
J. R. Patterson Pharmacy; Citizens State Bank

Page 77
Ads -
McCormick Funeral Home & Ben H. Griffin, MD

Page 78
Ads -
The Liquigas Company; Stylette Beauty Salon

Page 79
Ads -
Mertens Gin Company; Frost Lumber Company; Coca-Cola Bottling Company; Boones Conoco; A Friend; Bert Howell

Page 80
Ads -
Polly, Connie, and Curtis; Dr. Pepper Bottling Co.; L. G. Balfour Company; Webb Studio; Derw Gillen

Page 81
Ads - Ocie's Beauty Shop; Sheppard Barber Shop; Scott's Variety; Padget's Gro. and Station; Eagle Cafe; Alta's Snack Bar; Rev. W. O. Ramsey; Joe's Cafe; E. E. Ellington Magnolia Service Station; Rollercade Skating Rink; Pat and Bab's Shoppe; Goodyear Tires, Andrew's Cafe; Pritchett's Laundry, Saunder's Garage; McAdams Pharmacy; Mag's Dairy Bar; Myers 66 Service Station; City Cafe; K. N. Root Beer Drive In; W. C. Wilks Co; City Office Supply Co; The Green Room; Cooper-Spurlock

Page 82
Ads - The R. O. English Jr's; Builders Supply Company; COrsicana Grader & Machine Company; Bob's Battery & Electric Co; Thornton's Sinclair Service Station; I. J. (Jack) Bigony; Reid's Pharmacy; State National Bank; Sammie & Viola Saunders; Daiches Jewelers; Miles Furniture Co; Norris-Hammilton Motors; F. C. Stewart Motor Co; Youngblood Insurance Agency; J. M. Dyer

Page 83
Ads - Johnson's Pharmacy; Dr. George Neese; Rhoads Jewelers; Le Faye Fashion Shop,; The Enterprise; A. C. Smith, College Hill Health Studio; M. Evans; Roy's Cafe, Ellis Studio; Taylor Studio; Red's Pharmacy; Dr. H. A. Juengerman Optometrist; Navarro County Tractor Co; Collin Street Bakery

Page 84
Ads - Mike Dugan, Babs & Carolyn Stevenson; Bonnett's Store, Dairy Queen, Sheppard Radio & TV.; J. B. Brown Grocery & Market, Strouble Implement Company, LTD, Smithey's Service Station; Humble Service Station; Oil City Iron Works; Omberg and Mitchell Garage; Buck's Appliance Store, COrscana Livestock Company; Senior Class of 1953-1954; Southard Cotton Oil Company

Back Cover


Navarro County TXGenWeb
Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox