The 1961 Bears Den
Year Book of Frost School
Frost, Navarro County Texas


HOME


The Bears Den Index || Frost School Index

Click on the Page number to view the FULL PAGE scan, or
click on the person's name in "BLUE" to view more information about that person

This page provided by Edward L. Williams & Diane Richards

Front Cover

Inside Cover Left - Right

Page 1
The Bears Den - Editor:
Carlos Moore, Sports Edition: Blake English & Marilyn McMinn; Art Editor: Sandra Strain; Photographer - Ched Patterson; Business Manager - Bob Henderson; Assistant Editor - Carolyn Stevenson; Sponsor - Mrs. Mack Crawford; Society Editor - Cynthia Cochran; Activities Editor - Linda Thomas

Page 2
We the Staff of 1961 Present Frost High School (left side)

Page 3
We the Staff of 1961 Present Frost High School (right side); Table of Contents

Page 4
Dedication - Mrs. Mary Hill Warren

Page 5
Fly Page - Administration

Page 6
Frost School Board -
E. G. Moore, Secretary; Martin Thompson, Harold Elmore, Wayne Ballew, Ben Griffin, A. C. Smith, Laverne Green, Truman Newsom; (Not Pictured) Carl Hassell, George Vest, Donald Bule, Ernest Perry, L. A. Williams, Nick Horton, and Charlie Warren

Page 7
Superintendent -
Truman Newsom

Page 8
High School Principal -
Mr. Charles Davis; Grammar School Principal - Mr. O. P. McElwreath

Page 9
Faculty -
Mrs. Jerry Daniel, Mrs. Faye Wingate, Mrs. G. I. Warren, Mrs. John D. Cochran, Mrs. Earl Way, Mrs. Mason, Mrs. Charles Martin, O. P. McElwreath

Page 10
Faculty:
Kenneth Wren, Albert Merrell, Joel Edwards, Charles E. Davis, Mrs. Harrison, Mrs. Jones, Mrs. Ballew, Leroy Johnson

Page 11
Fly Page - Seniors

Page 12
Senior Class Officers -
Ronald Elmore, Clenn Ferguson, Cynthia Cochran, Joe Parum, Carlos Moore

Page 13
Seniors -
Joe Parum, Florestine Lewis, Margie Green, Charles Prince, Cyntha Cochran, Carlos Moore

Page 14
Seniors -
Charles Warren, Carolyn Stevenson, Ched Patterson, Blake English, Betty Lois Bell, Ronald Elmore

Page 15
Seniors -
Sandra Strain, Betty Lou Gantt, Glenn Ferguson, Carole McNeel, Brenda Hollingsworth, Sandra Sue Green

Page 16
Senior Favorites -
Cynthia Cochran & Glenn Ferguson

Page 17
Fly Page - Juniors

Page 18
Junior Class Officers -
Linda Thomas, Cecil Howell, Marilyn McMinn, Billy Dyer, Robert Ballew

Page 19
Juniors -
Carolyn Vest, Sandra Hunt, Robert Ballew, Jimmie L. Bell, Ronny Green, Eunice English, Ronny Warren, Linda Thomas, Cecil Howell, Sue May, Robert C. Martin, Marilyn McMinn, James Griffin, Dovie German, Wallace Wilbanks, Rita Woolley, Woody Speer, Mary A. Robinson, Jimmy Prince, Nancy Ballew, Billy G. Dyer, Elaine Moore

Page 20
Junior Favorites -
Jimmie Bell & Ronny Warren

Page 21
Fly Page - Sophomores

Page 22
Sophomore Class Officers -
Glenda Goodman, Peggy Putman, Lynn Warren, Melvin Prince, Nita Warren

Page 23
Sophomores -
Cathy Bridger, Leona Rejcek, Lynn Warren, Henry Williams, Barbara Cochran, Linda Long, Jerry Dortch, Jimmie Airheart, Ellen Leggett, Floyd Young, Carolyn Parum, Linda May, Melvin Prince, Frankie Dortch, Lena Wilbanks, Bob Henderson, Carolyn McLearen, Glenda Goodman, Barbara Ferguson, Peggy Putman, Nita Warren

Page 24
Sophomore Favorites -
Jimmie Airheart & Jerry Dortch

Page 25
Fly Page - Freshmen

Page 26
Freshman Class Officers -
John Henderson, Beverly Yates, Jeanne Wingate, Ted Green, Pam Ballew

Page 27
Freshmen -
John Henderson, Nancy Long, Ronny Martin, Babs Stevenson, Ted Green, Sandra Williams, Harry Rejcek, Sam Scott, Virginia Robinson, Randy Workman, Mary Wilbanks, Mike Crawford, Pam Ballew, Kenneth Boulware, Beverly Yates, Thurman Raley, Connie Dortch, Jerry English, Mattie Coffee, Daniel German, Jeanne Wingate, Warren McCain

Page 28
Freshman Favorites -
Beverly Yates & Ronny Martin

Page 29
Eighth Grade -
Judy Holliefield, Jimmy Mitchell, Joyce Raley, Robert Thompson, Dorothy Young, Lynn Moore, Ardith Thompson, Harvey Thompson, Janice Brown, Danny Watson, Zandra Poulter, Benny May, Mary McCain, Dan Sheppard

Seventh Grade - Nickie Horton, Roy Downey, Candace Scott, Ronnie Stevenson, Elaine Williams, Jimmy Hohenberger, Jan English, Danny Sanders, Beverly Caffy, Buddy Dyer, Linda Bell, Keith Speer, Beverly Williams, Donny Wilbanks, Linda Smithey, Sharon Tullos, Theresa Green, Sue Perkins, Karen Warren, Alice Robinson, Sherry Workman, Angela Ballew, Evelyn May

Page 30
Sixth Grade -
Arthur Rawlings, Sharon Perkins, Scotty Goodman, Darlene Leggett, Tom Henderson, Cheryl Green, Ronnie Adams, Nancy Young, Jackie Brown, Diane May, Gordon Bridger, Betty Faye Wingate

Fifth Grade - Gary Connor, Donna Workman, Robert Rawlings, Benny Warren, Jenny Warren, Randy Green, Roy Hayes, Kathy York, Donnie Stevenson

Page 31
Fourth Grade -
Becky Hassell, Ronnie Young, Darla Vest, Robert Neese, Rosalie Ybarro, John Dunagan, Mary McLearen, Linda Hollingsworth, Elizabeth Ballew, Lloyd Elmore, Mary Lou Bell, Gwynn Fuller, Jackie Rawlings, Jackie Thret, Reuben Ybarro

Third Grade - Nancy Elmore, Tony Hargrove, Nancy York, Roy Green, Bill Bridger, Ronnie Williams, Cathy Hinkle, Van Perry, Adriane Thompson

Page 32
Second Grade -
Paula Hooser, Gary Workman, Mary Young, Randy Moore, Sharon Daniel, Apalonio Ybarra, Nedra Hohenberger, Genaro Ybarra, Elena Ybarra, Danny Smithy, Mry Ybarra, Lynn Short, Vicki Malone, Retha Meador


First Grade -
Ezequiel Ybarra, Angelita Ybarra, Rudy Ybarra, Magdalena Ybarra, Domingo Ybarra, Margaret Ann Honea, Mike Fuller, Robin Quaine, Wayne Morris, Janie Hinkle, Eddie Davis, Claire McGraw

Page 33
Fly Page - Favorites

Page 34
Most Representative -
Carolyn Stevenson & Ronald Elmore

Page 35
Who's Who -
Bob Henderson, Linda May, Carlos Moore, Marilyn McMinn, Mary Ann Robinson, Robert Martin, Barbara Ferguson

Page 36
Most Beautiful -
Sandra Strain

Page 37
Most Handsome -
Ronald Elmore

Page 38
Carlos Moore, Nancy Ballew, Dovie German, Joe Parum, Glenn Ferguson, Marilyn McMinn

Page 39
Robert Ballew, Carolyn Parum, Linda Thomas, James Griffin, Harry Rejeck, Sandra Green

Page 40
Billy Dyer, Betty Gantt, Rita Wooley, Blake English, Jerry Dortch, Lynn Warren

Page 41
D.A.R. Representative -
Cynthia Cochran

Page 42
Fair Representatives -
Carlos Moore & Sandra Strain

Page 43
F. F. A. Sweetheart -
Linda Thomas & F. H. A. Beau - Glenn Ferguson

Page 44
Football Sweetheart -
Dovie German

Page 45
Fly Page - Athletics

Page 46
Football Team

Page 47
Managers & Coaches -
Floyd Young, Charles Prince, Kenneth Boulware, Joel Edwards, Albert Merrell; Players - Joe Parum, James Griffin, Jimmy Prince, Ronald Elmore

Page 48
Football Players -
Billy Dyer, Robert Ballew, Glenn Ferguson, Blake English, Billy Dyer, Woody Speer, Robert Ballew, Joe Parum, Woody Speer, Henry Williams, John Henderson, Robert Martin

Page 49
Football Players -
Bob Henderson, Randy Workman, Harry Rejcek, Ronny Warren, Thurman Raley, Jerry Dortch, Ronny Martin, Jerry English

Page 50
Football Players -
Daniel German, Mike Crawford, Sam Scott; Awards & Scores

Page 51
Football Snapshots

Page 52
Football Snapshots

Page 53
Girl's Basketball Team - Team Photo;
Sandra Strain, Mr. Merrell (coach), Brenda Hollingsworth

Page 54
Girl's Basketball Team -
Brenda Hollingsworth, Marilyn McMinn, Cynthia Cochran, Sandra Strain, Linda Thomas, Carolyn Vest, Nancy Ballew, Sandra Green, Rita Woolley

Page 55
Girl's Basketball Team -
Carolyn Parum, Ellen Leggett, Peggy Putman, Sue May, Leona Rejcek, Pam Ballew, Glenda Goodman, Linda May, Barbara Ferguson

Page 56
Girl's Basketball Team -
Virginia Robinson, Sandra Williams; Bi-District Champs

Page 57
3rd Place Regional; Junior High Football Team & Pep-Squad

Page 58
Traveling Squad - Basketball

Page 59
Traveling Squad - Basketball

Page 60
Traveling Squad, Substitutes & Managers - Basketball

Page 61
Basketball Snapshots

Page 62
1961 Track Team & Baseball '61

Page 63
Fly Page - Activities

Page 64
Pep Squad

Page 65
Drummers; Flag Bearer & Mascots

Page 66
Cheerleaders -
Rita Woolley, Sandra Williams, Carolyn Stevenson, Jimmie Airheart

Page 67
Majorettes -
Dovie German, Carolyn Parum, Betty Gantt, Lynn Warren

Page 68
F. H. A.

Page 69
F. F. A.

Page 70
Class Play "No Boys Allowed"

Page 71
One Act Play "The Happy Journey"

Page 72
Choral Club & Beauty Pageant

Page 73
Music Club & Librarians

Page 74
Snap Shots

Page 75
Snap Shots

Page 76
Farewell to Frost High School

Page 77
Fly Page - Advertisers

Page 78
Advertisements - Tic Tac Toe Ranch

Page 79
Advertisements - J. R. Patterson Pharmacy

Page 80
Advertisements - H. & W. Tractor Company

Page 81
Advertisements - Citizen's State Bank of Frost; Frost Community Youth Center; City Limit Sign

Page 82
Advertisements - Wolf Brand Products

Page 83
Advertisements - Williams and Griffis Gin Co.

Page 84
Advertisements - Ben H. Griffin, M.D.; I. J. (Jack) Bigony

Page 85
Advertisements - First State Bank of Blooming Grove, Corsicana Grader and Machine Company, Boswell's Milk & Ice Cream; Dr. Pepper Bottling Co.

Page 86
Advertisements - R. D. Tucker, Hillsboro Lanes, T's Roller Rink, Tucker Lumber Company, Tucker Ready-Mix Concrete

Page 87
Advertisements - Liquigas Co.; Webb Studio; McCormick Funeral Service

Page 88
Advertisements - Mueller's Jewelers, Mag's Dairy Bar, Watt Doll House, Ocie's Beauty Shop, Calico Fabric Shop, KAND Radio, Sheppard's Barber, T. B. Bond, Corsicana Mattrss, F. S. Malone, Andrews Cafe, E. W. Smithey, Scott's Variety Store, Dairy Palace, Ottis' Hamburger Hut, Alta's Snack Bar, Paul Mitchell Hardware Company [Carlos, Blake, Bob Ched, Sandra, Linda, Cynthia, Marilyn, Carolyn and Mrs. Crawford]

Back Cover

 


Navarro County TXGenWeb
Copyright March, 2009
Edward L. Williams & Barbara Knox